2015 Yılı Sağlık İçin Yeni Başlangıçlar Yılı Olması ...


Bu makale 2015-01-01 18:12:51 eklenmiş ve 83621 kez görüntülenmiştir.
F. Merve KALELİOĞLU

Her yıl yeni yıl için bu yıl daha sağlıklı daha mutlu geçsin diye dileklerle gireriz, ama sağlığın düzenli bir yaşantı ve düzenli bir beslenme alışkanlığından geldiğini unutmayınız. Yeni yılda başlangıç olarak ideal ağırlığınızı yakalamaya çalışınız. Aşırı zayıflık durumunda kilo artışı, aşırı kiloluluk durumunda kilo verişi yeni hedefler olmalı.


Sağlıklı beslenmek herkes için önemlidir. Anne karnındaki bebekten, hasta yatağında yatanlardan, okul çağından, ergenliğe, yaşlılara herkese dengeli beslenmenin yararı vardır. Herkes günlük alması gereken süt, yoğurt, et, ekmek gibi tüketimlerine dikkat etmelidir. Ben diyette çeşitlilikten yanayım.herkes her besini almalı ama miktarı aşmamalı ( özel durumu olmadığı müddetçe).


Öğünlerinizde hem süt grubu, hem et grubu, hem tahıl ekmek grubu, hem de sebze meyve grubu olmalı. Özellikle büyüme çağında, gebelik, emzirme, yaşlılık durumunda süt ve ürünlerini ihmal etmemeli.


Et grubunuz kırmızı et, beyaz et, kurubaklagil, yumurta tüketimleriniz gibi düşünebilirsiniz. Haftada 2 defa kırmızı et, haftada 2-4 defa beyaz et, haftada 1-2 defa kurubaklagil tüketmeye çalışılmalı.


Yumurta tüketimini yaş durumunuz, sağlık durumunuza göre hergün de olabilir haftada 2-3 defa gibi de ayarlayabilirsiniz. Tahıl grubu diyetin olmazsa olmazıdır, kişinin alması gereken enerjiye dayalı günlük 3 dilim ekmekten 10 dilim ekmeğe gibi farklı alımlar yapılabilir. Tabiki hep ekmek yenilecek diye düşünmeyin. Tahıl grubunun en masumu ekmektir, eğer ekmek tercih edilmeyecekse miktara dayalı çorba tüketimleri, pilav makarna tüketimleri yapılabilir. Sebze ve meyve grupları ihmal edilmemeli.


Günde en az iki porsiyon sebze tüketmeli ki, sebze yemekleri gibi, salatalar, söğüşler gibi olabilir. Günlük mutlaka en az 1 taze meyve tüketimi yapılmalıdır. Ara öğünler gibi meyve saati gibi olabilir ama unutmayın ki meyvenin fazlası ağırlık artışı yapar. Yağ grubu diye söylemiyorum, çünkü genel olarak yemeklerde ya da et, süt ürünlerinden yağ alımı sağlanabiliyor. Yada yağ kullanımı hiç yapılmıyorsa gün içerisinde 1avuç fındık, badem , ceviz tüketilebilir.


Herkese daha sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeli güzel bir yıl dilerim...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250