AŞI OLMAKTAN KORKMAYIN!


Bu makale 2014-09-09 09:30:31 eklenmiş ve 968 kez görüntülenmiştir.
Tıbbiyeli Şerifali Yağan BALCI

Aşı; hastalıklara karşı koruyucu maddelerin yapımını uyaran, hastalık yapma niteliğinden çeşitli yöntemlerle arındırılmış mikroplar ya da mikropların salgıladığı ürünlerdir. 


Mikroplar vücudumuza girer, etrafındaki hücrelere zarar vererek çoğalır ve bizi hasta ederler. Aşılardaki mikroplar ise hastalık oluşturamayacak derecede bu yetilerini yitirmiştir. Maruz kalınan zayıflatılmış mikroplar vücudumuzda hastalıklara karşı koruyucu maddelerin üretilmesini sağlar. Böylece hastalıklardan korunuruz. 


Aşılarla önlenmek istenen hastalıklar toplumda sık görülen, salgınlara yol açabilen ve kötü sonuçlar doğurabilen hastalıklardır. Aşı olmak kişileri korumakla beraber bulaşıcı hastalıklarıda kontrol altına alır ve bu hastalıkların yaratacağı kötü sonuçları önler.


Günümüzde boğmaca, verem, kızamık, kızamıkçık, tetanoz, difteri,hepatit B, çocuk felci, kabakulak gibi birçok korkutucu hastalıktan sadece aşı ile korunmamız mümkündür. Hatta aşılar sayesinde bunlardan bazıları artık görülmemektedir.


Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde titizlikle durduğu rutin aşılama programları ile birçok aşı devlet tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak bazı aşılar vardır ki bunlar isteğe bağlı ya da  hekim önerisi doğrultusunda yapılmaktadır. Pnömokok, meningokok, grip aşısı vb rutin aşılama programının dışında bazı özel durumlarda veya risk altındaki kişilere yapılan aşılardır. 


Doğumdan itibaren belli aralıklarla uygulanması gereken aşı takvimi Sağlık Bakanlığı'nca belirlenmiştir. Aşı takibi bu çizelgeye göre yapılmalı ve atlanmamalıdır.


Akılları karıştıran bir soru: Aşıların yan etkileri var mıdır? 


Aşıların yan etkileri vardır; ancak bunların çoğu oldukça hafiftir. Aşının yapıldığı yerin şişmesi, kızarması, ateş ve döküntünün olması gayet normaldir. Çok nadir de olsa istenmeyen bazı durumlarla karşılaşılabilir. Fakat aşıların yan etkileri insanları aşı olmamayasürükleyecek kadar güçlü değildir. 


Yanlış inanışlar... 


Kimileri aşının kendisini kısır yapacağını zanneder, kimisi de aşı olmaktansa hastalığı geçirmenin daha iyi olacağını. Ama bu bilgilerin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Aşı kısırlık yapmaz. Hastalığı geçirmeyi, aşı olmayla kıyaslamaya dahi gerek yoktur.


Ya aşılar olmasaydı...


Çocuk felci aşısı olmasaydı, felçli çocuklarımız rutin yaşantımızın  bir parçası olacaktı.

 

Kızamıkçık aşısı olmasaydı, doğumsal birçok bozukluğu, zeka geriliği olan yeni doğanların oranı çok ama çok artacaktı. 


Boğmaca aşısı olmasaydı, mezarlıklar küçücük mezarlarla kaplanacaktı.

Hastalıklardan korunmanın en ucuz, en kolay ve en etkili yolu olan aşıları ihmal etmeyelim!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250