BİR CENGÂVER


Bu makale 2014-11-01 17:58:10 eklenmiş ve 1870 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

Doğru...doğruluk...doğrudan yana olmak...doğruyu aramak..Öyle bir şey arıyorsunuz ki: tek başına bir cengâver...

 

Doğruya ilk ateşi 'yanlış' açar, vakit kaybetmeksizin, yalanla birlikte..Yalan, yanlışın en gözde destekçisidir ve yalan demek silsile demektir, yani 'doğru', bu cephede düşmanlığın karesi ile, düşmanlığın küpü ile çarpışmaktadır.

 

Doğru'nun karşısındaki ordu içinde demirbaş olan; iftira,haram, provakasyon,(kişi ve devlet bazında) terör, günah, (maddi-manevi) şiddet, takiyye,-miş gibi yapmak,-miş gibi davranmak, göz boyamak, algıda seçiciliği buzlamak... aldatmanın en kronik silahlarıdır. Böylesine bol enstrümana sahip orduya tek başına mücadele vermek de 'doğru'nun esrarengiz gücüdür fakat yenilmezliği demek değildir, çünkü ''Her doğru her yerde söylenmez'' diye de bir yaygın inanış var..Bunun karşılığı tabi ki yalan değil ....susmak olabilir.

 

Aşırılığa kaçmış hali ''doğrucu davut''luktur ki, bu iki içsavaşçı 'doğru' adına eksi hanedir.

 

Dile kolay..İkibin on dört yıldır yürüyen bir zaman, zamanı yaşayan bir insanlık ve insanlığı aşan bir teknoloji var. Garip olan, acaip olan ise şu: İnsanlık yani ''eşref-i mahlukat'' mutlu mu? ''Doğrular'' bu denli yalnız bırakılırken, doğruya muhalif güçler bunca taraftar bulurken, hangi insanlara mutluluk uğramış olabilir? Bu dünyadan hangi şair, hangi filozof, hangi kral, hangi sultan gönül rahatlığıyla gitmiş ki ..

 

Aklı, doğru olanı seçeceği için, yanına bile uğramayan, duygularıyla hareket eden, yanlışa-harama-bencilliğe meyyal ey insan? Kendinden başkasına hayat hakkı tanımamayı lütuf zanneden ey cimri ...Yaradan sana ''cinsellik''vermeseydi, kadınlara boş boş bakacak olan ey muktedir!..Esas mesele, baktığın şeylerdeki sanattır, ilimdir..

 

Nihayetinde bu güne gelirsek..İnsanlık ''doğru''ya da ''doğrunun savaştığı ordu''ya da bir bilgisayar, bir telefon kadar yakın..Bu dünyada ''doğru''lardan kaçacak yer bulunur da...rûz-i mahşerde nereye kaçılır ? 

 

Sana son sözüm : Doğru yol,mutlu ol.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250