GAZETECİ KİMDİR?


Bu makale 2015-01-10 19:36:43 eklenmiş ve 6157 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Bugün 10 Ocak 2015. Tüm dünyada çalışan gazetecilerin anımsandığı bir gün. Sadece Basın Bayramı ve Çalışan Gazeteciler Günü'nde anımsanan, kutlama mesajlarıyla mutlu edildikleri sanılan basın/medya emekçileridir gazeteciler.  


Bildiğiniz gibi gazeteciliğin nicelik olarak tanımı çok geniştir. Görkemli plazalarda medya patronluğu yapanın da, ya da Anadolu'nun bir köşesindeki yerel gazete muhabirinin de gazeteci sayıldığı ülkemizde kimin ne denli gazeteci olduğunun ölçütü yapılan haberin nitelik olarak gazetecilik ilke ve etik değerleriyle ne denli örtüştüğüne bağlıdır.


Haberciliğin niteliğini ilke ve mesleki disiplinler belirler. Etik değerler gazetecilik ilke ve kurallarının ilk sırasında yer almaktadır. Gazeteci, haberleştireceği olayın ilk tanığıdır. O nedenle onun olaya bakışı, inceleme, anlama ve kavrama pratikleri ne denli gelişmişse olayı habere dönüştürmedeki başarısı da o denli yüksek olacaktır. 


Kağıt üzerine basılan her yazının haber olmadığı gibi elinde kağıt kalem, omzunda fotoğraf makinesi ve kamera olan birilerinin de gazeteci sayılmaması gerektiğini çok iyi biliyorum. Gazeteci, çalışma koşulları ne olursa olsun, mesleki ilke ve disiplinlerinden ödün vermeyen kişidir. Bu anlamda bir insan ya gazetecidir ya da değildir. Onun gazeteciliğini belirleyecek olan; doğruluk, yansızlık ve toplum değerlerine saygıdır. Saydığım bu özellikler gazeteciliğin niteliğini belirler.


Gazetelerin işadamları tarafından satın alınarak medya tröstlerine dönüştürüldüğü günümüzde canları pahasına doğru habercilik yapan birçok gazeteci sayabiliriz. 


Gazeteci aynı zamanda halkın doğru bilgilenme hakkının da güvencesidir. Halk, yaşanan olaylardan gazetecinin hazırlayacağı haberlerle bilgilenir. Haber ne denli açık ve doğru olursa halk da o ölçüde sağlıklı bilgiye ulaşabilir. Kişisel çıkar odaklı düşünmeyen, emeğe, düşünceye ve insana saygılı, insanın evrensel değerlerini ilke edinmiş, soran, sorgulayan gazeteci başarılı olur. Doğru ve yansız gazetecilik ancak bu ilke ve etik değerlere bağlı kalınarak yapılabilir.


Gazetecilik zor meslektir. Çalışma koşullarının güçlüğü bir yana gazetecinin bağlı oldukları kurum ve kuruluşların onları gazeteci olarak değil, birer çalışan olarak görmelerinden kaynaklanan zorluklar da gazetecinin sağlıklı çalışma olanaklarını yok etmektedir. 


Gazeteci zamanla yarışan bir insandır. Tüm olumsuzluklara karşın en doğru haberi en kısa zamanda okuyucusuna/izleyicisine yetiştirmeyi amaçlayan gazetecinin çalışma motivasyonunu belirleyen şey ona sağlanan fiziksel çalışma koşulları ve ekonomik olanaklardır. 


Hangi koşulda olursa olsunlar, haberciliği bir yaşam biçimi olarak kabul eden gazetecilerin tek amacı doğru haberin izini sürmektir. Bu amaç yolunda yaşamını yitirmiş tüm önder gazetecileri tekrar saygıyla anarken çalışan gazeteci arkadaşlarımıza doğru habercilikte başarılar dilerim.. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250