TOKAT VE İLÇELERİNİN KALKINMASINDA OLMAZSA OLMAZLARI...


Bu makale 2013-05-10 18:50:32 eklenmiş ve 1181 kez görüntülenmiştir.
Adnan ÜNSAL

Tokat ve ilçelerinin kalkınmasında olmazsa olmaz iki sektör vardır; Birincisi; TARIMI VE TARIMSAL SANAYİYİ CANLANDIRMAK,GELİŞTİRMEK  ikincisi ; TARİH, KÜLTÜR TABİYAT, TURİZMİNDEN İSTİFADE ETMEK TURİZME ÖNEM VERMEKTİR..,
     Birincisi tarımdır. Tarım deyince aklımıza gelen, modern ve sanayileşmiş katma değerli tarımdır. Tokat ve İlçelerinde olduğu gibi Niksar'ımızda da alt yapısı oluşmaya başlamıştır ama yavaştır.Bunlar nelerdir? 1. Arazisi bol olan bütün köylere Ziraat mühendisleri tayin edilmelidir (yavaşta olsa bunu yapıldığını duyuyoruz) 2. Damla sulama sistemlerinin kolay kurulumuna maddi destek verilmelidir.3.Dört mevsim üretim yapılabilecek sistem olan sera sistemi teşvik edilmeli,hibe yoluyla desteklenmelidir..4.Çifti ailelerinin çocukları özel kurslara alınıp eğitilmelidir. 5. Hayvancılık desteklenmeli ve süt ürünleri imalathaneleri, et kombinaları teşvik edilmelidir. 6- Arazi toplulaştırma işlemleri hızlandırılmalıdır.
    İkincisi Turizmdir. Tokat'ımızın ve İlçelerinin, TARİH TAİAT VE KÜLTÜR TURİZM değerleri açısından çok özel bir konumu vardır. Beypazarı'nda, çürümüş bir ağaç kütüğünü boyayıp cilalayıp tarihi mirasımız diye yutturanları ve bundan rant elde edenleri gördük! Bizim gerçek tarihimizi pazarlayamayışımız büyük bir handikaptır. Niksarlının bu projeye mutlak destek vermesi gerekmektedir Belediye Başkanımız Duran YADİGARIN ve Cihat TAŞKIN dostumuzun bu konudaki özverili çalışmaları taktirlere şayandır. Ancak, üzülerek görüyoruz ki Niksarlılar olarak bizler yeterli desteği veremiyoruz. Zamanla anlaşılacaktır bu Niksar gerçeği ama, inşallah bu nesle nasip olur. Turizm, bacasız sanayidir ve aynen inşaat sektörü gibi hizmet sektörü ile birlikte bir çok sektörü de harekete geçirecektir.
    Turizmi, AMASYA-TOKAT-SİVAS ve İlçeleri olarak bir bütün halinde düşünmek ve programlamak gerekmektedir. Ortak broşürler ve tanıtımlarla Ülke genelinde ve Dünya ölçeğinde turizm acenteleri ile iletişim kurabilmelidir. Valimiz Sayın Mustafa TAŞKESEN'İN koordinatörlüğünde bu işlerin kolaylaşacağına inancımız tamdır. Bizde basın olarak ve müteşebbis iş adamları olarak bu koordinasyonların içinde ve destekçisi olacağız inşallah.
    Sayın Valimiz geçenlerde Tokat Protokolü,Sanayiciler ve İşadamları ile tanışma ve istişare amaçlı tanışma toplantısı düzenlemiş. Büyük Tokat Otelinde yemekli yapılan bu toplantıyı Valilik sitesinden takip ettik. Valimiz Sayın Mustafa TAŞKESEN' “dost bağına sebepsiz girilmez” diyerek girmiş konuya yaptığı konuşmada ” biz ne yapabiliriz” ve “siz birbirinize ne yapabilirsiniz” temalı yaptıkları açılış konuşmasında çok güzel mesajlar veren Valimiz “ümitsizlik var olan gelişmeyi de boğar, hayal et her güzellik hayalde başlar”. Diyerek Mehmet Akif'in Şu dizelerini paylaşmış.  “Yeis öyle bir bataktır ki, Düşersen boğulursun,  Azmine sarıl sımsıkı,  Bak ne olursun…”
    “Komşu illerimizle kendimizi mukayese ettiğimizde; marka olan bir sürü ürünümüz var. Yaprak, üzüm, ceviz vb. Çocukluğumdaki tatları ben Tokatta buldum. Amasya'ya kaptırsak da elmamız, mermerimiz, bez sucuğumuz, tarihi, kültürü, el sanatları, yeşilliğimiz, yaylalarımız, yani umutsuzluğa kapılmayacak kadar potansiyelimiz var. Bunları verimli bir şekilde hayata geçirme gayretlerimiz devam ediyor, ama artık Devletin bir şeyler yaparak önü alması değil, sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarının önünü açmak suretiyle bir kalkınma gerekli, bu da nispeten yakalandı ve iyi de gidiyor.”
    Tokat Valimiz Sayın Mustafa TAŞKESEN'in bu fark edişlerini taktir etmemek elde değil. eskiler bilir “Un var su var malzeme var bir tek hamurun yoğrulması kalmış” Valimizin saydığı bu çeşitlere biz Niksar olarak çok daha katkılarda bulunabiliriz Ülkemizin en güzel salçasını biz üretiyoruz. Tokat Kebabımız var. Gelişen ve değişen ekonomik yapılanmanın tüketim tercihlerini değiştirdiğini neden hesaba katmıyor ve “TOKAT KEBAB'nı donmuş gıda olarak market raflarında satılır hale getirmiyoruz. Bizim, KUŞBURNU MARMELATIMIZ var. Acılı Kahvaltılık CEVİZLİ BAHARIMIZ, ÇEŞNİLİ  ACUKAMIZ, ÇÖKELEĞİMİZ, KÖY PEYNİRİMİZ, KÖY EKMEKLERİMİZ, KÖY TARHANAMIZ, ERİŞTEMİZ, paketlenip marketlerde satılabilecek AŞLIĞIMIZ, BULGURUMUZ, YAPRAĞIMIZ, çeşit çeşit TURŞULARIMIZ var. Patatesin domatesin ORGANİK meyvelerin sebzelerin hası bizde var. Dünyaca Meşhur “NİKSAR AYVAZ suyumuz, ÇAMİÇİ YAYLAMIZ, 24 sat kullanıma açık KALEMİZ YAĞIBASAN MEDRESEMİZ,TÜRBELERİMİZ VAR. 60 YILDIR KARADENİZİN GÖZ BEBEĞİ “ÜNSAL” ve “ YEŞİLOVA” KOLONYALARIMIZ var. Bitmedi, 20 civarında her birisinde değişik Turistik süs eşyaları üretilen “ SOKAK ATÖLYELERİMİZ” var bizim.
    Bunları saymakla bitiremeyiz. Tokat Valimizin o toplantıda ifade ettiği gibi biz, Tokat ve ilçelerinde yaşayan insanlar olarak zenginliklerimizin farkında değiliz. Gerekli olan şey sadece güvenilir ve araştırmaya dayanan akılcı organizasyonlardır. Çıraklıktan başlayıp, girişimciliğe,    müteşebbisliğe hizmet sektörüne dayalı eğitim seferberliği başlatmaktır. 

    GÜLÜŞÜNÜZ GÖZLERİNİZE IŞIK OLSUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250