Son Don Kişotlar


Bu makale 2014-11-18 06:49:35 eklenmiş ve 2363 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL


İp cambazlığı kadar zor aslında: Kendi olmak-kendi kalmak...Sürekli birilerine öykünen, birilerinin kimliğiyle özdeşleşmeye çalışanlar görüyoruz etrafımıza baktığımızda...Kendini o sanan, bu sanan...Oysa kişilik bir zan olmamalı...parmak uçlarınız bile size özel yaratılmışken, kendinizi terk edip başka kişiliklerin gölgesine sığınmak da ne oluyor ?


Bu, hep başkalarıymış gibi davrananlar yüzünden insanlık patinaj yapmakla zaman kaybediyor...İks kişi...Atatürk sanıyor kendini, Fatih sanıyor, Hannibal, Napolyon sanıyor, Cengiz Han sanıyor... (için için veya apaçık)...Tarihi iki kere yazabilirsiniz fakat iki kere yaşatamazsınız...


Sürekli kendini yenileyen bir bahar gibi, şartlara göre felsefeler-stratejiler-barış çözümleri-refah seviyesi de tazelenmelidir, bu akışa ayak uydurabilmek için...Düşünebiliyor musunuz, üçüncü milenyumda, hendek kazma yöntemi gündemde,kara savaşları gündemde ! Bu yöntemler o gün için ideal bir buluş olabilir, ya bugün ?


Bugünün insanının en çok beklediği şey dürüstlük ve barıştır...Bu iki sorunu bugünün aklı çözmek zorundadır...Yeni doğan her Filistinli, her İsrailli çocuk “militan” olmak zorunda bırakıla bırakıla bu günlere gelindi. Küçücük bir şehirdevlet, yedi milyar insanın midesini bulandırıyor, en kötüsü de kafalarının içi ütopik hurafelerle kayıt altına alınmış yöneticilerin bu işte çözümsüzlüğü çözüm olarak görmeleri....Halklarının böyle düşündüğünü sanmıyorum...Bu, akıl adına büyük bir çöküş ve bariz bir başarısızlıktır.


İnsanlığın bu geride kalan aklını,geriye dönük başını neden ileriye çevirmediğini anlayamıyorum...


Geçmişten alınacak tek şey: İyiliklerdir. Nasıl ki, iki kötü insandan doğan çocuk, bu iki insanın en iyi yanlarını alıyor...O halde biz de kötülük yumağının içinde kalakalmış, dünyada iyi olan her ne varsa ayıklamak durumundayız.


Muhtaç olduğumuz atasözü: Akıl akıldan üstündür...Beklediklerimizi belki bir çocuk bulacak?  “Kim demiş ki çocuk küçük bir şeydir... Bir çocuk belki en büyük şeydir...”

.........................................................................................................


Yel değirmenleriniz umut estirsin....Boşa kılıç sallamayın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250