Niksar'lı Kadınların Doğalgazla İmtihanı


Bu makale 2014-02-10 15:15:27 eklenmiş ve 1602 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

Lükse tez alışılır-derler,fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da en az ikiye ayrılıveriyoruz.Berrak dimağlılar,taa uzaklardan onca boruyolunu kat edip -lütfedip-evlerimize kadar gelen bu nimet gibi aziz misafiri,hemencecik baş tacı ettiler.Usulca..usluca..basitçe adapte oldular.İşi ehline bırakıp keyiflerine baktılar.Şikayet mi? Etmediler.
Ta ki faturalar gelene kadar.İlk ay herkes kendi ödeyeceği meblağın merakı içindeydi;ikinci ay ise komşulara-eşe-dosta ne para geldiği dilden dile gezerek ezberlenmişti...Türlü be çeşit gerekçeler-yorumlar-analizler gırlaydı..
Yaşlı ve yalnızlar,kafası en rahat olanlardı.Evlerinde farklı koordinatlarda bir hareketlilik,durağanlaşan hafızalarında matematiksel taze bir bilinç ...
Bazıları da odun-kömürsüzlük,dumansızlık-t
ozsuzluk boşluğuna düşen emekliler gibiydiler...Öyle ki,bu boşluğu ilahi bir meşguliyete dönüştürmek gibi akılcı bir yol tutarak bu imtihanı kâra çevirdiler.
Gelirsek flu dimağlılara:Sırf anti-kirlilik ve anti-pahalılık nedeniyle dünyanın tercih ettiği nimeti bir şekilde külfete indirgeyenler de yok değil.Kendi kafaları gibi kombinin kafasını karıştıranlar mı ararsınız...teknik bilgiyle değil de modası geçmiş kaidelerle durumdan vazife çıkaranlar mı ? Isınmak için değil de ısınmamak için programlanmışlar adeta... Hani görmeyenin oğlu olmuş ya...aynen öyle...Oysa üç saniye akledip fikretseler,zil takıp oynayacakları bir ihsan bu.
Ben bu doğalgaz hikayelerinden iki sonuca varıyorum. Birincisi:Özelde Niksar ve genelde Türkiye için en pahalı doğalgazı bizim kullandığımız...elektrikle birleşince semeriyle seksen yani...Diğeri ise,hem güncel hem de geriye dönük gözlemlerime dayanarak diyebilirim ki:
''İçi temiz olanın işi de temiz olur''

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250