Ayarı Bozulmuş Mihenk Taşları


Bu makale 2014-03-03 20:54:06 eklenmiş ve 1352 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

    Akarsu; yatağında ılgın ılgın, şırıl şırıl, uslu uslu akarken iyidir de..taşkın haline geldiğinde el aman! Önüne çıkanı irdelemeksizin siler süpürür. İşte bu bir aşırılıktır. İnsanoğlunun azmışlığıyla yoldan çıkmışlığıyla da doğa olaylarının senkronize olduğunu düşünüyorum.

    Dünyayı bir okul ,devletleri birer sınıf,öğretmenleri lider, halkı da öğrenci olarak düşünelim.. Okulun huzuru sınıfların huzuruna bağlıdır; sınıfların huzurunu öğretmen sağlar. Atalarımızın bir sözü var: Büyük büyüklüğünü bilmeli, küçük de küçüklüğünü.. Bunun sonucu ''büyüklerimi sayarım küçüklerimi severim''e varılır. Elli yaşındaki bir yetişkin, on dört yaşındaki bir ergen gibi davranırsa itibarından harcamış olur.

    Bir sınıfta doksan dokuz kötü, bir iyi öğrenci olsa da, o öğretmen iyi olmak durumundadır. Bir sınıfta doksan dokuz yanlış bir doğru öğrenci olsa da öğretmen doğru olmak zorundadır. Yani demek istediğim, öğretmen amip gibi şekilsiz, bukalemun gibi renksiz olamaz. Tarihin yaşanmışlıklarından süzülüp gelmiş genel geçer davranışlar her sınıfta oturtulduğunda ancak, okulun istikrarından uyumundan dolayısıyla huzurdan bahsedilebilir. Huzur, mesela sınıflar arası bilgi yarışmalarıyla sağlanır, kaba kuvvet müsabakalarıyla değil.. Her sınıfın içinde dünyayı renklendirecek, insanlığa katkı sağlayacak kişiler olacaktır.. Eğer bu yetenekler elinden tutup ortaya çıkarılacak yerde ezilirse, işte bu en acı olandır.. Yani nelere prim verileceği müdüre bağlıdır ki bunun karşılığı süper devlet olma halidir. Bu büyük bir sorumluluktur.. Öğretmenlerin desteği gerekebilir zaman zaman.. Ortak doğrular çoğunluğa geçtiğinde, şımarık sınıflar da hizaya geçmek zorunda kalacaklardır... Dirayetsiz müdür, yada müdürler okulun çatısını çökertirler ki amaç bu değildir.

    İnsan hak ve özgürlükleri birer mihenk taşıdır.. Hangi sınıfta olursa olsun bu taşlar tekmelenirse, zararı yan sınıfa sıçrar çünkü şiddet ayrık otu gibi zararlıdır ve çabuk yayılır.. Faydalı, güzel bitkiler emek ister, özen hatta sevgi ister..

    Barış, gözbebeğimiz olan mihenk taşıdır.. Örselenmemelidir. Çalışma, üretim, refah seviyesi, emeğe saygı... Bu gibi konular da öyle. Geriye gitmek eşyanın tabiatına terstir zira.

    Hayat, insanlarla güzel.. Okul öğrencilerle güzel... Mutsuz insan dünya güzeli bile olsa çirkin görünür... Gözleri parlayan, iyilikle beslenen, ürettiği için özgüven taşıyan insanlar yüz kişinin içinde bile olsalar ifadelerinden belli olur...

    Mihenk taşlarımızda fabrika ayarlarına dönmemiz gerekiyor. Aksi takdirde o taşlar insanlığımızla aramıza Çin Seddi gerebilir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250