İSHAL


Bu makale 2014-09-24 19:33:43 eklenmiş ve 1582 kez görüntülenmiştir.
Tıbbiyeli Şerifali Yağan BALCI

İshal her yaştan insanın yılda birkaç kez başına gelen bir durumdur. Fakat durumun böyle olağan durması, ishalin tehlike habercisi olduğu durumlarda bizi yanıltabilir.

İshal; dışkı miktarının ve sayının artması, dışkı içeriğinin sıvı olması şeklinde tanımlanabilir. 

İshalin nedenlerini sıralamak gerekirse,

-Öncelikle temizlik şartlarına dikkat edilmemesinden kaynaklanan mikrobik nedenlerdir ki bu büyük bir kısmını oluşturur.

-İltihabi bağırsak hastalıkları

-Yemeklerin sindirilememesi, hazmedilememesi

-Çeşitli gıda allerjileri

- Laktoz intoleransı dediğimiz süte karşı hassasiyet

- Glutenenteropatisi dediğimiz buğdaya karşı hassasiyet

-Çeşitli ilaçlar

-Ve tabii ki stres...


İshal için önemli olan noktalardan birisi de süredir. İki haftadan kısa mı, üç haftadan uzun mu sürüyor sorularıyla akut veya kronik ishal olup olmadığına bakılır. İki haftadan az süren ishallerde yeterli sıvı alınır, sıvı elektrolit dengesi korunursa antibiyotik ve ishal kesici almadan büyük bir kısmı geçer, herhangi bir tedaviye gerek kalmaz. Zaten ishallerin büyük bir çoğunluğu kendi kendini kısıtlar.

-Hangi durumlarda ishalden korkmalıyız?

İlk olarak süresi uzunsa (bir iki haftayı geçiyorsa), bulantı, kusma eşlik ediyorsa, ağızdan sıvı alınamıyorsa    (vücudun susuz kalma riski nedeniyle böbreklerin iflasına kadar gidebilir).

 

İshalli hastanın diyetine gelirsek...

İshaliniz varsa yağlı, posalı yiyeceklerden kaçının! Çünkü bunlar barsak hareketlerimizi artırırlar. Annelerimizin yıllardır yaptığı haşlama pirinç, haşlama  patates şeklindeki bir diyet gayet uygundur.

 

İshal özellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük yerlerde ihmal edilmektedir. Bebek ve çocuklara ishali önlemek için su verilmemesi gibi yapılan büyük yanlışlar var. Halbuki sıvı tedavisi ana tedavidir.

 

Ve en önemli nokta:

İshalli hasta ne zaman doktora gitmeli?

Herhangi bir nedenle ağızdan sıvı alınamıyorsa, bulantı, kusma eşlik ediyorsa, ateş varsa, ishalin içinde kan varsa, Tenezm dediğimiz acil tuvalet hissi ve birlikte olan karın ağrıları varsa hasta bir doktora görünmelidir.Bunun dışında, ishal diyeti ve bol sıvı alınmasına rağmen iki üç gün içinde geçmeyen ishalde de doktora gidilebilir.

 

Tedavi aşamasına gelirsek, eğer ishalde kan, mukus, hastanın ateş ve belirgin bir karın ağısı yoksa sıvı destek tedavisi amacıyla ağızdan tuzlu-şekerli su verilmelidir. Duruma göre; dışkı kültüründe bir anormallik varsa, hastanın beyaz küresi fazlaysa antibiyotik eklenir. Bu ishaller iki üç haftayı geçerse ayrıntılı araştırılabilir. 

 

Tekrar hatırlatalım; ağızdan alımı keserek ishali engellemeye çalışmayın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250