diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Ali Özkanlı


Bu makale 2014-10-20 18:24:27 eklenmiş ve 2881 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

SİMURG ATEŞİ TARİHİ BAŞKENT NİKSAR’DA YANDI…

Haziran ayında Bafra'da yaktığımız Simurg Ateşinin bu ay ki adresi Tokat ilimizin nadide ilçesi Niksar'dı. Gül yürekli gönül dostlarımızla yeniden bir araya gelmek için 10-11 Ekim 2014 Cuma ve Cumartesi günleri yapacağımız program için 9 Ekim Perşembe günü Kayseri otogarından saat 12.00 “Bismillah” diyerek yola çıktım.

Yanımdaki koltukta üniversite Niğdeli, Sivas Din Kültüründe okuyan Alperen AKPINAR kardeşimle koyu bir sohbete başladık. Bu güzel sohbet Sivas'a kadar devam etti. Alperen'i Sivas'ta bırakarak Tokat yolculuğuma devam ettim. Tokat otogarında Hasan AKAR kardeşimin bacanağı Eğitimci Gazeteci Yazar Sayın Yusuf UÇAR kardeşimiz bizi karşıladı. Kısa bir sohbetten sonra Niksar'a giden minibüse binmeme yardımcı oldu. Allah kendisinden razı olsun.

Niksar otogarına indiğimde Eğitimci Şair Yazar Hasan AKAR, Eğitimci Şair Yazar Mahmut HASGÜL ve İbrahim ZENGİN kardeşlerim karşıladılar. Dört gün boyunca misafir olacağım Ayvaz Park Otele birlikte geldik. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğinden sonra oteldeki şair, yazar, gazeteci ve akademisyen dostlarımızla sonra saz ve sözün güzellik kattığı Adalı'nın yeri denilen, Erzurumlu Emrah'ın uğrak yeri, Âşık Veysel'in saz çalıp söylediği mekânda Sanatçı Raci GÜLEÇ'in cümbüşü eşliğinde çaylarımızı, saleplerimizi  Türk Sanat Müziğiyle yudumladık. Hem bedenimiz hem de ruhumuzu doyurduk. Heyetimizde Tokatlı, Niksarlı değerli dostlarımızın yanında üstat Cemal SAFİ, Van 100. Yıl Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar AKÇA da vardı.

Bizlere çok yakın ilgi gösteren Niksarlı Tüccarlar “Cevizsan Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti” sahipleri Nail, Halis ve Muhlis YILMAZ kardeşlere çok teşekkür ediyoruz.

Cuma sabahı otelimizde kahvaltımızı dostlarla beraber neşe içinde yaptık. Ceviz Paneli için Niksar'a gelen Kuruyemişçilerden oluşan bir gurup tüccar da otelde kalıyorlardı. Onlarla da çok güzel sohbetlerimiz oldu.   Kayserili hemşerimiz “Özdanacı Kuruyemiş” sahibi İsmail DANACI ile de görüşüp sohbet imkânı oldu. Ayrıca Ankara da bu sektörde görev yapan “Hacıbaba” firmasından Hüsamettin KARAMAN kardeşimizle de program vesilesiyle tanışma imkânımız oldu.

Samsun'dan şiir programına katılıp Emrah tan bir eser okuyan Ozan Mustafa BİLİR ile de sohbetimiz oldu. Ayrıca bu ticaret sahiplerinin içinde uzun süredir sanaldan görüştüğümüz Osmaniye eski milletvekili Şair Şükrü ÜNAL ile karşılaşmamız çok ayrı güzellikti. Fırsat buldukça sohbet ettik. Erciyes İlahiyat mezunu Niksar müftüsü Ali CANPOLAT Bey ile görüşme imkânımız oldu. Bu arada Ayvaz Park Otel işletmecisine ve personeline teşekkür ediyorum. Çok güzel hizmet sundular.

Gül Yürekli, Çalışkan, Başarılı Bir Başkan… Özdilek ÖZCAN

Cuma sabahı saat 10.00 da Erzurumlu Emrah Türbesi yanında Ahi Pehlivan anıt mezarının temel atma törenine katıldık. Tören sonrasında parkta belediye başkanımızla tarihi bir başkent olan Niksar'daki tarihi yerler ve kişilikler, şehirlerde yapılaması gereken çalışmalar, kültür sanat ve edebiyat alanında yaptıkları hizmetler ve gelecekte yapacakları ile ilgili bilgiler verdiler.

Özdilek ÖZCAN başkanımız genç, dinamik, çalışkan, güler yüzlü, sevecen bir insan. Bilgi ve birikimi hemen fark ediliyor, Tatlı dilli mükemmel bir yönetici. “Edebiyatla çok fazla ilgim yok ama“Şiiri seveni seven biriyim” dediler. Eşinin edebiyata ve şiire ilgisi olduğunu belirttiler”. Rabbim bu güzel insanlardan razı olsun. Programımızın ilk gününden son güze kadar kendilerinden çok yakın ilgi ve destek gördük. Rabbim hizmetlerini daim ve başarılı etsin.

Niksar Belediye Başkanı Sayın Özdilek ÖZCAN'ın da katıldığı öğle yemeğinden sonra dostlarımızla beraber Cuma namazını kılmak için Kanuni'nin Bayram namazı kıldığı, Fatih'in Trabzon seferi sırasında bir ay kaldığı Ulu Camiye gittik. Öğleden sonraki bölümde Saat 14.00 da Halk Eğitim Merkezi Salonunda “Niksar'da Ahilik ve Vakıflar Paneli” ne katıldık. Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan DEMİR, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Uzmanı Bekir YEĞNİDEMİR', Tokat Vakıflar Bölge Müdürü İsmail AKTAŞ,19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet TÜRKMEN', Giresun Özel İdaresi Kültür Müdürü Mehmet FATSA panelist olarak katılarak konularıyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

Niksar'da Simurg Ateşi ve Cemal Safi Rüzgârı Esti…  

Niksar'ın Fidanları Kültür-Sanat Festivali kapsamında 10 Ekim 2014 Cuma akşamı Vakıf İş Merkezi Konferans Salonunda yapılan “Şiir Gecesi” katılımcılara unutulmaz bir keyif yaşattı.

Erzurumlu Emrah'tan Cahit KÜLEBİ'ye Şiir Şöleni'nde ilk program Simurg Grubunundu.Tokat'tan Eğitimci Şair Yazar Hasan AKAR,  Antalya'dan Eğitimci Şair Yazar Şafak Nur YALÇIN, Kayseri'den Eğitimci Şair Yazar Ali ÖZKANLI, Manisa/Soma'dan Şair Yazar Mehmet Metin BAŞ, Samsun/Bafra'dan Eğitimci Şair Yazar Süleyman ALTUNBAŞ yaptıkları konuşmaları ve şiirleriyle geceye renk kattılar. Programa Simurg felsefesini anlatan Şafak Nur YALÇIN'ın yazdığı Süleyman ALTUNBAŞ'ın yorumladığı video ile başlandı. Şair Şafak Nur YALÇIN, ''Simurg Ateşi Şiir Grubu''nun kurulmasında “Edebiyat dünyasında ben değil BİZ olmak anlayışında olduklarını özellikle belirtti.

Şafak Nur YALÇIN kardeşimden sonra sahneye çıkarak çok kısaca Simurg Ateşi grubun ne yapmak istediğini, şimdiye kadar neler yaptığını ve neler yapmak istediğini özetledikten sonra Hasan AKAR kardeşim ile ilgili görüşlerimi belirttim. Ona ait “Gömme Hazanın Maziye” şiirini yorumlamaya çalıştım. Daha sonra da kendime ait  “Sen Yoksun Artık” şiirimi okuyarak sahneyi Metin Baş  kardeşime bıraktım.

Manisalı Şair Yazar Mehmet Metin BAŞ Soma felaketi ile yaşananları anlattığı konuşmasında sosyal sorumluluk projelerinde bunu unutturmamak için çalıştıklarını anlattı. Soma'ya yazılan tüm şiirleri bir antolojide topladıklarını ayrıca K/ ÖMÜR BİTTİ'' adlı kitapta yaşanan acıları bu eserde topladığını,  Soma Antoloji kitabının tüm gelirinin felakette en çok şehit veren okul olan Mehmet Akif ERSOY Okulu'na bağışladıklarının altını çizdi.

Son olarak Eğitimci Şair Yazar Süleyman ALTUNBAŞ okullarda spor kulüplerinin, edebiyat kulüplerinin varlığına karşın hiç şiir kulübü olmadığına dikkat çektiği konuşmasında, tüm öğretmenlere şiiri desteklemeleri konusunda çağrıda bulundu. Hasan AKAR ile ilgili düşüncelerini söyledikten sonra ona ait bir şiiri okudu. Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN de “Gül” konulu şiiriyle programda yer aldı.

Türk Şiirinin Yaşayan Efsanesi “Cemal SAFİ” Özel Vefa Gecesiyle programın ikinci bölümüne geçildi. Eğitimci-Şair Mahmut HASGÜL'ün  nefis sunumuyla Cemal SAFİ, bestelenen şiirlerini okuduktan sonra, GRUP SEYYAH (Hatice ÇEKİÇ-Ozan Ünsal ÇEKİÇ-Özkan DAĞAŞAN-Murat KADAKOĞLU ve Tuncay ÇİÇEK) okunan eserleri icra ettiler.

Programın son bölümünde şiir yarışmasında ilk üç dereceye girenlere ödül ve plaketleri verildi. Yarışmaya Eskişehir'den katılan Eğitimci Şair Halil GÜRKAN “Memleket Sevdası” isimli şiiriyle birinciliği elde etti. İkinci “Ey Güzel Memleketim” şiiriyle İsmihan KARACA, üçüncü “Memleket” şiiriyle Ali Cem AKBULUT oldu.

Niksar Belediye Başkanı Sayın Özdilek ÖZCAN hayranlıkla ve büyük bir zevkle dinlenen Usta'ya plaketini, saygısını elini öperek gösterdi. Başkan ÖZCAN konuşmasında, edebiyat, sanat ve kültüre verecekleri destekten bahsetti. Tüm katılımcılara tek tek teşekkür etti tüm katılımcılara plaketleri takdim edildi. Program kitapların imzalanması ve çekilen fotolarla son buldu. Simurg Ateşi Grubu olarak; “Niksar'ın Fidanları Kültür-Sanat ve Ceviz Festivali” kapsamında üzerine düşeni layıkıyla yerine getiren Niksar Belediye Başkanı Sayın Özdilek ÖZCAN'a, Niksar Belediyesi Kültür Müdürü Yüksel ELDİVENCİ'ye, belediye personelinden Kemal ÖZBAY'a, Araştırmacı Yazar M. Necati GÜNEŞ'e, program için günlerce koşturan Simurg üyemiz çok değerli Kardeşim Hasan AKAR kardeşime ve eşine, TOŞAYAD  Başkanı Remzi ZENGİN'e, Eğitimci Şair Yazar Mahmut HASGÜL kardeşime, Edebiyat Öğretmeni Gökhan GÜNEŞ'e ve üniversite öğrencisi Merve Nur MADEN'e, fotolarımızı çekmek için büyük gayret gösteren emeğini esirgemeyen İbrahim ZENGİN kardeşimize, yönetim kurulunun değerli üyelerine, programa emek veren tüm kardeşlerime, özellikle pervane gibi etrafımızda dolaşan Merve, Serap, Arzu, İpek'e ve isimlerini hatırlayamadığım değerli gençlere, Tokat'tan gelerek şiir programına teşrif eden sanatseverlere, Niksar halkına, emeği geçen kurum, kuruluş ve şahsiyetlere çok teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Niksar'da Ceviz Fidanlığı Gezisi

Cumartesi sabahı Niksar'ın Fidanları Kültür-Sanat ve Ceviz Festivali kapsamında, Niksarlıların katılımıyla ve GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar AKÇA'nın anlatımıyla ceviz fidanlıkları gezisi yapıldı.

Prof. Dr. Akça fidanlık gezisinde ceviz yetiştiricileri için çok önemli bilgiler verdi. Türkiye şartlarına uygun makineler yaptıklarını ve patentlerini aldıklarını söyledi. “NİKSAR 1” adlı cevizi geliştirdiklerini, bu fidanın Tarım Bakanlığınca tescillendiğini ve patent hakkının da GOP Üniversitesi tarafından alındığını belirtti. Moleküler biyolojiyi ve genetiği de çalışmalarında kullandıklarını anlatan AKÇA, damızlık, numaralandırılmış fidanlar yetiştirdiklerini bu fidanları da tarımı geliştirmek için ücretsiz dağıttıklarından bahsetti.

Niksar'daki fidancılık modelinin, Fransa fidancılık modeliyle aynı olduğunu dile getiren AKÇA, seneye Özel İdarenin katkılarıyla yeni bir fidanlık kuracaklarından bahsetti. 2014 yılında yaşanan don yüzünden cevizlerin meyve veremediğini söyledi. Niksar ceviz ağaçlarında yaptıkları çalışmada virüs tespit etmediklerini söyleyen Prof. Dr. AKÇA bu durumun bir kazanç olduğunu belirtti.

Niksar cevizinin coğrafik işaretinin alınmasının ilk adım olduğunu belirten AKÇA, bundan sonraki asıl önemli işin Avrupa Birliğinden coğrafik işaret alıp, cevizimize uluslararası statü kazandırmak olduğunu söyledi.

Niksarlı iş adamlarından Nail YILMAZ'ın yeni oluşturduğu ceviz bahçesini de gezen ceviz panelistleri buraya dikilecek 9500 fidanın gelecekte Niksar'ın ekonomisine büyük katkı sağlayacağına duydukları güvenden bahsettiler. Niksar Kaymakamı, Belediye Başkanı ve ilçedeki daire müdürleriyle ceviz bahçesine fidanlar dikildi. Bizim de böylece dikili bir ağacımız oldu!

Ceviz Paneli

Cumartesi öğleden sonra oturum başkanlığını GOP Ün.Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali KASAP'ın yaptığı ceviz paneli yapıldı.   

Tokat'ta bir ilk olarak “Tarım Protokolü”nü Tokat Valiliği, Gazi Osman Paşa Üniversitesi ve Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Araştırma İstasyonuyla imzaladıklarını söyleyen KASAP, böylece cevizi daha kolay geliştirebileceklerinin altını çizdi. Cevizin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden bahseden KASAP, “Niksar 1” adını verdikleri cevizin patentini almanın da mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN, “Cevizin Besin Değeri” konulu konuşmasında, cevizin pek çok yiyecekten farklı olarak, yağ, protein ve lif bakımından çok zengin olduğunu, günde en az 30 gr yemenin bizi çok ciddi hastalıklardan koruyacağını anlattı.

GOP Ün. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar AKÇA, “Niksar Ekonomisine Ceviz Yetiştiriciliğinin Ekonomik ve Sosyal Katkıları” konulu konuşmasında cevizin coğrafik işaretinin alınmasıyla, diğer cevizlerin ''Niksar cevizi'' adıyla satılamayacağını ve bunun ekonomik açıdan çok önemli olduğunu belirtirken, Niksar'da bir ceviz müzesi yapılması arzusunu .

TÜKSİAD  Yönetim Kurulu Başkanı Muammer ÇAPUTÇU, amaçlarının tarım-sanayi ilişkisini, argeyi geliştirmek, çiftçiye yön göstermek olduğunu söylerken, yüksek gümrük vergisinin kayıt dışı ceviz girişine neden olduğu ve bu kayıt dışı cevizlerin gerekli kontrolden geçmediği için halk sağlığını da tehlikeye attığından yakındı.

İşadamı Nail YILMAZ, yurtdışında cevize fazlasıyla önem ve özen gösterilirken bizim ülkemizde adeta bir ceviz katliamı yapıldığından bahsetti. Niksar'ı ceviz cenneti yapmak için elimden geleni yapacağını söyledi.

Son olarak söz alan Belediye Başkanımız ÖZDİLEK ÖZCAN, tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, belediyecilik hizmetinin sadece yol, su olmadığını, asıl önemli işin şehrin önünü açmak olduğunu söyledi.  Program katılımcılara verilen plaket töreniyle son buldu.

Tarihin Başkenti Niksar… Görmeyen Kalmasın…

Bu güzel ilçeye gelmişken bölge ile ilgili düşünce ve izlenimlerimi kısaca ifade etmek istiyorum. Niksar son yıllarda gördüğüm en güzel yerlerden biri. Cennet yurdumuzun nadide köşelerinden biri. Mutlaka görülmesi gereken bir yer dersem abartmış olmam. Tarihi eserlerinin çokluğu dikkatimi çekti. Aynı zamanda dünyanın ilk endüstri başkenti olma özelliğine sahip bir ilçemiz. Her yer yemyeşil. Tabiat güzelliği yanında cevizin anayurdu diyebiliriz. Niksar'ın dünyaca ünlü bir cevizi var.

Niksar Kalesi Türkiye'nin ikinci büyük kalesine ev sahipliği yapıyor. Danişmentliler Devletinin Başkenti olmuş. Bu yüzden her taraf tarih kokuyor adeta. Danişment Gazi türbesini ve şehitliği de görme imkânı bulduk. Yağıbasan Medresesi Anadolu'da tıp eğitimi verilen ilk medrese olduğunu, Türkiye'de ilk idareci okulunun 1210 yılında Niksar'da açıldığını öğreniyoruz. Ayrıca Çamiçi Yaylası, Efkerit Vadisi, Luvi Mağarası, Kırkızlar Kümbeti, Leylekli Köprü, Ulu Camii, Niksar suyu, Niksar Kilimli Sandıkları, Niksar Cevizi, Kuşburnu Reçeli, Asma Yaprağı ilçenin tarihi ve tabiat güzellikleri olarak sayılabilir.

Ayvaz Park Otelde Gönül Sohbetleri…

Cuma ve Cumartesi akşamları Van 100. Yıl Ün. Eski Rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN, GOP Ün. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar AKÇA, Süleyman ALTUNBAŞ ve değerli dostların da zaman zaman iştirak ettiği çok güzel sohbetlerimiz oldu. Değerli Seyit Mehmet ŞEN Hocamız ruh dünyamızı aydınlatan, hayatın önemini, kulluğun şifrelerini kavramlarla anlattığı doyumsuz sohbeti bu program içinde en önemli kazancım olmuştur. 

Pazar sabahı değerli gençler bizi yolcu etmeye gelmişler. Sağ olsun var olsunlar. Niksar'dan çok güzel duygu ve düşünceler içinde gençlerle vedalaşarak ayrıldık. Süleyman Kardeşim ve eşi, Şafak Nur kardeşimle beraber 50 dakikalık bir yolculuktan sonra Tokat terminalinde vardık. Hasan AKAR Hocam ve eşi bizleri karşıladılar. Saat 12.30 otobüsüne binerek bu güzel anılara noktayı koymuş olduk.

Rabbim nasip ederse önümüzdeki Ay Nevşehir'de Ayşe PASLANMAZ kardeşimizin misafiri olacağız. Tokat/Niksar'a giderken bir üniversite öğrencisiyle yolcuk etmiştik. Bu kez dönüş yolunda Niksarlı Niğde Üniversitesinde okuyan Erol ŞAHİN kardeşimle Kayseri'ye kadar sohbet ettik. Akşam üzeri saat 18.00 doğru şehrimize, yuvamıza kavuştuk. Kültür sanat ve edebiyat dolu günlerde buluşma dualarımla…

Ali Özkanlı

aliozkanli@hotmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400