diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

MİLLYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NE KURULAN TUZAK (2)


Bu makale 2015-01-28 18:25:19 eklenmiş ve 974 kez görüntülenmiştir.
Selahaddin GÜMÜŞAY

Ve  …

Tezgâh çalışmaya başlamış; İrtibat kurulan her Cemaat Lideri üst düzeyde destek verecekleri taahhüdünde bulunmuş, ayrılık hareketi istenilen kıvama gelmiştir.

Birçok konumda Ülkücü Hareketin Başbuğ'dan sonra 2. popüler siması, Ülkü Ocakları'nın lider ismi Muhsin YAZICIOĞLU; Her ne şekilde olursa olsun Başbuğ ile iletişim kurup, yapması gereken mücadele yolunu denemeden, Ülkü Ocakları Gemisi'nin Kaptanı; Bir gurup Milletvekili ile birlikte ki bunlar; Ökkeş ŞENDİLLER (Kenger), İsmet GÜR, Saffet TOPAKTAŞ, Ahmet ÖZDEMİR, Esat BÜTÜN'dür. Bu gurup; 7 Temmuz 1992 tarihinde yaptıkları bir toplantıda “Türk Milleti'ne Beyanname” adı altında bir bildiri yayınlayarak ÜLKÜCÜ HAREKETTEN ayrıldıklarını, (dillendirmeseler de yıllarca emek verdikleri Ülkücü hareketi böldüklerini) ilân ederken, aynı toplantının sonunda, “Millî Mutabakat Çağırısı” başlıklı bir bildiri ile de yeni bir siyasi oluşuma gittiklerini ilân etmişlerdir.

Millî Mutabakat Bildirisinde; Koskoca Osmanlı İmparatorluğu'nun mağlup çıktığı savaştan, kendi azim ve irademizle bağımsız bir devlet kurduk derken, o koskoca İmparatorluğun da Müslüman bir devlet olduğu, bağımsız bir devlet kuran gücün içinde Türk Millîyetçileri'nin de olduğu göz ardı edilmiştir.

Bir taraftan mutabakattan bahsederken, bir başka paragrafta “İslâmi İnanç içinde kendilerini değişik isimlerle niteleyen cemaatlerin, Müslümanların birliğine engel teşkil ettiğini düşünmüyoruz” derken ayrılma kararında bunların ne kadar etkili olduğu, kimlerden destek beklendiği, diğer bir ifade ile kimlerin destek sözü verdiği ortaya çıkmaktadır.

Uzun bir süre yapılan Yurt Gezileri ve çeşitli oluşumlarla sağlanan istişarelerde büyük moral kazanılmış, siyasi kurumlaşmaya karar verilmiştir.  

27 Aralık 1992 tarihinde yapılan toplantıda Partinin adı ve amblemi belirlenmiş, 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi Türk Siyasi Hayatındaki yerini almıştır.

Bu gelişmeler yaşanırken, Alpaslan TÜRKEŞ; Yaşananlara bir anlam veremediği ve içine sindiremediği için sessiz kalmayı yeğlemiş, olayları akışına bırakmış, “duyduğuma göre bir gurup Milletvekili ayrılacaklarmış, hayırlı olsun” demekle yetinmiştir.

Çünkü; Yıllarca aynı çatı altında, aynı gaye uğruna, mücadele etmiş, bin bir türlü meşakkate göğüs germiş, kederi ve kıvancı beraber yaşamış, Ülkü uğruna verilen Şehitlerin Cenazelerini beraber Kabre koymuş, kısaca kader birliği etmiş olanların böyle ayrılmaları, Başbuğ'a evlât acısı kadar ağır gelmiş, zor olsa da sessiz kalmayı tercih etmiştir. 

Büyük Birlik Partisi'nin kurulmasının ardından, bazı kurum ve çevrelerce tezgâhlanan    olaylar, M.Ç.P.si kaynaklı olarak lanse edilmiş, iki gurup arasında açılan uçurum, olabilecek bir geri dönüşü engellemek için iyice derinleştirilmiştir. 

Hatta tarafların çatışması hedeflenmiş, ne ise ki, taraflar böyle bir elim olayın yaşanmasına imkân vermemişlerdir.

Büyük Birlik Partisi 1995 Genel Seçimlerine ANAP'si ile ittifak yaparak girmiş, 7 Milletvekilini TBMM ne seçtirmiştir.

Bu bölünme 8.18 oy ile M.Ç.P. sinin Meclis dışında kalmasına sebep olmuş, tezgâh amacına ulaşmıştır.

Okyanus ötesi dahil, verilen destek sözleri lâfta kalmış; Büyük Birlik Partisi; 

1999 Genel Seçimlerinde: % 1.46

2002 "              "     : % 1.02

2007 "              "            : % 11.30 oy ile Muhsin YAZICIOĞLU Sivas'tan Bağımsız M.V. olarak T.B.M.M. sine girmiştir.

25 Mart 2009  tarihinde yaşanan ve üstündeki sır perdesi halen kaldırılamayan elim bir  Helikopter kazasında hayatını kaybeden ÜLKÜ OCAKLARININ Muhsin Başkanı sırları ile ebediyete intikal etmiştir. ALLAH (CC) taksiratını affetsin mekânı CENNET olsun.

Bu elim olaydan sonra da teşvikcilerin B.B.P. sine Bizans oyunu oynadıkları, verdikleri destek sözünde durmadıkları görülmüş,

Büyük Birlik Partisi   

2012  Genel Seçimlerinde : % 0.75 oy alabilmiştir.

Ülkücü Hareket üzerine tezgâhlanan bu oyun; M.Ç.P. sinin 1987 Genel Seçimlerinde % 2.93 oy, 1991 seçimlerinde Refah Partisi-Islahatçı Demokrasi  Partisi ile ittifak yaparak % 16,88 oy, 1995 seçimlerine M.H.P. olarak girilip % 8.18 oy, 1999 seçimlerinde % 17.98 oy da  kalmasına sebep olmuştur. 

Yaşanan bu olaylar göstermiştir ki; “Taş yerinde ağırdır” (Atasözü) 

“Ocaktan ayrılan KÖZ'ün ömrü kısa olur” 

Asıl üzerinde düşünülüp ibret alınması ve bir daha yaşanmaması için dersler çıkarılması gereken, Muhsin YAZICIOĞLU gibi Teşkilâtçı bir liderin böyle bir tezgâhın kurulup işletilmesini sezememesi, oyuna gelmesi, Alpaslan TÜRKEŞ gibi bir Dünya Lideri'nin bu ayrılıkta sessiz kalmayı tercih etmesidir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400