ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN


Bu makale 2013-05-10 18:47:37 eklenmiş ve 1204 kez görüntülenmiştir.
Adnan ÜNSAL

 

Öğretmen; Öğreten, öğretmeyi bilen, örnek alınan, ahlaklı, vatan, millet sevdalısı, yaptığı işin kutsallığının farkında olan, büyük ve ulvi düşüncelerin sahibi olan, ülkemizin geleceğini şekillendirecek nesilleri yetiştirdiğinin idrakinde olan insandır. Öğretmen, taşıdığı misyonun gereği her yönüyle temiz ve bakımlı, vakarlı, bilgili ve güvenilir insandır. Öğretmen, duruşu ve tertemiz örnek yaşantısı ile bir eğitmen, her an kendisini geliştirmeye, bilgi ve becerilerini artırmaya önem veren yanı ile idealist bir öğreticidir.

Bizce Öğretmen, toplumdaki en önemli görevi icra etmektedir. Bu nedenle Devlet tarafından en çok desteklenmesi, korunması gereken bir kesimdir. Öğretmen çok iyi bir eğitimle yetiştirilmelidir. Bu nedenle sadece Üniversite yerleştirme sınavlarıyla okullara kabul edilmemeli, okula alınmasına karar verecek kurullardan mülakatla okullara alınmalıdır. Okullardaki eğitimleri ehil öğretmenler tarafından özel tedrisatlarla verilmelidir. Okuldan mezun olduklarında da derhal stajyer olarak görevlendirilmeli, adım adım performansı takip edilmelidir. Öğretmenlik sıradan bir meslek değildir. Çocuklarımızı şekillendiren, onlara Fizik, kimya, matematik, dil öğrettikleri gibi büyük düşünmeyi, sevgiyi, saygıyı, güzel ahlakı da öğretebilmelidirler. Öğretmen kendisine teslim edilen çocuğun okuldaki, toplumdaki ve ailesindeki her hali ile ilgilenmelidir. Sorunlarına çözüm aramalı, takip etmelidir.

Bugün ülkemizdeki okullarımızda Eğitim – Öğretim ne durumdadır? Öğretmenlerimizin mesleki becerileri, başarıları yeterlimidir? Milli eğitim sistemimizin, geleceğin Türkiye sini şekillendirecek,ideal Türk insanını yetiştirecek bir hedefi varmıdır.?  Okullarımızda yeterli öğretim verilebiliyor mu? Okul idarecileri niteliklerine, kariyerlerine, becerilerine bakılarak mı görevlendiriliyorlar? Öğretmenlerimiz, aynen emniyetçilerimiz gibi her yıl psikolojik testlerden, sağlık kontrollerinden geçiriliyorlar mı? Öğretmenlerimizin maaşları yeterlimi, mesken ve öğretim için gerekli araç gereç ihtiyaçları, kendilerini geliştirmek için eğitim destekleri varmı?

Bilindiği gibi dershanelerin Kaldırılması meselesi gündemdedir. Bizim yaştakiler bilirler. O zamanlar Dershaneler varlığı henüz başlatılmamıştı. Bizler eğitim ve öğretim konusunda okullarımızda öğrendiklerimizle üniversiteler kazandık, okuduk. Bizim nesil öğretmenler gerçek bir eğitimden geçiriliyorlardı. İlk Öğretim öğretmenleri orta okulularda liselerde branş derslerine girebiliyorlardı. Bu eğitimci öğretmenlerimiz bizleri, sokakta, caddede, mahallede ki hareket ve davranışlarımızla da takip ediyorlardı. Birçoğunuz hatırlayacaksınız, okuldan, dersten kaytarıp sinemaya gidenlere baskın yapılıyor tatlı sert uyarılıp okula döndürülüyordu! Matematik, fizik, kimya öğretmenlerimiz dersin son bölümünde güzel ahlakı, insani davranışları, sokaklara tükürmemeyi, büyükleri saymayı, küçükleri sevmeyi ve Atatürk’ün, milli kahramanlarımızın anılarını anlatıyorlardı. Ve de hiç birimiz bugün olduğu gibi üniversite mezunu diplomalı işsizler olmadık! Liselerde aldığımız bu eğitim – öğrenimle üniversiteler kazandık. Dershaneler, Okullardaki başarısız ve sıradan öğrenimlerle üniversiteler kazanmanın mümkün olmadığına inanan halkın talepleri doğrultusunda kuruldu, yaygınlaştı, sektör oldu. Dershaneler Kaldırılırsa eskisi gibi okullardaki öğrenim yeterli olacak mıdır? Bizce henüz dershanelerin kaldırılmasına hazır değiliz. Milli eğitim Bakanlığı tarafından yeni uygulamaya konulan Milli eğitim okullarımızda performans ve başarıya göre görevlendirme, derecelendirme hususlarının oturması lazım. Özel okullar teşvik edilerek eğitim – öğretimde rekabet olayı canlandırılmalıdır. Okullarımız aynen sağlık sektöründe yeni uygulanmaya başlayan sistemde olduğu gibi ehil işletmecilerle, yöneticiler le idare edilmelidir. Örnek olması amacı ile bazı okullarımız özel teşebbüse kiralanabilmeli veya kendi içinde özerkleştirilmelidir. Bugün, ilköğretime çocuğunu yazdıran tüm veliler, öğretmen seçmektedirler. Aynen ortaokulda ve liselerde de seçebilmelidirler. Bazı dersler için sınıf mefhumu ortadan kaldırılmalı, öğrenci muadili sınıflarda tercih ettiği öğretmenin dersine girebilmelidir.

Evet efendim..Sevgili Öğretmenlerimizin 24.Kasım Öğretmenler günü vesilesi ile kaleme aldığımız bu düşünceler kültür , eğitim – öğrenim seviyeleri oldukça yüksek olan değerli Niksar halkımızın aklından geçen düşüncelerin yansıması ve “ÖĞRETMEN” diyince akıllara gelen konuşulan konulardır. Bu vesile ile 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZÜ KUTLUYORUZ.

GÜLÜŞÜNÜZ GÖZLERİNİZE IŞIK OLSUN.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250