diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Türkiye'de Siyaset ve Siyasi Partiler (5 )


Bu makale 2015-01-19 20:19:32 eklenmiş ve 782 kez görüntülenmiştir.
Selahaddin GÜMÜŞAY

Haziran 1987 tarihinde M.H.P. ve Ülkü Ocakları kadrolarının tahliyeleri gerçekleşmiş, Siyasi  yasaklar da kalktığı için 4 Ekim 1987 tarihinde yapılan Olağanüstü Kongrede Alpaslan Türkeş M.Ç.P. si Genel Başkanlığına seçilerek aktif siyasete başlamıştır.

 

Alpaslan Türkeş'in Genel Başkanlığa seçilmesi Ülkücü Camianın beklentisi olan kısa sürede toparlama ümitlerini gerçekleştirememiş, kendilerine siyaset yapacak yeni siyasi kuruluşlar bulan birçok Ülkücü beklemede kalmayı terci etmiş, yakaladıkları maddi imkân ve bürokratik teveccühten olabildiğince yararlanma yoluna gitmişlerdir.

 

Ayrıca; Parti içerisinde baş gösteren Devlet Bahçeli -, Muharrem Şemsek ve ekibi arasındaki çekişmeler, buna bağlı olarak; Muharrem Şemsek ve ekibinin tasfiyesi, Teşkilâttan bir gurubun Muhsin YAZICIOĞLU'NUN Genel Başkan Yardımcılığına getirilmesini istemesi, Alpaslan Türkeş'in buna karşı çıkarak Muhsin Yazıcıoğlu'nu Genel Sekreter Yardımcılığına getirmek istemesi camiada hoşnut olmayan gurupların oluşmasına sebep olmuş, Partinin 1980 öncesi sahip olduğu “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” düsturu ile görev istenmez verilir olgusu işlemez hale getirmiş, Ülkücü Çekirdekte çatlaklar oluşmaya başlamıştır. 

 

Partinin ve Ülkücü Hareket'in ağır topları olarak bilinen birçok isim de tutukluluk günlerinde yaşadıklarının ve gereken vefayı görememelerinin etkisi ile siyasetin dışında kalmayı tercih etmişlerdir.  

 

Darbe Konseyinin 1983 tarihinde seçimlere gitme kararı alması ile, M.Ç.P. dışında kalan Ülkücü Kadrolar, yeni oluşan Siyasi Partilerin vazgeçilmez unsurları olarak değer kazanmış ve bu partilerin iskeletini oluşturmuşlardır.

 

Bilhassa Turgut Özal; ANAP sini kurarken uyguladığı (solcu, merkeziyetçi, Ülkücü ve Dindar) dört ayrı siyasi görüşün temsilcilerini aynı çatı altında birleştirme stratejisinde ağırlıklı olarak Ülkücü Kadrolardan yararlanma yoluna gitmiştir.

 

Zincirin dağılan lokmaları başına buyruk hareket etme yoluna gitmiş, hazır yetişmiş Ülkücü kadroların performansından ANAP si istifade etmiştir.

 

(Devam edecek)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400