FUARLARIN ÖNEMİ


Bu makale 2014-11-29 18:20:00 eklenmiş ve 11469 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

ilk fuarı Samsun'da görmüştüm. Panayıra benzettiğim fuardan plastik sandal (kayık) alıp evimizin yanındaki bahçe havuzunda yaz boyunca yüzdürdüm durdum. Daha sonra farklı tarihlerde birkaç kez, yine Samsun fuarına gitsem de en mutlu olduğum yer İzmir Enternasyonal Fuarı olmuştu.


Rengârenk, görkemli hazırlanmış stantlarda her ülke öne çıkartmak istediği ürünleri ya da kendi turizm potansiyelini vurgulayacak çalışmalardan örnekler sergilerdi. 


Işıl ışıl olur, pırıl pırıl parlardı yabancı ülkelere ait bölümler. Çok para harcadıkları her hallerinden belliydi. Yöresel kültürler, farklı coğrafyalara ait müzikler, ülkelerin çok değişik lezzetleri birbiri ardına sergilenirdi. İzmir Enternasyonal Fuarı, ülkemizin dışarıya açılan tek kapısıydı adeta. Fuar zamanı yaklaşınca sadece Türkiye'nin dört köşesinden değil, dünyanın her yanından koşulurdu İzmir'e. Kent yerli ve yabancı ziyaretçilerle dolar taşardı. 


Niksar'a çok uzak olması nedeniyle İzmir Enternasyonal Fuarı'na 2-3 kez gidebildik. Teknoloji ve iletişimin gelişmesi, ulaşım ağlarının yenilenmesi seyahat etmeyi günümüzde daha kolay kılarken fuarcılığın tematik ve sektörel anlayışlar kapsamında sunulması tüketiciye yeni yönelimler sağladı.


Herkesin her şeyi bulabildiği fuarcılık anlayışı çok gerilerde kaldı artık. Böylesi daha doğru.. Cam eşya, ayakkabı, mutfak gereçleri, inşaat malzemeleri, turizm, kozmetik, konfeksiyon, organik gıda ve yöresel ürünler, giyim - kuşam, hediyelik eşya ve dahası.. 


Amaca uygun sektörel fuarların yapılması fuarlardan yararlanacaklara geniş olanaklar sağlarken tüketici için de zamanı doğru kullanma adına önemli katkı sağlıyor. İsteyenin dilediği fuara katılmasından ya da işine uygun fuarı seçip ona yönelmesinden daha doğal ne olabilir ki.. 


Fuarlar; hediyelik eşya fuarları, yöresel tarım ürünleri fuarları ve turizm fuarları kendini ifade etmekte zorlanan yöre ve beldeler için büyük fırsattır. 


Bu anlamda turizm fuarlarını çok önemsiyorum.. 


Birkaç gün sonra (4-7 Aralık 2014) İzmir'de bir turizm fuarı daha gerçekleşecek. Dünyanın birçok ülkesinden gelen turizmciler, tur operatörleri, yatırımcılar, turizm otoriteleri turizme yönelmiş kentleri gözlemleyecekler, inceleyecekler ve değerlendirecekler.. 


Niksar Belediyesi, Niksarlı üreticiler, Niksar Turizm Derneği, Niksar Kadın Üreticiler Sokak Atölyeleri ve Niksarlı konaklama sektörü temsilcileri 8.'si düzenlenen Travel Turkey 2014 uluslararası İzmir Fuarı'na kuşkusuz iyi hazırlanmışlardır. Niksar'ımızın her turizm fuarında tüm yönleriyle temsil edilmesi; Niksar'ın uluslararası tanıtımı, bölgesel kalkınmaya katkı ve kültürlerarası iletişim açısından büyük yarar sağlayacaktır.  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250