NE BİRİKTİRİYORUZ


Bu makale 2014-04-21 21:19:49 eklenmiş ve 2462 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

Böyle bir soruya hiç kimse ''Kötülük biriktiriyorum'';
''günah biriktiriyorum'' ;
‘'intikam-kin-öfke'' biriktiriyorum''
demez herhalde; fakat ''kitap'',''dost-arkadaş'',''pul'',''plaket'',''çakmak'' gibi şeyleri biriktirdiğini rahatça söyleyebilir. Bir de manevi birikimler var ki söylendiğinde- dillendirildiğinde - sohbete konu edildiğinde kar gibi eriyeceğinden dolayı gizemli kalması gereken... !
Başta faydalı ,hoş,ruhu tatmin edici bir hobi,bir eylem hatta hayata bağlayan bir yaşama sevinci gibi başlar biriktirme işi..Aradan yıllar geçtikçe cazibesini yitirip mihnet haline geldiğinde;çöp biriktirme ile eş ,sıradan bir telaş oluverir.Çok defa duymuşuzdur,başarı plaketlerinin, bir zaman sonra yük olduğunu mesela...
Ömür boyu biriktirdiğimiz ökçeli ,şık ayakkabı ve terlikler; onlara uygun çantalar,belki zayıflarım diye beklettiğiniz kıyafetler...Biriktirmenin sonu yok fakat insan ömrünün ,gençliğinin,sağlığının bir sınırı,sonu var...Günün birinde bir oda dolusu ayakkabıyla baş başa kalabiliriz..dizlerde,ayaklarda,belde baş gösteren bir ağrı sızı ,o birikimi bir anda anlamsız hale getirir.''Bir'' ortopedik ayakkabıya esir olur insan.
Kitap biriktirmekle arkadaş biriktirmek aynı sayılabilir. İnsan her okuduğu yeni kitapla ve her tanıdığı yeni arkadaşla; kendini tanıma, kendini bilme serüveninde bir adım öne geçmedikçe,(sadece)kitap ve arkadaş sayısının çokluğuyla övünebilir ! Zira o hep aynı kalmıştır.
Bir de öbür -sonsuz-dünya var ki; azık buradan gidermiş, herkes cennetini de cehennemini de buradan götürürmüş derler âlimler.
Sayılı yıllar çabuk geçer, geçiyor da...Sonsuzluğa meyli olanların bu geçici dünyada çöpe gidecek birikimler değil, ''kalıcı birikimler'' yapmaları aklın gereği.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250