AH ŞU STRES YOK MU..


Bu makale 2014-06-03 11:48:03 eklenmiş ve 2143 kez görüntülenmiştir.
Gonca EVİRGEN

    Yaşamın her anında adından sıkça söz ettiren, çoğu zaman yaşam kalitesini bozarak insanlarda bezginlik yaratan stresi, günlük yaşamda karşılaşılan olayların ve insan ilişkilerindeki baskının sonucunda duyulan sıkıntı yada zorlanma durumu olarak açıklayabiliriz.
    Günümüzde değişen yaşam alışkanlıklarıyla birlikte stres de bir çok insan için yaşamın önemli bir parçası oldu. Stres hem bedensel hem de ruhsal olarak kişiye birçok yönden zarar vermektedir.     
    Peki, stresin zararları nelerdir? Stres, kişide bağışıklık sistemini zayıflatmakta, yorgunluk ve halsizlik meydana getirmekte, neden olduğu sıkıntı sonucu gerginlik yaratabilmektedir. Yoğun stres başta mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olmak üzere bir çok hastalığa temel oluşturmaktadır. Bilim insanları, stresin, birçok hastalığın olumsuz etkisini artırdığını da açıklıyorlar.
    Bu bilgiler ışığında stresten ve stresin neden olduğu olumsuz etkilerden korunmak amacıyla stresle baş edebilmeyi yani stresi yönetmeyi öğrenmek gerekiyor. Bilim çevreleri farklı bir görüş olarak; belli stres düzeyinin, kişiye enerji sağlama noktasında yararlı olduğunu, denetlenebilen ve yönetilebilen stresin kişinin içindeki potansiyelin açığa çıkmasına yardımcı olduğunu da savunmaktadır.
    Yoğun stresten ve stresin zararlı etkilerinden korunmaksa ancak onu yönetmekle  mümkündür. Konunun uzmanları, stresle baş etmek için yapılabileceğimiz şeyleri şöyle sıralamaktalar;
    Spor ve egzersiz yapmak,
    Olumlu düşünmeye çalışmak,
    Zamanı iyi yönetmek,
    Rahatlatıcı uğraşlar ve hobi edinmek,
    Düzenli ve sağlıklı beslenme..
    Stresi yönetebilmek için kişinin kendisinde stres oluşturan durumları saptaması, stres yönetimi açısından önemli bir adımdır. Bir örnek verecek olursak; gürültü, herkes için önemli bir stres nedenidir. Bunun bilincinde olan biri gürültülü ortamlardan uzak durarak ya da bulunduğu ortamı bu olumsuzluktan en az etkilenebilecek biçimde daha uygun hale getirerek strese neden olan etkenleri yönetebilir. Stres yönetilebilir, yeterki stres yaratan nedenlerin farkında olalım.
    Stressiz ve sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
250