Medeniyet Değil Maden ü Et


Bu makale 2014-03-10 13:04:19 eklenmiş ve 1278 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL


İlk çağların insanı ,aç karnını doyurmanın savaşını veriyordu,son çağların savaşçıları ise tok karınlılar..(karnı açlardan ziyade gözü açlara acırım-demişti birisi..ve çok haklı)

Yanmış yıkılmış bir iç dünya...toza dumana boğulmuş barınaklar,aç çocuklar,çiğnenmiş asil kadınlar,kahrolmuş ihtiyarlar.Ey bu kirli savaşa ''sizi petrol-maden yataklarının üstünde oturtmazlar'' diye gerekçeler bulma çabasına girmiş insanlar! Hangi rezerv bir çocuğun altın sarısı saçının telinden veya bir damla saf göz yaşından daha pahalıdır ki ?Tipik bir güce boyun eğiş,tipik bir baştan kaybediş..hatta tipik bir haksızlık örneği bu dediğiniz.Böylesi gerekçeler sunanlar eminim ki yere düşene bir tekme de kendileri atıyorlardır.

Oysaki,güçşüze güç kullanan aslında kendisi güçsüz ve korkaktır.Erdem,insan güç verir...ve erdemli insan güçsüze değil ,haksıza haddini bildirir.

İlkel bir zihniyetin son teknoloji silahlarla bir araya geldiğinde neler yaşandığı herkesin malumu...kahramanlık değil kasap üretiyor bu durum...orantısızlık zirve yapıyor.Savaşmanın bile namusu olmalı halbuki...

İnsanları et yığını gibi görmek ..hatta doğayı talan etmek...dağları delmek... ovaları işlevsiz hale getirmek...bitirmek,tüketmek,itibarsızlaştırmak ...Göklerle yükseklik yarışına girmek...Ayıların inine on beş kilometre yaklaşmak...Ceviz ağaçlarını kesmek ,ozonu yamamamak...zehirli gaz salınımına çare aramamak....İşte tüm bunlar takım elbiseli ,kostümlü bir ilkelliktir.

Peki biz ,yanıbaşımızda, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ya da getirilmiş ruh hastaları şiddet fantezilerini uygulama sahası bulurken;
maden aramak bahanesiyle milyon yılda oluşan bir santimlik toprak tabakası hallaç pamuğu gibi atılırken ve duyarlı insanlara robot muamelesi yapılırken kör-sağır-dilsiz kral ya da kraliçe gibi süt banyosu mu yapacağız? Gül yaprakları doldurulmuş ipek döşeklerde lâklâkla muhabbet bağına girme rüyaları mı göreceğiz ?

Hiç bir şey yapamıyorsak zihnimizdeki ilkellikleri temizlemeliyiz.

İnsanoğlu,medenileşme yolunda tersine gitmemeli...dönüp dönüp başa sarmamalı..Eşref-i mahlukat olduğunu hatırlamalı.

---------------------------------------------------------------------------
Sevgili çocuk !Erdemin de kendine özgü kutsal bir suyu vardır,bu suya dalıp çıkarsan içindeki Tanrı aşkını tazelemiş olursun...

(Vadideki Zambak'tan)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250