ENDEKS & ENTEGRE


Bu makale 2015-02-03 19:06:28 eklenmiş ve 1977 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

Bu iki kelime aslında hayatımızda hep var,her ne kadar yabancı kökenli iki kelime olsalar da kavramları itibariyle...Birilerine veya bir şeylere endeksli yaşamak,insanın onuruna sanki biraz ters düşer. Bir sabah mevzuata aykırı bir kıyafet+makyajla işyerinize giderseniz, müdürün tedirgin edici surette sizi süzmesine fırsat vermiş olursunuz.


Okuyup adam olup bir de ekonomik özgürlüğe kavuşuncaya kadar anne-babaya endeksli bir yaşam sürmedik mi hepimiz? İleriki yıllarda ise mümkündür anne-babaların çocuklarına endeksli yaşamaları...Kaide böyle konmuş...Daha düne kadar hayal olan facebook bile bizi kendisine endekslemeyi başarmış görünüyor. Bir de kredi çekip on yıl bankanın birine endeksli yaşamak var ki ...Örnekler çok tabi ki..Önemli olan burada da *insan onuru*nun çiğnenmemesi olmalıdır,uç noktası *köleleşmek*tir ki böyle endekslenme olmaz olsun.


Entegre olmak biiraz daha makul,biraz daha tehlikesiz görünüyor. Anadolu'nun bir köşesinden kalkıp Ankara'ya gelen bir aile artık *başkentli*rolünü oynamalıdır, bu bir *kendini reddetme* değil, o şehrin geleneğine entegre olmadır ve doğrudur. Zaten gelenekler süzme değerlerdir, tekme atılmamalıdır,görmezden gelinmemelidir. Komşu iki ilçenin bile farklı anlayışları-zevkleri-kültürü vardır.


Bunları şehirlere taşımak zenginlik, şehirde o güzellikleri eritmek ise bayağılıktır ( bir bakıma)....Anadolu'dan ya da Trakya'dan İstanbul'a gelen bir aile ''Bir taşına yekpare Acem mülkü fedadır'' gözüyle bakılan bir şehre taşındıklarının farkındalığını hayatlarına bir nakış gibi işlemelidirler...


Kişisel ailesel ve devletsel bir konu : entegre olmak,endeksli yaşamak. Türkiye açısından düşünürsek:Dünyaya yön veren mekanizmalarla, liderlerle, siyaset -sanat-bilim ileri gelenleriyle entegre olmak zorundadır, eğer aksi olursa kendini daraltmış, acze düşürmüş olur. Ülkemizde hem insan kaynakları hem doğal - endüstriyel kaynaklar yeterlidir, her ülkede aynı yeterlilik vardır zannımca. Bu kaynakların ülke insanı -komşu ülke insanı ve nihayetinde dünya insanı için kullanılmasından daha iyi ne olabilir.


Bir tv proğramında Bill Gates ve eşinin röportajını izledim.*Dünyaya yatırım*dan, Afrika'da telefonunu şarj için 2,su için 4 km yürüyen kadınların dertleriyle hemdert olduklarından (vb şeylerden) bahsettiler.Oradaki kadının en çok istediği şey sorulduğunda: 5 çocuğunun eğitim alması olduğundan dem vurdular. Yani demek istediğim, *para-servet* gibi şeylerin ihtiyaç fazlası var ve iyi insanlar bu fazlalığı hayır işlerinde kullanıyorlar,bunun yanı sıra servetini *en yıkıcı silah* keşfetmeye yöneltmiş olanlar da var.


Ülkeleri bir şekilde kendilerine râm edip kukla gibi oynamakla bu mavi gezegenin insanlarını iyi yönetmiş olmazsınız.Doğru olan güzel olan insanın onuruna yakışan faaliyetlerde birbiriyle entegre olmuş ülkeler...hayal olmamalı.


Bazı ülkelerde nefrete dayalı eğitim olduğunu duyuyoruz, ne cehalet...Ülkelerin dilleri-dinleri-tarihleri tabi ki farklı olacak...Bu *baştankabul*le birlikte,o ülkelerin ürettiği son model arabaya -telefona- çamaşır makinesine nasıl talip oluyorsak, mesela uluslararası hukuk-bilim- mimari-mühendislik- tıp -genel ahlak-edep-görgü kuralları-trafik kuralları gibi konularda da onlarla entegre olmalıyız. Aynı mühendislik bilgileriyle onlar kendi mimarilerine göre, siz kendi mimari geleneğinize göre yapılar yapabilirsiniz mesela. O bilgileri almakla onlara endeksli mimari yapmak gerekmez.


Her insan nasıl yaratılıştan özgünse,ülkeler de özgündür. Her ülkenin kendine has güzellikleri -kültürleri var. İçlerinde gayri insani -tuhaf olanları da var şüphesiz.,fakat o tuhaflıkları düzeltmek bize düşmez. Entegre hale geldikten sonra bunlar kendiliğinden bırakılır zaten...fakat bu tuhaflıklar asla onların başına bomba yağdırmanın gerekçesi olamaz.


......................................................................................................


Sonuç olarak şunu diyebilirim : Kapıları kapalı, perdeleri çekili bir komşuyu kimse sevmez.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250