diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

NİKSAR’da SEÇİMLERİ KİM KAZANIR ?


Bu makale 2014-03-19 12:16:23 eklenmiş ve 1618 kez görüntülenmiştir.


Cinci değilim, falcı da değilim. Elbette ki 30 Mart akşamı sandıktan çıkacak sonucu şimdiden bilmek imkansız.  Anketçilik ya da uydum kalabalığa mantığıyla sesi çok çıkanın seçimi şimdiden kazandığını da iddia etmekten çok Niksar’ da ki yerel seçimleri sosyolojik ve istatistiki bilgilerle analiz ederek olası yakın sonuçlara ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

1)      1)- Öncelikle Niksar’ın son 40 yılının Belediye Başkanlıklarını ve siyasi durumlarını irdeleyelim.  Bu dönemde rahmetli Cavit Tahmiscioğlu (1968-1973) beş yıl, rahmetli Şevki Üngör (1973-1980) ise yedi yıl başkanlık yapmışlar, ikisi de bağımsız seçilmişler.  1980 yılı sonrasında ise 1984-1994 arasında rahmetli Selahattin Hançer’ in DYP ve ANAP’ tan  iki dönem, 1994 – 2004 yılları arasında MHP’ den Ahmet Duran Ünverdi’ nin iki dönem üst üste başkanlık seçimlerini aldıklarını görüyoruz. Niksar’ın son 40 yılında iki dönem üst üste seçilme geleneğinin 2004 – 2009 yılları arası AKP’ den Belediye Başkanı seçilen İdris Şahin’ in 2009 yılına Başkan olarak girdiği seçimleri MHP’ li Duran Yadigar’ a bıraktığını görüyoruz.

Buradan varacağımız analizle Niksar’lı seçtiği başkana ikinci dönem şans tanıyarak yeniden seçmiş. 80 öncesinde rahmetli Şevki Üngör, 80 sonrası rahmetli Hançer, Ahmet Duran Ünverdi ikinci kez seçilmişler. Bunun tek istisnası İdris Şahin olmuş, 2009’ da başkan olarak girdiği seçimi kaybetmiş.

2)      2)- 1980 öncesi Niksar’da yerel seçimlerin siyasetten daha çok aşağılılık – yukarılılık şeklinde geliştiği görülüyor. 1968 – 1980 arasındaki 12 yıllık dönemde yerel seçimleri kazanan adayların parti adına değil, bağımsız olarak katıldıklarını görüyoruz.  Öyle ki aşağılı derken bugünkü Petrol mıntıkası akla gelmesin. Şimdi kentimizin en ortası sayılan Kuz mahallesinden rahmetli Cavit Tahmiscioğlu aşağının, Çarşıbaşı mevkiinin Çepnibey mahallesinden rahmetli Şevki Üngör ise yukarının adayıymışlar. Günümüzle kıyaslandığında aşağı yukarı kavramlarının ne kadar değiştiğini çarpıcı örnekleri değil mi?

3)      3)- 80 öncesi siyasi tercihlerin ikinci planda olmasına karşın, sonrasında ki dönemde ise siyasi tercihlerin ön planda olduğu belediye başkanlıkları seçimleri yaşanmaya başlanmış. 1980 sonrası Niksar’ının seçmen profilinin siyasi olarak yapısını analiz ettiğimizde de sağ eğilimli seçmen profilinin ağırlığına şahit oluyoruz. Hatta bu sağ eğilimli seçmen yapısının merkez sağdan ziyade daha milliyetçi – muhafazakar ideolojik tabana kaydığı görülüyor. İhtilal sonrası henüz demokratik yapının oturmadığı, bir çok siyasi lider ve partisinin yasaklı olduğu ilk belediye başkanlığı seçiminde bile bu değişimi gözlemlemek mümkün. 1984 yılında Doğru Yol Partisi’ nden seçilip daha sonra Anavatan Partisi’ ne geçen rahmetli Selahattin Hançer’ in ülkücülerin adayı olduğu ve kendisinin de MHP kökenli olduğu bilinen bir gerçektir. Sonrasında yine MHP’ den seçilen Ahmet Duran Ünverdi (1994-2004), AKP’ den İdris Şahin (2004-2009) ve nihayetinde yine MHP’ den Duran Yadigar’ ın aldığı belediye başkanlığı seçimleri  Niksar’ın seçmen profilini açıklamaya yetiyor.

4)      4)- Niksar’ın son 40 yılında sol ya da sosyal demokrat bir partinin Belediye Başkanlığı seçimlerinde başarıya ulaşamamıştır. Hatta 80 sonrası yaşanan süreçte sol partilerin adayları ilk ikiye dahi girememiştir. Niksar merkezde Belediye Başkanlığı seçimlerinde  merkez sağ ile merkez sol yarışmamıştır.  Niksar’da seçimler devamlı Milliyetçi, ülkücü adaylarla, milli görüş geleneğinden muhafazakar adaylar arasında geçmiştir. Hatta 1999 yılındaki seçimler çok daha ilginçtir ki iki milliyetçi ülkücü parti MHP – BBP arasında yaşanmış, MHP’ nin Belediye Başkanlığını kazandığı seçimlerde Büyük Birlik Partisi ikinci sırayı, Fazilet Partisi’ de üçüncü sırayı almıştır o seçimlerde.

5)      5)-Niksar’ lının seçeceği belediye başkanı için , ülkenin genel siyasi yapısı ve iktidarda bulunan hükümetlerden etkilenmediği de görülüyor. Yani hükümette hangi parti varsa, belediye başkanı da o partiden olsun mantığı Niksar için çok geçerli bir etken sayılmıyor. 80 öncesi siyasi iktidarların gücünden bağımsız adaylara yol veren Niksar’lı, 80 sonrası da aynı tercihini sürdürerek iktidarın adayını değil, ilçesinde görmek istediği gönlünün adayını seçmiş. Aslında bu tercih Tokat’ ın büyük ilçeleri ile benzer özellikler taşırken küçük ölçekli ilçelerle ise benzeşmiyor. Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse ilçe olmak için tek adayla dönemin iktidar partisine destek veren  Başçiftlik gibi Niksar’lı o dönem il olmak için iktidar partisinden belediye başkanı seçelim anlayışına girmemiş. 

Niksar’ da belediye başkanlığı seçimlerine yönelik analizlerime yarın da istatistiki verilerle devam ederek seçimi kimin kazanacağı sorusuna cevap aramaya devam edeceğiz. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Niksar Belediye Başkanı Seçimi.
Kemal ERDOĞAN. 2014-03-19 13:22:39
Evet Niksarımızın sorunu belediye başnanının kim olduğu değil, Başkanımızın birleştiriciğidir.. Hizmet anlayışıdır.. Aşk'tır, Bir tarafı yaparken birtarafı yıkmamaktır, Ötekisi olmayan anlayıştır.. Şu andaki Başkanımız. Syn Duran Yadigar beyefendi Büyük işler yapmıştır, Öncelikle Niksarın insanlarını çok sevdiğini biz sosyal örgüt yöneticilerine net bir şekilde anlatmıştır.. Bu vesileyle Niksarlılar derneği kurulabilmiştir.. Sadece İstanbulda değil. Ankara. İzmir. ve Bursada Niksarlılar derneklerinin kurulumunu sağlamış öncülerinden olmuştur, ve Niksarımızla ilgili çok güzel projeler önermiştir.. Biz Syn duran Yadigar başkanımızın devam etmesi taraftarıyız.. Geçmiş Belediya başkanlarımızın çalışmalarını eleştirmek bize bişey kazandırmaz düşüncesindeyim. Fakat eğer ki gerekirse bunlarıda paylaşabiliriz.. Duran yadigar başkanımızın en büyük özelliği de şudur, Mhp ve Chp Seçmenlerinin desteğini almıştır, ve bu destek devam etmektedir.. Saygılarımla...
Teşekkürler
Volkan Özmetli 2014-03-19 13:17:33
Öncelikle yapmış olduğunuz doğru ,tarafsız ve yerinde yazı ve çalışma için teşekkürler.

Sizin de belirdiğiniz gibi Niksar'da hiçbir zaman iktidar partisinin adayı oldğu için herhangi biri seçilmemiş ve Niksarlı her zaman kişiye ve kişiliğe ve mensup olduğu ideolojiye dikkat etmiştir.
Bu nedenle seçimlerde Yadigar'ın 1 adım önde görenlerin sayısı az değil.
Chp kendi adayı ile ciddi bir yarışa girmiş olsa da adayın ve partinin ve Sn.Düzgün'ün iddalı söylemlerine rağmen kendi içlerinde çok da ümitli olduklarını düşünmüyorum.

Akp'ye gelince; son aylarda parti teşkilatında yapılan değişiklik ve belirlenen meclis üyesi adayları gerçekten kendi seçmeni ve tabanında bir takım görüş ayrılıklarına neden olmuştur.Her ne kadar iktidar partisi de olsa Akpartinin bu seçimde Yadigar karşısında seçimi alması pek mümkün görünmüyor.

Saadet partisi güzel bir liste ve doğru başkan adayı ile kendi tabanını toparlanmış görünüyor ve son gelişmeler sonrasında akp'den blok halinde çoğu saadete ve bir kısmıda mhp'ye kayacak bir oy potansiyeli mevcut.

Mhp'ye gelince , isabetli meclis üyesi adayı ve başarılı denilebilecek ,vizyon sahibi ve her kesime hitap edebilen başkan adayı ile bu seçimde kazanması muhtemel parti olarak görünmektedir.

Ayrıca Niksar'da seçim çalışmalarında partiler arasındaki hoşgörü tüm türkiye'ye örnek olabilecek seviyededir.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400