DUYGUSAL ZEHİRLENME


Bu makale 2014-03-17 21:07:41 eklenmiş ve 2205 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL


Suyun öte yanında, sınırın hemen altında, az yakınımızda, çok uzağımızda; kuralsız kaidesiz ilkesiz kıyımlar mezalimler barbarlıklar yaşanırken, evimizdeki konfor, saksımızdaki sardunya bize batıyor maalesef...güzel şeylerden bahsetmek güçleşiyor. Bir yandan güzelliklere hasret çekip diğer yandan bu güzellikleri hak etmiyor gibiyiz.


Sorun ''Ne yapabiliriz''de tıkanıyor, eğer topyekun sokağa dökülmek eyleminin bir yaptırımı olsaydı Mısır'da olurdu..,eğer Rachel gibi İsrail'in doymak bilmeyen ''yeni yerleşim yeri açma'' hırsı uğruna Filistinlilerin o derme çatma evlerini yıkmaya gelen buldozerlerinin önüne atsak kendimizi ''kaza oldu'' diyecekler..iki kere çiğnemek kaza olur mu ?


Bu türden, matematik bilip sağlamasını yapmak işlerine gelmediği için es geçenlerin dünyasında.varılmak istenen nedir ? 


Zaten akıl, âtıl hale getirildi şimdi de sıra duygularımızı köreltmeye, zehirlemeye mi geldi? Her gün maruz kaldığımız ölüm ve şiddet haberleri akıl ve duygu dünyamızı küçültüyor, eksiltiyor...Milyonlarca anne baba kardeş .. duygu ve akıl gerektirmeyen işlerde makinenin bir dişlisi durumundalar ayrıca, ne kadar şair ruhlu ne kadar gizli yetenek olsalar da...


Sıradan bir insan, cemreleri beklemeden açan o saf çiçeği dondan korumanın endişesini taşırken veya komşudaki çocuğun aç yatıp yatmadığını kendine dert edinirken; birbiriyle yüzleşmekten aciz üstünlerin (!)koğuculukta ne denli mahir olduklarına bigâne mi kalacağız ?


Tüm bu olan bitene doğa bile razı değil sanki...Doğa, sözünde durmamaya başladı..insanlaştı maalesef. Azıcık muslukları kapatır gibi olduğunda çıkılan yağmur duaları nasıl bir titreyip kendine dönüş olmuştu hatırlarsınız..Erdemler ve doğa yontulmaya gelmez. Bu ikisine bir savaş açtığınızda,dünün maneviyatçıları maddiyatı; dünün maddiyatçıları maneviyatı savunur hale gelir ,görüldüğü üzre...çünkü dünya ,dengesinin bozulmasına müsaade etmez!!!


Sokağa çıkın ve insanlarımızın yüzlerini okuyun ...Acının, sabrın, sağduyunun,hoşgörünün hikayelerini bulursunuz o yüzlerde..Paranoyalara itilmeye çalışılan halkımızın para ve oy'a dönüşmeyecekleri kararlılılğını da sezebilirsiniz hatta.


Aklımıza sahip ,duygularımıza vâkıf olmak dileğiyle....

........................................................................................

''Nefsle şeytan sana rehzendür(ür) aç gözünü

Gafil olma sağ u sola kıl nazar, her an gözet .''

İsmail Hakkı Bursevî

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250