GENÇ KALBİN REÇETESİ


Bu makale 2014-08-26 18:57:33 eklenmiş ve 1407 kez görüntülenmiştir.
Tıbbiyeli Şerifali Yağan BALCI

Dünyadaki bir numaralı ölüm nedeni:“kalp hastalıkları”. Her yıl dünyamızda 17,5 milyon kişi kalp hastalıklarından ölüyor. Türkiye'de ise yaklaşık 2 milyon kalp hastası var ve her yıl 130 bin kişi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. 


Dünya Kalp Federasyonu'na göre fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme ve tütün kullanımından uzak durmak bir kişinin kalp hastalığı riskini yüzde 80 azaltabiliyor. Bu konuda dikkatli davranmazsak kalbimizi hızla yaşlandırıyoruz.


Genç Kalbin Reçetesi


Stresten uzak durun! Gergin, stresli olan kişiler daha fazla risk taşımaktadır. Bu nedenle stresten uzak, sakin bir yaşam tercih edin.


Sigarayı bırakın ve içilen ortamlarda bulunmayın! Türkiye, Avrupa'da genç nüfus olarak kalp hastalıklarının en fazla görüldüğü ülke. Tabii ki bunun en önemli nedeni sigara kullanma oranımızın daha yüksek olması. Sigara içmeseniz bile içilen ortamlarda bulunmanızın bu riski yüzde 30 arttırdığını unutmayın. Sigarayı bırakan bir kişide hastalık görülme oranı zamanla azalır.


Sağlıklı beslenin! Doymuş̧ yağların kalp damar hastalığını arttırdığı bilinmektedir. Bu sebeple doymamış̧ yağları tercih etmek daha doğrudur. Sık sık balık yenilmelidir. Günde 1,5 çay kaşığından(5 gr) az tuz tüketimi özellikle de kaya tuzu ve deniz tuzu gibi doğal tuz kaynaklarının tercih edilmesi kalp sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Taze sebze ve meyve tüketimi kalp sağlığı açısından oldukça yararlıdır.


Tansiyon, şeker ve uykuya dikkat edin! Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozukluğu ile ilgili sorunların üzerine eğilerek gerekli tedavilerin uygulanması kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Kan yağlarının yüksek olmaması için sigarayı bırakmalı, doğru beslenerek ve kilo vererek ile kan yağlarınızı dengelemelisiniz.


Düzenli sağlık kontrolleri yaptırın! 40 yaş üzerindeki kişilerin düzenli sağlık kontrolü yaptırması, kötü senaryolarla birden karşılaşma ve erken teşhis fırsatını kaçırma riskini en aza indirecektir.


Egzersiz hayatınızın bir parçası olsun! Kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar, uykunuzu düzenler, kilo vermenize yardımcı olur. Kalbe giden kan miktarı artar, böylece kalp iyi oksijenlenir ve beslenir. Kan yağlarını ve kan basıncını azaltır. Her gün yarım saat tempolu yürüyüş şart...


Tatil yapmayı ihmal etmeyin! Yapılan araştırmalara göre düzenli tatile giden kişilerde kalp hastalığı daha az görülüyor.


Kalbinizin daima genç kalması dileğiyle...


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250