diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?


Bu makale 2014-10-09 09:58:36 eklenmiş ve 753 kez görüntülenmiştir.
F. Merve KALELİOĞLU

Bir Kurban Bayramı da geçti ve herkes tekrar günlük hayatı için hazırlıklar yapmaya başladı. Misafirler evlerine gitmeye, öğrenciler okullarına, çalışanlar iş yerlerine kısacası artık günlük hayat , günlük koşturmaca tekrar başladı.


Kesilen kurban etleri ilk günler tüketilenler tüketildi ve şimdi geriye kalan saklama aşmasında acaba nelere dikkat etmeli ve sağlıklı saklama koşulları içinde taze etlere sahip çıkabilelim. Öncelikle temiz yerlerde kesilen kurban etlere saklamaya hazır hale gelmesi için görsel olarak bütün kirlerden ayrılmalıdır.


Saklama işlemi bütün parçalar halinde değil, daha çok yemeklere kullanabileceğiniz boyutlarda olmasına dikkat ediniz. Unutmayınız ki her buzdolabından, buzluktan çıkan besin tekrar buzluğa girdiğinde gittikçe artan bir mikroorganizmaya sahip olurlar. Parçalanan etler, küçültüldüler sonra temiz saklama poşetleri, yaşlı kağıtlar veya kaplarına ayrılarak birkaç gün içerisinde kullanılmayacaksa Buzluk, dondurucu kısmında -18 derece sıcaklıklarda saklamak için ayrılmalıdır.


O gün veya 1-2 gün içerisinde Kullanılacak ise ozaman buzdolabının alt gözünde saklanmalıdır.  Et ve ürünleri çabuk bakteri üretebilen riskli gıdalardır. Dondurucudan çıkartılıp çözdükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.


Etler çözülme aşamasında dahi olsa oda sıcaklığında beklemeye alınmamalıdır. Etler buzdolabının alt bölmelerinde çözdürülmeye bırakılmalıdır. Haşlama yapılacak ise çözdürme işlemine gerek olmadan direk kullanabilirsiniz. Kavurma yöntemi ya da ızgara yapılacağı zaman mecburen açılması gerekecektir.


Çözdürme işlemini halk arasında sık yapılan kalorifer Üzerinde uygulamak ise en tehlikeli yöntemlerdendir. unutmayın ki sağlıklı beslenmek sadece dengeli yemek  düzenli yemek az yağ tüketmek değildir, sağlıklı beslenmek Herşeyi ile bir bütündür.


Diyetini yaşam tarzınız olmalıdır....

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400