diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Yiyeceklerin Etiketlerini Okumayı İhmal Etmeyin


Bu makale 2014-11-11 17:49:19 eklenmiş ve 880 kez görüntülenmiştir.
F. Merve KALELİOĞLU

Hazır gıda tüketiminin gittikçe arttığı son günlerde artan obezite, sık görülmeye başlanan kalp- damar rahatsızlıkları , diyabet hastalığı da beslenme Alışkanlığı hatalarından etkilenmeye devam ediyor.

 

Hazır besinlerin ambalajlarında bulunan etiketler, sizin ne yediğinize dair bir açıklamadır aslında. Yağ ağırlıklı mı, protein değeri mi yüksek , trans yağ var mı , şeker ilaveli mi, alerjen içerir mi, karbonhidrat oranı ne kadar gibi birçok sorunun cevabını etiketlerden öğrenebiliriz.

 

Özellikle etiket okurken, porsiyon büyüklüğü, kaç gram olduğu , etikette kaç gram için bilgi verdiği, enerji ve besin değeri , besin öğesinin günlük önerilen değerinin karşılama yüzdesi bilgilerine dikkat etmek gerekir.

 

Genellikle paketlerin etiketinde 100 g da var olan içerikleri yazar ve paketin kaç gram olduğuna dikkat ederek içeriklerine göre tercih etmelisiniz.Bazı bireylerin başta Fındık , badem gibi kuruyemişler olmak üzere alerjileri bulunabiliyor.

 

Kimi biraylerde laktoz intöleransı, gluten intöleransı olabiliyor ve kişi ürün etiket bilgilerini kontrol ederek kendisi için Zararlı olup olmayacağına karar verebilir. Diyabet rahatsızlığı olan bireyler tüketmeleri gereken karbonhidrat oranlarına göre miktar ayarı yapmaları etiket okuma kolaylığı ile yapılabilir.

 

Tüketilecek ürünlerde şeker bulunup bulunmadığı yine etiket bilgileri takibi ile öğrenilebilir. Besin öğelerinin günlük Önerilen değerleri Karşılama yüzdesi ile ilgili olan bilgilerde eğer %5 ve daha azını karşılayan bir oran var ise günlük gereksinimi Karşılama oranı düşüktür.

 

Eğer % 15 ini karşılıyorsa tüketeceğiniz ürün besin öğesi bakımından kaynaktır ve tüketilebilir. Eğer % 30 veya daha fazlasını karşılıyorsa o zaman çok iyi bir kaynaktır. Mesela Kullandığınız süt içerik olarak günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 27 sini karşılıyor ise iyi bir kaynaktır. Nasıl ki bir cihaz alındığında kullanma kılavuzu okunarak cihazı doğru kullanımı takip ediliyor ise , tüketilecek yiyeceklerin de etiket bilgileri okunarak doğru ölçüde kullanımı ayarlanabilir. Yiyecekler ile daha çok bilgi sahibi olmak her zaman daha sağlıklı gelecekler için gereklidir.

 

Bol sağlıklı güzel günler dilerim... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400