diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

NİKSAR'DA SEÇİMLERİ KİM KAZANIR ? (2)


Bu makale 2014-03-21 09:28:32 eklenmiş ve 1495 kez görüntülenmiştir.

NİKSAR’DA SEÇİMLERİ KİM KAZANIR ? (2)

Önceki yazımdan devamla yinelemekte fayda görüyorum cincilik, falcılık yapmadan verilerle analiz yapmaya devam edelim.

Önceki yazımdaki tespitleri özetlersek;

Niksar’ın son 40 yılında başkanlar iki dönem üst üste seçilmişlerdir. (Tek istisna İdris Şahin)

Niksar’da belediye başkanlığı seçimlerini ilçe merkezinde daima merkez sağ partilerden milliyetçi-muhafazakar adaylar kazanmışlar ve Niksar’ı yönetmişlerdir.

Niksar’lı yerel yönetimde ülke genelinde iktidarın partilerinden çok muhalelefet partisi adayını tercih etmektedir.

Niksar’lı milletvekili genel seçimlerinde verdiği desteği, çok kısa bir süre sonra yapılan belediye başkanlığı tercihinde değiştirmektedir.

Bu tespitleri sayısal verilerle ortaya koymadan önce dünkü yazım sonrası 1980 öncesine ait çok çarpıcı bir anektedu paylaşmadan geçemiyeceğim.  Bunu hatırlatan okuyucumuza da ayrıca teşekkür ediyorum, çünkü o günleri hatırlama imkanım yok yaşım icabı.

80 öncesinin anarşik olaylarının, ülkenin olduğu gibi ilçemizin de kamplara bölünüp sağ-sol çatışmalarının yaşandığı döneme denk gelen 1977 yerel seçimlerinde aşağılık – yukarılık sebebiyle bağımsız adaylarla girilen seçimlerde Niksar’ın milliyetçi, ülkücü seçmenlerinin bir çoğunun CHP kökenli bağımsız aday Şevki Üngör’ ü desteklediklerini öğrendim. Günümüzde de tartışmalar yaratan CHP kökenli seçmenlerin MHP adayı Duran Yadigar’ ı destekleyecekleri yönündeki algıya baktığımızda,  o günlerde de tersi olarak yaşanmış belli ki. Hem de sağ – sol çatışmasının canlar aldığı bir dönemde şaşırsam da bunu öğrendim, yaşı ellinin üzerinde olanlar daha iyi bilirler şüphesiz.

***

Sayısal ve oransal verilerle yakın tarihimizde Niksar’ın milletvekili ve belediye başkanlığı seçimlerine karşılaştırmalı olarak bakalım.

1991 MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMİ *

1994 BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

SEÇMEN SAYISI 43.734

KATILIM ORANI  %84,5

SEÇMEN SAYISI 16.597

KATILIM ORANI % 94,2

PARTİ ADI

ALDIĞI OY

YÜZDE

PARTİ ADI

ALDIĞI OY

YÜZDE

RP + MHP + IDP**

11.900

% 33,2

MHP (A.Duran Ünverdi)

4.364

% 30

SHP

9.100

% 25,4

RP (Abdullah Yıldız)

3.566

% 24,2

DYP

4.898

% 13,7

SHP (Erdal Özbay)

2.653

% 18

ANAP

2.623

%   7,3

DYP (Naci Günseren)

1.913

% 13

 

 

 

ANAP (Faruk Yücer)

1.591

% 9

 

 *1991 yılına ait Milletvekilliği seçimlerinin Niksar merkeze ait sonuçlarına ulaşamadığımdan, Niksar’ın köyleriyle beraber toplam seçmen sayısını esas aldığımı belirtmeliyim.

 

 

** 1991 yılı seçimlerine Necmettin Erbakan’ın başındaki Refah Partisi, Alparslan Türkeş’in liderliğindeki Milliyetçi Hareket Partisi ve Aykut Edibali’ nin Islahatçı Demokrasi Partisi ittifak yaparak  seçimlere katılmışlardır.

1991 yılındaki milletvekilliği seçimleri ve ardından yapılan ilk seçim olan 1994 yılı belediye başkanlığı seçimlerini gösterir bu tabloya baktığımızda, genel seçimlerdeki oy dağılımıyla, belediye başkanlığı seçimlerindeki oy dağılımının örtüşmediğini açıkça görüyoruz.  MHP ve RP’ nin yüzde 33 olan genel seçimlerdeki oyunun belediye başkanlığı seçimlerinde yüzde 54’ e çıktığını, solu temsil eden SHP’ nin yüzde 25,4 oy oranının ise belediye başkanlığı seçimlerinde yüzde 18’ e düştüğünü görmekteyiz.  Bu tabloda ortaya çıkan sonucun o yıllardan günümüze kadar olan seçimlerde de hiç değişmediğini yine verilerle ortaya koyacağım. Bir ilginç nokta daha Merhum Sami Karslı ile seçime giren sosyal demokrat sol oylarının 1980 sonrası dönemde en yüksek oranı olan yüzde 18’i yakalamış olmasıdır. Sonraki dönemlerde sol oylar Niksar Belediye Başkanlığı seçimlerinde yüzde onların altına, hatta yüzde beşin bile altına düşmüştür.

Bir önceki yazımda da yazdığım gibi Niksar’lı genel seçimlerdeki tercihiyle, belediye başkanlığı seçimlerinde ki tercihini daima ayrı tutmaktadır. Milletvekilliği seçiminde sol partilere veya merkez sağ partilere oy veren seçmen akabinde yapılan yerel seçimlerde ise milliyetçi, muhafazakar partileri tercih etmektedir. Sonraki yazımda 1999, 2004 ve 2009 yerel seçimlerini, milletvekilliği seçimleri ile karşılaştırarak bunu seçim sonuçlarıyla yorumlamaya devam edeceğim. Kısacası kimse belediye başkanlığı seçimlerinde, partilerinin bir önceki milletvekilliği seçiminde aldığı oya göre hesap yapmamalı, bilhassa da parti yöneticileri ve özellikle de  “ombudsman” lığa özenip kamuoyunu yönlendirmeye çalışan bazı kimseler.

Yarın devam edeceğiz, dedikoduyla değil verilerle tabii ki, sonra da hep beraber öğrenir miyiz dersiniz Niksar’da seçimleri kimin kazanacağını.   

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400