SICAKLAR ve TEHLİKESİ


Bu makale 2014-07-13 02:03:33 eklenmiş ve 2916 kez görüntülenmiştir.
Gonca EVİRGEN

Sıcaklar bastırdı..37 dereceye kadar normal kabul edilen vücut ısımız çok sıcak havanın ve rutubetin giderek arttığı yaz günlerinde 40-41 dereceye kadar yükselebiliyor. Bu düzeye ulaşan vücut ısısı hücrelerde, özelliklede beyin hücrelerinde ciddi hasarlaroluşturuyor. Aşırı sıcakta kalan bir kişininbeynindeki ısı düzenleme merkezinde fonksiyon bozukluğuyla birlikte halk dilinde adına “Güneş Çarpması” dediğimiz sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Aşırı sıcaklar çok tehlikelidir..Bu nedenle beden ve ruh sağlığımızı korumak için, güneşten, sıcaktan ve özelliklede nemli sıcak havadan korunmalıyız.

KRAMPLARA DİKKAT!

Değerli okurlar, sıcak havalarda kramplara çok rastlanır. Aşırı sıcakta kalan biri, yeterince su içse de tuz kaybı nedeniyleçeşitli kramplara maruz kalabiliyor. Dilerseniz krampların belirtilerine kısaca değinelim.Karın ve bacaklarda ağrı, mide bulantısı, tansiyon düşmesi, hızlı-dolgun nabız, nemli ve soluk deri en önemli belirtiler olarak kabul edilir.Sıcak nedeniyle oluşan kramplarda hasta çabucak serin bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli,eğer bulantı yoksa tuziçeren 1-2 bardak sıvı verilmeli veayrıca; kramp girmiş kasa kesinlikle masaj yapılmamalıdır.

SICAK BİTKİNLİĞİ HAFİFE ALINMAMALI

Sıcakların neden olduğu bir diğer hastalık ise Sıcak Bitkinliğidir. Sıcak havada dışarıda dolaşanlarda sık rastlanır.Aşırı sıcaklarda terleme nedeniyle,vücuttan tuz kaybıyla oluşan bir durumdur.Yorgunluk, halsizlik, bayılma duygusu, nabız hızlanması ve ateş yükselmesidir.Sıcak bitkinliğinde hastanın bilincininaçık olduğu gözlemlenir. Güneş Çarpmasının daha hafif türü olan Sıcak Bitkinliğinin yaşamsalbir tehlikesi yoktur.Zamanında uygulanan ilk yardım önlemleriylehastalık kısa zamanda önlenebilir. Sıcak Bitkinliği görülen hasta serin bir yerde sıkı giysileri gevşetilerek dinlendirilir.Daha sonra sırtüstü yatırılır ve bacakları yükseltilir.Hastaya bol miktarda sıvı, özellikle tuzlu ayran içirilir.

DİKKAT! GÜNEŞ ÇARPMASI TEHLİKELİDİR

Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı ve yaşamsal tehlikesi olan,“Güneş ya da Sıcak Çarpması” olarak tanımlanan hastalık görülür. İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların %20'sinde yaşam riski saptanır. İyileşenlerin ise sinir sisteminde kalıcı hasarlar oluşabilir, denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi ise aylar süren bir süreci kapsar. İlk belirtiler görüldüğünde tanı konur, bilinç kaybından önce tedaviye başlanırsa iyileşme yüzdesi oldukça yüksek olabilir.

Çok yüksek ateş, terlememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, başağrısı, başdönmesi, kusma, bulantı, nabız hızlanması,cildin kuruması ilk belirtiler olurken, algılamave koordinasyonyeteneğinin azalması, görme netliğinin bozulması, göz çukurlarınınbelirginleşmesi, bilincin kaybolması ileri belirtilerdir.

Belirtiler ilk görüldüğünde hekime başvurulmalıdır.Hasta hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, hastanın solunumu kontrol edilmeli (gerekirse hava yolu açılıp suni solunuma başlanmalı), hasta, su veya vantilatörle soğutulmaya çalışılmalı, ateşi 39 derecenin altına düşünceye kadar soğutma işlemi sürdürülmelidir.

SICAKTAN KORUNMAK GEREKİR

Aşırı sıcakları dikkate almamız gerekir. Zorunlu olmadıkça, güneş sıcaklığının en belirgin olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalı. Çocuklar, yaşlılar, kalp ve şeker gibi kronik hastalığı olanların buna özellikle dikkat etmeleri gerekir.Kapalı alanların havalandırılmasına, yeterli hava akımınınsağlanmasına özen gösterilmeli, koşullara bağlı olarak klima kullanılmalıdır. Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmeli, kalp hastalığı ya da hipertansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında gıdalarla tuzalımı arttırılmalıdır. Tuz kısıtlaması olanlar ise sıvı ve tuz kaybıyönünden çok dikkatli olmalıdır. Susamamış olsanız bile sık sık su içinçünkü “Susamak” vücudunuzun su ihtiyacını belirten güvenli bir işaretdeğildir.Serinlemek için alkollü ya da aşırı şekerli içecekler içmeyin çünkübunlar önce serinletse bile sonra vücudun su kaybını arttırırlar.Hafif yemekler, sulu yiyecekler (meyve, salata, çorba vb.) yenmeli.Yağlı, ağır yemeklerden ve aşırı yemekten kaçınılmalıdır.İnce, açık renk, bol giysiler giyilmeli. Giysiniz güneş ışığının siziyakmasını önlesin ama terletip su kaybettirmesin.Geniş kenarlı şapka giyin, yüzünüzün doğrudan güneş altında kalmamasına özen gösterin.Sık sık duş yapıp serinlemeye çalışın.Ayrıca, kapalı ve park edilmiş araç içinde hiçbir canlı bırakmamalı.Dışarıda aktif olarak çalışması gerekenlerin mümkün oldukça güneşaltında kalmamaya,efor gerektiren işlerden kaçınmaya, sık ve bolsıvı, tuzlu gıdalar almaya daha çok dikkat etmeleri gerekir. Alınan bu önlemler doğrultusunda hastada iyileşme izlenmezse mutlaka en yakın hastaneye ve hekime götürülmelidir.

Yaz mevsiminin bizleri soluksuz bırakan sıcak günlerini yaşıyoruz..Sağlığımız için güneşi ve aşırı sıcakları dikkate almalı vevücudumuzu güneşin cilt kanseri yapan olumsuz ışınlarından korumalıyız.

AŞIRI SICAKLARA DİKKAT!

Sağlıklı günler dileğiyle..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250