diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Hamilelik Döneminde Beslenme Önemli...


Bu makale 2014-10-20 18:25:59 eklenmiş ve 836 kez görüntülenmiştir.
F. Merve KALELİOĞLU

Her yaşın, her dönemin, her sağlık probleminin Her bireyin kendine özel bir diyet programı olmalı, benim diyetim bana özel olmalı. Benim diyetim beni yansıtmalı, diyetimizi yaşam tarzımız olarak belirlemeliyiz.


Özellikle kadınların beslenmesi her dönemde değişirken , özellikle hamilelik (gebelik ) döneminde beslenme programları daha bir özel olmalıdır. Bu dönem sadece annenin kendisi için değil bebeği için de beslendiğini unutmamalıyız. Gebelikte beslenme , alınan kilolar, yapılan hareketler, herşey hem anneyi hem de bebeği etkilemektedir.


Gebelik dönemi her kadın için güzel ve heyecan verici, hem de zor bir süreçtir. Bu süreçte annenin bedeninde fizyolojik ve hormonal değişiklikler olur ve bu durum bazen annenin ilk 3 ayında özellikle bulantı gibi sıkıntılar çekmesine sebep olur. Hiperemezis olarak adlandırılan ve bu ilk 3 ayda (1.trimesterde) özellikle görülen bulantı, bazen doğuma kadar devam edebiliyor. Bulantı annenin beslenmesini ve bebeğin beslenmesi kötü yönde etkileyebilmektedir.


Bazen anneler ilk 3 ay hiç kilo almazken sonrasında hızlı ve ani kilo artışları ile hem kendilerini hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atabiliyorlar. Bazen de yetersiz beslenme gibi problemler olabilmektedir. Bu durumlarda beslenmenizde ufak düzenlemeler ve dikkat etmeler ile zor durumu kolaylaştırmaya çalışabiliriz.


Öncelikle bulantınızı tetikleyecek kokulu baharatı yiyeceklerden uzak durunuz. Yağlı yiyecekler bulantınız artırabileceği için yağlı etler, yağlı soslar, kaymak, krema, yağda kızartılmış besinler, vb. tüketmeyiniz. Yemekleri hafif yağlı, daha kuru ve sade olarak tüketmeye çalışınız. Yemeklerinizin yanında su tüketimine dikkat ediniz. Yemeklerinizi yoğurt, çorba, tatlı, meyveler gibi karışık halde tüketmeyiniz, öğünleri sık ve az tüketmeye çalışınız. Yemekle beraber sıvı alımınızı yapmayınız, sıvı alımları yemeklerden yarım saat önce yada sonra olmasına dikkat ediniz.

 

Sıcak besin tüketimi bulantınız artırabileceği için daha soğuk besinler tüketmeye çalışınız. Bulantı yapacağını düşündüğünüz yiyeceği midenizi bastırabilecek bir besin ile birlikte yemeye çalışınız ve o öğünü çok karışık hâlde tüketmeyiniz. Hamileliklerini beraber oluşan reflü şikayetleri var ise yemekten hemen sonra yatmayınız, aşırı yemek yemeyiniz. Yatağınızın başında kraker, ekmek, galata, erimek gibi kuru ve baskılarını besinler bulundurun ve bulantı olacağını hissettiğinizde az ölçülerde tüketiniz. Gereklilik halinde yataktan kalkmadan biraz kuru gıda atıştırınız. Sabah bulantı fazla oluyor ise kahvaltınızı hafif tüketmeye çalışınız. Gece yatmadan hemen önce olmamak şartı ile çok aç veya çok tok karna olmayacak şekilde meyve , kuru gıda, peynir ekmek, tost gibi rahatsızlık vermeyecek hafif besinler ile atıştırma yapabilirsiniz.


Bu önerilere dikkat ederken tek besine yönelme asla yapmayınız unutmayınız ki sadece siz değil bebeğiniz de sizinle beraber besleniyor...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400