Muhafazakârlaştık mı Arabeskleştik mi


Bu makale 2014-04-07 20:11:06 eklenmiş ve 1318 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL


    Ebu Eyüp-Jet-Maldivler kelimelerini bir cümle içinde duyduğumda ,bir müteahhitin sonradan zorlama İngilizcesini eyvallahla pekiştirdiğinde bu soru uyandı ..Hele insanların kendisi gibi düşünmeyenler hakkında ağza alınmayacak sıfatlar bulma becerileri,bendeki muhafazakar tanımını sarstı,modern tanımını da sarstı...fakat arabeskleştiğimiz fikrinin altını çizdi adeta..

    Düşünün bir türkücü türkünün sözlerini yanlış okuyabiliyor:Endaze yerine entari diyor mesela..Bir kelimeyi aklında tutamayan,azıcık bir mantığı bile yürütemeyen ;veya dün verdiği sözü bugün unutan ,kendine ait fikri ve zevki olmayan birisi ;toplumun değer yargılarını -doğayı-öz kültürünü-(sözsüz kültür)törelerini-hatıralarını muhafaza edebilir mi ?

    Bahçe içindeki iki katlı evi yıkıp, her katta dört daire on beş katlı apartman dikmek son yıllardaki arabeskleşmenin en belirgin örneği..Safranbolu ve Mardin gibi örnekler bunun dışında..Oralarda eski şehir muhafaza edilmiş ,yeni yapılaşma şehrin yanına kurulmuş..İşte muhafazakarlık budur,çünkü her yeni iyi,her eski de kötü değildir..Mantığında kopukluk olanlar,devamlılık sağlayamayanlar ne şehir kültürünü ne toplumsal kültürü ne de kendi kendini muhafaza edebilir..

    Hepimiz çocukluğumuzu özleriz..Bu da bir çeşit muhafazakarlıktır fakat çocukluktan kalma menfi izleri kırk- elli yaşına taşımak,bunları aşamamak ise muhafazakarlık değildir. Arabesk mağduriyet politikası gibi kullanmaktır çocukluğunu...

    Evin perdelerini akşam olunca,mahremiyeti sakınmak adına kapamak,muhafazakarlıksa...sabah-akşam,yaz-kış perdeleri kapalı tutmak yozluktur yani arabesk kültürün de altında bir davranıştır.Muhafazakarlığın aşırısında ve arabeskliğin kendisinde modernliğe kapı yoktur,kendi dairesinde kalmak vardır.Bu daireyi genişletmek için muhafazakarlıkla modernliği bağdaştırmak lazım..İşyerine otomobille giden birinin ,spora bisikletle gitmesi gibi bir şey bu...Arabesk bir insan, karmakarışıktır...Basitlikte karmaşa denilebilir belki...Modern-muhafazakar birinde de basit kelimesi vardır fakat yan anlamlarıyla...sadelik anlamında...Sade giyinmek, rahat ve uygun giyinmek mesela...Konuşurken de sade...Düşünürken de sade..

    Muhafazakârlık,her millet için geçer akçedir...Onların yığılmasını-dağılmasını engelleyen değerler bütünüdür (olumsuz şeyler muhafaza dışı tabi ki)...Arabeskleşme ise,karartma-aldatma-acındırma-eğlenme-hafifseme-küçümseme-alaya alma-ezme -ezilme üzerinden beslenen ayrık otları gibi yayılgan bir şeydir...

    Dileğim o ki dünyadaki tüm milletler kültür zenginliklerini muhafaza etsinler,güzellikler hevâya gitmesin.   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
biraz daha somut
güzel tespit 2014-04-21 01:38:09
Harika bir yazı, güzel tespitler biraz daha somutlaştırılarak sunulursa daha anlaşılır olur diye düşünüyorum okuyucu için. Çünkü toplum zaten okumuyor okuyunlar da anlasın diye bu güzel yazının yazarından rica ediyorum inşaallah yanlış anlaşılmam.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250