Boşa Geçmiş Bir Hayat


Bu makale 2014-02-18 09:34:04 eklenmiş ve 1894 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

    Yaşlılardan duyduğumuz bir cümle vardır:''Dünya arkadan geliyormuş..''derler hep.Gördüğümüz o ki,dünyanın sonu,başından önemli.Şunu bilelim:startı kendimiz vermedik ama,final bizim elimizde...Hayatın boşa,ömrün beleşe,,canın kim vurduya gitmemesi için bir şeyler yapabiliriz..
    Geriye dönüp baktığımızda yüzümüze acı değil, tatlı bir tebessüm konsun istiyorsak ...
    Hayatta en çirkin şey,hep aynı kalarak yaşlanmaktır.Hani iki günümüz eşit olmayacaktı ? Bugün dünden daha alim,daha arif, daha kamil ,daha aydın, daha medeni olmaya çalışırsak ancak, bu eşitsizliği sağlayabiliriz.
    Bugün dünden daha kazançlıysanız,daha çok iyilik yapacaksınız,daha bilgiliyseniz-ki ilim herkesin yitik malıdır,aramalıdır-bunun bir vebali olmalı...Bildiğin çok ve doğru;yaptığın az ve yanlış,boyle bir şey olabilir mi?''Benim oğlum bina okur,döner döner yine okur'' demiş ya şair....
    Yerinde sayarak yaşlanmak...ürkütücü gerçekten.
    Dünyanın arkadan geldiği gerçeği,teknoloji için de geçerli; fakat üzücü olan,teknik rahatlıkların dünyanın kronik sorunlarını çözmede kullanılmaması.Biz, güzel güzel market alışverişi yaparken,bir çok çocuk açlıktan,bir çok anne-baba kahırdan;bir kaç hayvan soğuktan,birkaç koruluk cehaletten,birkaç sanat eseri yapı içindeki insanlarıyla birlikte bombalardan ölüyor mesela..İkinci güne kalmadan çözümlenmesi gereken yanlışlıklar iki ay değil, iki yıl değil, yıllarca sürüncemede bırakılıyor.Küresel ısınma bile görmezden geliniyor,yerinde sayan insanların yüzünden.Halbuki her çocuk, her genç, her ihtiyar;güneşle doğmak-kuşlarla uçmak-yıldızları sevmek-saymak-sahilde köpeğiyle yarışmak hevesi taşır...Aynı hatayı istikrarlı bir şekilde yapmak,aynı taşa defalarca takılmak,aynı yanlışı inatla sürdürmek ...değil yerinde saymak,geriye-eksiye düşüyoruz korkarım.Bir kör döğüşü müdür hayat? Frensiz bir kamyonun insafına kalmış bir akış mıdır yoksa?Mirasyedice tüketilen bir sermaye midir?
    Hayat,bize sunulmuş güzellikler toplamıdır..Teşekkür gerektiren bir lütuftur.Tabi ki gülüşlerin arkasında ağlayışlar olabilir,elemlerin ardında zevkler olduğu gibi .Halk arasında bir söz vardır:Azı bilmeyen çoğu da bilmez.
    Hayatı ayağa düşürmemeli...hayatları bozuk para gibi harcamamalı,hayatı gözden çıkarmamalı..Başkalarının hayat haklarını gözetmeli.
    Hayatı her gün, cana can katan bir ab-ı hayata dönüştürmek -kendimizle- mümkün... Bir gün arkaya dönüp baktığımızda ''Boşa geçmiş bir hayat'' diye hayıflanmamak için .Ya öyle ya böyle,seçim elimizde.   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Ölüm de var.
Ayhan 2014-02-23 10:04:35
Refika güzel ifade etmiş. Yazılarını daha sık aralıklarla bekliyoruz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250