KABIZLIK


Bu makale 2014-10-01 19:12:41 eklenmiş ve 22164 kez görüntülenmiştir.
Tıbbiyeli Şerifali Yağan BALCI

Kabızlık; dışkı içeriğinin sert olması, sayısının az olması ve dışkılamanın zor olmasıdır.

Kabızlığın nedenlerine baktığımızda bu nedenleri basit ve (nadir görülen) kompleks nedenler olarak sınıflayabiliriz. Nedenlerin büyük bir çoğunluğu yeterli sıvı alınamaması ve yeterli miktarda lifli, posalı gıda alınamamasına bağlı olarak gelişen yavaş barsak hareketlerinden kaynaklanır. Bir kısmı strese bağlı rahat dışkılama yapamama, dışkılama yaparken aşırı zorlanma ile giden, bir kısmı da başka hastalıkların yan etkisi olarak gelişen kabızlıklardır. Bunlar; şeker hastalıklarının, sinir sistemi hastalıklarının, bazı hormonal hastalıkların yan etkisi olarak görülen kabızlıklardır. Özellikle seyahatler sırasında karşılaşılan dışkılamayı ertelemeden kaynaklanan kabızlıklar da vardır.

Kritik olan noktalar…

Kabızlıkla beraber kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik, dışkıda kan gibi şikayetler varsa kalın barsak kanseri açısından özellikle dikkate alınmalıdır.

Kabızlığın çözümünde önemle üzerinde durulması gereken noktalardan biri düzenli tuvalet alışkanlığıdır. Her gün belli bir saatte, rahat bir şekilde en az 10-15 dk oturarak barsaklarımızı buna alıştırmamız gerekir. Bunun dışında barsak hareketlerimizi olumlu etkilediği için günlük düzenli yürüyüşler yapılmalı ve beslenme açısında bol su içilmesi, meyve-sebzeden, posalı gıdalardan zengin bir diyet yapılması önerilir. Özellikle rafine yiyeceklerden, meyvelerin sadece suyunu sıkıp içmeden ve sadece beyaz ekmek kullanımı, hamburger, tost diyetlerinden  uzak durulmalıdır.

 

-Kabız olduğumda ne olursa doktora gitmeliyim?

Kilo kaybı yaşanıyorsa,

Dışkıda kan görünüyorsa,

Ailesinde kalın barsak kanseri  geçmişi varsa,

Hasta elli yaşın üzerindeyse mutlaka doktora gidilip görüntüleme yöntemlerinin uygulanması gerekir. 

Kabızlık tedavisi…

Kabızlığı olan hastalarda yaşama biçiminde bazı değişikliklere ihtiyaç vardır. Bol su içme, bol posalı gıda alma, bol meyve-sebze yeme, düzenli yürüyüş yapma gibi genel destek önerileriyle kabızlık geçmiyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.

Kabızlığın yaşam biçiminden yani beslenme bozukluğu kaynaklı mı; yoksa stresten dolayı mı ayırt edilmesi gerekir.

Özellikle hassas barsak hastalığının bir bölümü olan kabızlıkta, stres tedavisi önemli bir yer tutuyor. Dolayısıyla tuvalette aşırı ıkınan, tuvalet sonrası rahatlayamayan, tuvalette aşırı vakit geçiren kişilerin stres açısından da değerlendirilmesi gerekir.

Son olarak şunu belirtelim:

Özellikle yaşlılarda yeni başlayan kabızlıklarda dikkatli olunmalı ve kalın barsak kanseri habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250