diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

NİKSAR’da SEÇİMLERİ KİM KAZANIYOR DEMİŞTİK (4)


Bu makale 2014-03-25 23:32:14 eklenmiş ve 1563 kez görüntülenmiştir.

Geçtiğimiz ay içindeydi. İstanbul Avcılar ilçesinde Niksar' ın Çamiçi bölgesi köylerinden birinin dernek gecesine katılmıştım. Bilenler bilir, İstanbul' da yaşayan Niksar'lı hemşehrilerimizin sayıları 35'e ulaşmış köy dernekleri mevcut. O gece iki köy derneğimizin etkinliği olduğu için Niksarlılar Derneği olarak görev bölümü yaparak biz de Avcılar'a gitmiştik. Programın sonuna yakın salon önünde hemşehrilerimizle kısa sohbet yapmaktaydık. Elbette ki sohbetlerin ana ekseni Niksar. Daha önceden hiç tanımadığımız orada tanıştığımız bir hemşehrimiz, “ben de ay sonu Niksar'a gideceğim” dedi. Hayırdır hemşehrim ne işin var, napacaksın deyince “seçime gideceğim, oy kullanacağım” diye cevap verdi. Orada bulunan arkadaşım da “hemşehrim, kime vereceksin, oyu, bir oy için gidiyorsun” diye sorunca “Başkan'a Yadigar'a vereceğim” diye cevap vermişti. 

Dışarıdan, gurbetten bakıldığında manzara bundan çok farklı değil. Nasıl Türkiye'nin sınır kapılarına, gümrüklere sandık konuyorsa, eğer Niksar dışında yaşayan Niksarlıların da Niksar Belediye Başkanlığı seçimi için oy kullansaydı mevcut Başkan Duran Yadigar açık farkla ipi göğüslerdi diye düşünüyorum. Çünkü yıllardır gurbette ki Niksar'lılar ihmal edilmiş, kendileri tamamen Niksar'la bağları, alakaları kalmamış gibi görülmüş. Başkan Duran Yadigar ise göreve geldiğinden beri Niksar'ın tanıtımı, turizmi, kültürü ile ilgili Türkiye ölçeğinde yapmış olduğu faaliyetlerle oldukça beğeni kazanmış. Niksar dışında yaşayan tüm Niksar'lıları iş adamından sade vatandaşına, köylüsünden kentlisine kadar devamlı alakadar, ilgili olmuş. Niksar'la ilgili televizyon, gazete gibi medyada devamlı isminin çıkması da Niksar' ın tanınılırlığını artırmış. Öyle ki yıllardır Türkiye'nin bütün vilayetlerinin katıldığı, tanıtımın yapıldığı fuarlara Tokat' tan hiçbir yer katılmazken Niksar hem kendini hem vilayetini temsil etmiş. Bu da Niksar dışında yaşayan Niksar'lılara özgüven sağlamış, kendilerinin aranılır, varlığının unutulmadığını görmeleri Başkan Yadigar'a olan sevgiyi diri tutmuş. Duran Yadigar dönemine kadar sadece Ankara' da bulunan Niksar derneğine ilaveten, İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerimizde de Niksarlılar Derneklerinin kurulmasında öncü olmuş. Bu yönüyle Niksar dışından bakıldığında Duran Yadigar açık fakla önde diyoruz. 30 Mart akşamı seçimden Niksar Belediye Başkanı olarak çıkacak ismin de Niksar dışında, Niksar'da yaşayandan daha çok Niksarlı olduğunu unutmaması, onlarla diyalogunu parti, köylü, kentli, mezhep ayrımı gözetmeksizin diri tutması, varlıklarının Niksar için katkılara dönüştürmesi temennimdir.

Şimdi birçoğunuz seçimler Niksar'da yaşayanları ilgilendiriyor, Niksar dışında yaşayanların görüşleri düşünceleri buraya fayda sağlamaz diye düşünebilirsiniz. Ama unutulmasın ki dışarıda yaşayan Niksar'lıların büyük bir çoğunluğunun halen memleketi ile aidiyet duygusundan öte, evi, arsası, tarlası, eşi dostu, akrabaları, gidiş gelişi sürmektedir. Ve çoğunluğunun hayalinde de bir gün memleketine dönmek vardır çünkü memleketinden dışarıya güle oynaya gitmemişler.

Niksar dışında Yadigar açık ara önde peki esas seçimde oy vereceklerin oturduğu Niksar'da durum nedir? 

Niksar'a gelmeden geçmiş seçim süreçlerini, önceki yazılarımda verilerle sizlerle paylaşmıştım. Niksarlının milletvekili seçimleri ve genel seçimlerdeki değişkenliklerini tablolarla ortaya koymuştum.

Neydi bunlar?

Niksar'ın geçmiş kırk yılında Belediye Başkanı olarak seçime giren aday tekrar seçilmiştir. (İstisnası 2009 yılında ki İdris Şahin'in başkan olarak girdiği seçimde ikinci defa seçilememesi.)

Niksar'da seçimleri 80 öncesi bağımsız, 80 sonrası ise muhafazakâr, milliyetçi sağ partilerin adayları kazanmıştır. Yani sol bir parti Niksar'da belediye başkanlığı seçimini son kırk yılda kazanamamıştır.

Niksar'lı seçimlerde seçeceği belediye başkanının iktidar partisinden olmasını çok önemsememekte, yerelde tabanı daha kuvvetli partileri tercih etmektedir. 

Bu tespitlerin üzerine beş yıl önceki seçimden bugüne kadar değişen dengelere de göz atalım.

2009' da ki seçimler öncesi Niksar ilçe merkezi sınırlarına dahil edilerek Belediye Başkanlığı seçimlerinde oy kullanan Mahmudiye köyü bu seçimde tekrar köy statüsüne döndüğünden oyları Niksar belediye başkanlığına sayılmayacak. Geçen seçim yüzde doksanı AKP için kullanılan Mahmudiye oyları iktidar partisi için eksi olarak yazılmakta.

2009 seçimlerine Belediye Başkanı olarak giren AKP adayı İdris Şahin' in yıpranmışlığından kaynaklanarak, adaya duyulan tepki nedeniyle verilmeyen ya da başka partilere giden oylarla Mahmudiye' den gelmeyecek oyların birbirini dengelediğini düşünebiliriz.

Cemaat ve sol kökenli seçmenlerin tercihinin ise güncel gelişmeleri göz önüne aldığımızda MHP lehine olduğu görülüyor.  Geçtiğimiz seçim büyük oranda AKP yönünde oy kullandığı düşünülen cemaate yakın vatandaşların bu seçimde AKP karşısında güçlü olan partiye oy verecekler yönündeki algı da MHP açısından bir kazanım. Bunun sayısal verilerle ortaya konması ise mümkün değil. 

AKP’ nin ise 12 aday adayı ile girdiği seçim sürecini sıkıntısız atlatması ancak adayın geç 

açıklanması sebebiyle geç katıldığı seçim yarışında oldukça etkili ve ciddi bir şekilde performans 

göstererek bu açığı kapatmaya çalıştığı görülüyor. Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş’ un gelmesi, 

dün Milli Savunma Bakanı ismet Yılmaz’ın katılımıyla yapılan yürüyüş iktidar partisinin bu defa işi 

kaybettikleri seçimden daha ciddiye aldıklarını gösteriyor. Her ne kadar dünkü yürüyüş için şehir merkezinden çok çevre köyler ve öğrenciler ağırlıklı bir kalabalık olduğu söylense de görünen o ki AKP ile MHP arasında başa baş bir yarış sürmekte. Kadınların yoğunluğu da gözden kaçılmamalı. Belediye 

Başkanı Duran Yadigar’ ın her şeye rağmen hizmet noktasında ve sosyal ilişkilerde ki başarısı, rakibinin 

de iktidar olmanın verdiği avantaj, hala vatandaşlar arasında yerel seçimlerin bile Recep Tayyip Erdoğan ekseninde geçmesi, AKP adayı Özdilek Özcan’ ın da yıpranmamış bir isim olması yarışı  30 Mart akşamı sandıkların açılışına kadar taşıyacak gibi. .

Gözlemlerim de vatandaşlar, bundan on beş gün öncesine kadar Belediye Başkanı Duran Yadigarın seçimi rahat bir şekilde kazanacağı olarak görülürken, son on beş günlük süreçte AKP’ nin bu arayı kapatma yönünde hamleleriyle seçimlerin heyecanının devam edeceğini belirtmekteler. Bu farkı kapatmak için seçim gününe kadar AKP’ nin Niksar’da son üç gün içerisinde nasıl bir strateji izleyeceği de daha bir önem kazanıyor. Anlaşılan o ki AKP seçim için son kozlarını son haftaya yoğunlaştırarak psikolojik üstünlük sağlama çabasında.

Ancak; Niksar’da seçimleri kim kazanıra cevabı CHP kökenli ve cemaat kökenli oyların yanı sıra esas sessiz çoğunluk adı verilen kararını vermiş olsa da belli etmeyen ve kararsız seçmenlerin belirleyeceğini unut- mayalım. Yarın bu konuyu da irdeleyerek konuyu tamamla-

rız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
kim kazanır
murat 2014-03-30 23:38:16
Olayı üç güne, üç kişinin yorumuna bağlamak yanlış. Niksar da seçimi Kim kazanır diyerek kendi talebinizi dile getirdiniz. bakalım kazanana saygı gösterebilecek misiniz? çünkü sizin gibi düşünmeyenlere hakaretle geçti sizin seçim hazırlıklarınız... Çünkü Sizin oyunuz kıymetli diğerlerininki tırıvırı..
hehehehe
hasan 2014-03-27 16:39:38
Yazılarıyla ve yorumlarıyla bizleri güldüren siz çok değerli ve çok komik arkdaşlarımıza teşekkür ediyoruz allahta sizi güldürsün :) Bakanımız zaten gelmeden önce benim programım önemli değil niksarda hangi gün mal pazarı kuruluyo söyleyin ben ona göre geliyim dedi :)) zaten bakan her yürüyüşe giderken söylüyomuş bugün mal pazarı gğnğ hangi günse o gün geleyim diye :)
çok güldüm
hahhahaha 2014-03-27 16:35:46
bizleriyle yazılarıyla ve yorumlarıyla güldüren arkdaşlar allahda sizi güldürsün emi :))bakanımızn programı niksardaki mal pazarı gününe uygunmuş bakan zaten yürüyüşleri mal pazarı gününe göre ayarlıyormuş hey be daha neler duyacağız
yorum
Yusuf Yilmaz 2014-03-26 22:16:16
Yazıyı okudum belirleyici olan dediğin gibi cemaat ve chp oyları abi.Yine yazdığın gibi akp son günlerde atak olabilir evet bel altı progandasına başlamışlar.Bazıları köylerden kimse getirilmedi diye itiraz ediyolar.Niksar demek köyler demek özellikle ova köylerinden gerek öğrenci gerek vatandaş Her gün ilçeye gelmekteler.Dün ne idi Salı yani hayvan pazarı bu da demektir ki sadece Niksar ve köyleri değil diğer ilçelerden ki bunların bazıları Ordu iline bağlı ilçe ve köylerinden katılım olmuş demektir.Salı günü bilerek seçilmiş bir gündür.Normal bir pazar olsa idi sade ilçe halkı geleceğinden kalabalık toplanamazdı.Akp'liler kendilerini kandırıyorlar.Seçimde usulsüzlük yapmasınlar bir çok yeri bundan çok çok önce kaybediyorlar da ışte iktidarın nimetlerinden tat aldılar bir kere gitmemek için her yolu mübaf görmekteler.Sokağa çıkmaması gereken insanlar iktidar olmaktan bahsediyorlar.
niksar
niksarli 2014-03-26 22:01:23
Sn Gümen sizki yıllardır Niksar dısındasınız o kadar merak edıyorsanız Niksar'a gelin burda yaşayın, ondan sonra yorum yaparsınız.Zaten tek Ak Partide bu olaylar oldu.Mhp de kısa donemde kac baskan degıstırdı.bunlarıda yazın
YALAN DUNYA
niksari 2014-03-26 17:08:16
Köylerden gelenden geçtik hadi Niksar Sevgi Evlerinde kalan yetim çocukları bile yürütmeye utanmadınız mı ?
hehehehe
Sadi 2014-03-26 04:11:39
Sn şafak gümen yine safınızı belli etmişsiniz ama şöyleki dünkü ak partinin yürüyüşü niksarı o kadar salladı ki siz bile istanbuldan hissetmişsiniz köylerden gelenler falan filan yazmışsınız kaynak nedir desek sarı çizmeli mehmet ağa dersiniz o yürüyüşte 1 tane bile köyden adam getirilmedi mükemmel ötesi bir yürüyüştü yazılarınızı gülerek okumaya devam edecez iyi günler :) inşaallah yayınlarsınız ama sanmıyorum bunları yazan insanlar bu yorumuda yayınlamaz heralde
Toplam 7 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400