diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Diyette Uyguladığımız Herşey Doğru Mu ?


Bu makale 2014-11-29 18:18:11 eklenmiş ve 8444 kez görüntülenmiştir.
F. Merve KALELİOĞLU

Günümüzde birden çok diyet örnekleri var ve bu diyetlerin birbiri ile çelişen çok ayrıntıları var. Kimimiz doğru yaptığımızı zannedip hatalar yapıyoruz kimimiz ise yapıp yapmamakta Çelişki yaşıyor.

 

Aslında tek doğru var fakat doğrular çok önemsenmiyor, kişi kendi doğruları doğrultusunda gidiyor. Sonuçlar olumsuz olduğu zaman yanlışların farkına varılıyor fakat o zaman da iş işten geçmiş oluyor. Öncelikle Zayıflama için pratik çözüm olan ilaçlar,  bitki çayları , kürleri düşündüğümüzde Aslında zayıflama ilaçlarının kilo kaybında bir rolü olmuyor, aksine kişinin karaciğerinde hasara yol açıyor, kan şekerinde , tansiyonda sıkıntı oluşturuyor. İçilen bitki çayları kişide kilo kaybına yardımcı oluyor evet, ama ağırlık ödem gidişi ve beraberinde hızlı geri dönüşler.

 

Amaç zayıflamak değil sağlıklı beslenmek olmalı ki diyette hatalara düşünmemeli.

 

Her tüketilen yiyecek vücutta kullanılır, hiç bir yiyecek abartılmamalı. Kilo vermek için Light- diyet ürünleri kullanmanın da bir sınırı olmalı.light ürünler yağ oranı ve şeker oranı azaltılman ürünlerdir. Sıfır kalori değildir. Özellikle diyabeti olanlar Light ürün tüketmeye dikkat ediyorum diyorlar ama ölçü yok.aynı zamanda diyabetik ürünlerde yalnızca şeker katkısı yok tatlandırıcı var yani yağ oranları yine duruyor. Yiyeceklerde etiket bilgisine dikkat edilmeli.

 

Aç kalmak zayıflatacağı düşünülür ve kişiler zayıflamak için aç beklerler, evet belki obez bir birey kısa bir süre aç kalsa ya da çok abartı besin tüketimi yapan bir birey aç kalsa kısa vadeli 4-5 kg verir ama sonrasında metabolizma yavaşlar ve geri kalan kilolar verilemez. Aksine yemeye başlayınca geri alım daha hızlı ve fazla da olur.Sık beslenmek kilo verdirir diye abartmaması lazım, az tüketim ve sık tüketmek açıkcası kişiye göre değişmeli. İdeal olarak 4-6 öğün önerim ama şart değil tabiki.

 

Kişinin hamilelik durumu veya mide bypaslı durumu ya da bebek beslenmesinde bu durum 8-12 yine de bulabilir . Önemli olan sizin durumunuz ve iştah baskılayabilmenizdir. Karbonhidrat tüketmeyin zayıflayın! Acaba öylemi?

 

Genel de diyetler neden bozulur , et yiyemediği, süt, yoğurt gibi protein kaynağını tüketmediniz  diye diyet bozulur mu, aksine diyet yeterli karbonhidrat almadığı için kan şekerim düştü, tatlı krizim geldi gibi bahaneler ile karbonhidrat alımı ile bozulur. Yeterli alınan karbonhidrat sizin için diyeti daha yapılabilir hale getirir.

 

Ekmek yemiyorum zayıflıyorum değil, önceden hem ekmek hem pasta börek yiyordum , ekmeği yemedim zayıfladım oluyor. Onun yerine ekmek yemeli, pasta börek tüketimi sınırlanmalı. Ekmek denilince beyaz ekmek düşünülmemeli tam tahıllı esmer ekmekler tercihtir ama yine sınırlıdır. Ekmeklerin kalorileri birbirine yakındır olay ekmekten aldığınız vitamin mineral ve posa içeriğidir.

 

Genel bir yanılgı da spor yapıyorum zayıflıyorum, diyete gerek yok ya da diyet yaparak zayıflıyorum spora gerek yok. Amaç sağlık olunca hem fiziksel aktivite olmalı hem diyet olmalı. Ne kadar pasif olursak herzaman kilo problemi yasarsınız, ne kadar doğru beslenmeyi bilmezseniz o kadar spor yapsam da kilo problemi yaşarsınız.

 

Yanlışlara kalmadan sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmeyi öğreniniz...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400