diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Kurban Bayramında Beslenme


Bu makale 2014-10-03 17:14:02 eklenmiş ve 767 kez görüntülenmiştir.
F. Merve KALELİOĞLU

Kurban Bayramı'na yaklaştığımız günlerde bayram alışverişi için koşuşturmaca başladı. Bayram kurban bayramı da olsa gelen misafirlere hem et, hem de şekerleme ve tatlı ikramları da yapılmaktadır. Günlük et tüketiminin yanı sıra şeker ve şekerli besin tüketimi de artmaktadır. Kilo problemi yaşayan bireyleri biraz zor günler beklese de herşeyin sağlık için olduğu unutulmamalı ve sağlık her an her gün gereklidir.


Obezite ve beraberinde gelen yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalıklar birden bire ortaya çıkmasa da sonuçta var olan bir rahatsızlığın tetiklenmesi hatalı beslenme ile ortaya çıkabilir. 


Yeni kesilmiş kurban etinde oluşan sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Sindirim sistemi rahatsızlığı (mide-bağırsak hastalığı ) olan kişiler kurban etlerinin sindirimi zor olacağı için hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeyi tercih etmelidir.


Kalp -damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, diyetlerinde önerildiği ölçüde tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Unutulmamalıdır ki yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksektir. Hem içeriğinde yağ oranı yüksek olan kırmızı etlerin tüketilecek miktarı önemli olması ile birlikte pişirme tekniği de dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir konudur. Genel olarak et pişirilmesinde ve et ile yapılacak yemeklerde ilave yağ eklenmemelidir. Et üzerinde bulunan görünen yağlar ayrılmalı ve sağlık problemleri olan bireyler özellikle kuyruk yağı veya tereyağı kullanımına dikkat etmeli ve sağlıklı bireylerde orantılı ölçüde tüketmeye çalışılmalıdır. Tercihen haşlama ve ızgara yöntemi ile pişirilen et ve etli yemekler tercih edilmelidir. Önemli olan bir sefer yapılan hatalı beslenme değil her defasında sağlıklı yöntemleri tercih etmeye çalışmaktır.


Bayrama özel bir defa kızartma yapılacaksa tabiki problem olmayacaktır ama kişinin sağlık durumunu dikkate alması gerekir ve miktarını herzaman dengeli ayarlamalıdır. Bayram günlerinde et tüketiminin yanında yaşlanmış, çiğ veya fosul yapılmış sebzelere de yer verilmelidir. Aynı zaman da etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Bayramlar birlikte vakit geçirmek, hasret gidermek için en güzel zamanlardır.Sağlığınız olmadığı zaman hiçbir zaman güzel vakit geçiremezseniz. Sağlıklı, bol Neşeli, güzel daha çok bayramlar geçirmek dileğiyle...

Kurban Bayramınız  Kutlu Olsun... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400