diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Bir Bilmecem Var Niksarlı !...


Bu makale 2014-03-04 21:16:46 eklenmiş ve 1445 kez görüntülenmiştir.
Şafak GÜMEN

Adaletin yerle yeksan olduğu bir dönemde beş hukuk insanıyla başlayalım yazıya.

Yekta Güngör Özden  Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı (1991-1998)

Yusuf Kenan Öztürk Refah Partisi kapatılma davası raportör hakimi (1997-98)

Prof.Dr. Mehmet Akif Aydın  Türk ve İslam Hukuku, YÖK Üyesi (2009-2013)

Teoman Gökçe  HSYK (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) Başkan Vekili (2010 - )

ve İslam Çiçek  Rıza Zerrap ve üç bakan çocuğunun tahliyesine imza atan hakim. (2014)

Neden yazdım bu beş hukukçunun isimlerini sizce ? 

Bir çoğunuzun tahmin edebileceği gibi ortak bir noktaları olduğundan!

Ortak noktaları hukukçu diye gözükseler de, elbette ki bizi ilgilendiren kısmı bu değil. Öyleyse neden ?

***

Danişmend' in anlamını biliyor muyuz?  Gerçi, “balık deryada gezer, su nedir bilmezmiş. “ 

Niksar, hikayeden ya da sonradan uydurulan tarihi masallardan oluşmuş bir yer değil. Yazılı tarihin kaydettiğine göre milattan önceki asırlardan, Pontus'lulara, Danişmend'lilerden Cumhuriyet' e kadar tarihi bir merkez, bir şehir yani medeniyet üssü olmuş bir memleket adı.

Yer altı ve yer üstü tarihin her dönemine tanıklık etmiş, kalıcı izler bırakmış, halen yaşayan bu toprakların haliyle de barındırdığı, yetiştirdiği insanları da tarihinden gelen özellikleriyle öne çıkmış. 

Pontus döneminde dini bir metropolis olduğunu bildiğimiz Niksar'ımızın Türklerin Anadolu'yu vatan edinmeye başladıkları dönemlerde de coğrafi, tarihi, dini kısaca statejik bir çok etkenden dolayı 40 yıl boyunca Danişmendliler Beyliği' ne başkent oluşu da tarihi bir gerçek. Şüphesiz bu gerçekler  üzerinde yaşayan halkını da etkilemiştir. İnsan kaynakları bakımından Niksar çevresinin daima farkındalık yaratan yönüyle ve de cazibe merkezi olmasıyla tanınmıştır.

Danişmend nedir demiştik. Danişmend kısa ve öz anlamıyla, ilim irfan sahibi, bilgin, alim demekse de, Osmanlı döneminde kadıların yanlarına yetiştirilmek üzere verilen görevlilere denilirmiş. Bir nevi hukukçu asistanı, stajeri demek yani.

Durum böyleyken, fethedeni Melik Ahmet Danişmend Gazi ( Kültegin),  Danişmendli Beyliği' ne başkent olmuş,  Danişmend ismiyle marka olmuş bu kentin topraklarından da Türkiye' nin yakın tarihine yön vermiş yukarıda ortak özellikleri nedir dediğimiz hukuk insanlarını yetiştirmiş Niksar'dır bu hukukçularımızın ortak özelliği.

Ortak özellikleri Niksar'lı olmak olan beş hukuk adamının yaptıkları, görüşleri, siyasi düşünceleri değil anlatmak istediğim. Zaten Niksar'ımızın izdüşümü gibi beş hukukçumuzda homojen bir anlayışta değiller. Her biri ayrı bir dünya görüşünde ama Türkiye' de bibliyografilerinden söz edildiğinde tek ortak noktaları Niksar'lı olmaları.

Şüphesiz ki Niksar'dan yetişen değerler ve hukukçular bu beş isimden ibaret değil. Yazımıza bu beş hukuk adamını almamın sebebi, ülkemizde  bilhassa son günlerde ki güncel konulardan yola çıkarak Danişmend adıyla her yanı dolu topraklarımızın hukuk alanında ses getiren isimlerinin çıkarmış olmasının tesadüfi olamayacağıdır. 

Aynı zamanda da Niksar'ın tarihten gelen ağırlığını çoğu zaman hissetmesek dahi, bu misyonun  halen  sürmesine dikkat çekmek istedim. İster adına kaleli şehir desinler, ister başkentlik yapmış desinler bazı olgular sonradan kazanılmayacak kadar değerli. Yeter ki bu değerlerin farkında olarak, geçmişten gelen zenginliklerimizin farkındalığına varalım ve bu farkındalığı geleceğimiz için değerlendirebilelim.

***

Direnseniz de fayda yoksa eğer, yazarak haykıracaksın alemi cihana hissettiklerini diyerek yeniden yazmaya başladık bakalım. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
başarı dilekleri...
BÜLENT ÜLKER 2014-03-05 15:24:22
Şafak kardeşim.yazını ilgi ile okudum enfes tahlillerin var evet birileri ne kadar uğraşırsa uğraşsın "NİKSAR DA YAŞAYAN MEDENİYETİN" bura da yaşayan halka bahşettiği olumlu güzellikleri yok edemeyeceklerdir.Bazı şehirlerin mayalarında bulunan kendine has özellikler sonradan oluşan sunni şehirlerde maalesef oluşmuyor,o şehir çok bakımlı ve modern görünüme sahip olabilir ama o manevi hazzı alamassınız tabi ki yaşadığımız şehirde bazıları hissetmese de o ruhun var olduğuna biz şahadet ederiz.yazılarına devam et kalemine sağlık...
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400