diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

ÜLKÜCÜ HAREKET ÜZERİNDE BÜYÜK DEĞİŞİM PARTİSİ'NİN YANSIMALARI VE 1999 GENEL SEÇİMLERİ


Bu makale 2015-02-16 09:07:19 eklenmiş ve 1143 kez görüntülenmiştir.
Selahaddin GÜMÜŞAY

7 Temmuz 1992 tarihinde Muhsin YAZICIOĞLU ve ekibinin ayrılması ile başlayan ÜLKÜCÜ HAREKETİN İnhitat Devri (bölünerek zayıflama, güç kaybetme) takip eden yıllarda da değişik görüntülerle gündeme gelmiştir.


1993 yılında Büyük Değişim Partisini kuran Aydın Menderes'in listesinin ön sıralarında Ülkücü Kadrolar yer almaktadır. Bunların içerisinde Muhsin YAZICIOĞLU'ndan önce Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapan Ali BATMAN da vardır.


Bu bağlamda bir ANEKTOD’u gündeme getirmeden geçemeyeceğim.


1993 yılı Haziran Ayı sonlarıdır. 1977-1978 yıllardan beri Ülkücü olduğunu bildiğim Tokatlı emekli bir öğretmen arkadaş iş yerime gelerek; Tokat ve İlçelerinde Büyük Değişim Partisi'nin teşkilâtlandırma görevinin kendisine teklif edildiğini, birçok ilçede teşkilâtların oluşturulduğunu, Niksar'da da teşkilâtlanmayı benim organize etmemi uygun gördüğünü, bu amaçla ziyaretime geldiğini dile getirdi.


Bu teklif beni ziyadesi ile üzmüştü. Biraz ağır bir ifade olmasına rağmen kendisine “sana çok teessüf ederim, tanıştığımızdan beri bende davasına ihanet edecek bir icraat, bir kişilik gördün  mü? keşke sende teklif geldiğinde kabul etmeseydin” dediğimde; bana “Ağabey bunda bu kadar tepki gösterecek bir durum yok, bak Muhsin Başkan ayrıldı, Ali BATMAN Başkan da Büyük Değişim Partisinin kurucuları arasında, bunlar ihanet mi ettiler? biz davamıza oralarda da hizmet ederiz” dediğinde; Bak Hocam Ata Sözlerimiz var, “Taş yerinde ağırdır” diyor. Bir hikmetli söz de ben söylüyorum, “OCAKTAN AYRILAN KÖZ'ÜN ÖMRÜ KISA OLUR, YA SÖNER KÖMÜR OLUR YA DA YANAR KÜL OLUR.” Bu gün size kucak açanlar yarın işleri bittiğinde sizi ya etkisizleştirir yada saf dışı bırakır bunu da aklından çıkarma demek zorunda kaldım.


Nitekim; Değişik kaynaklardan gelen siyasi görüşlerin uyumlu çalışmaları mümkün olmamış, siyasi yasakların kalkmasından sonra Büyük Değişim Partisi, Demokrat Parti ile birleşerek kendisini feshetmiştir.


Siyasi istikballerini değişik oluşumlarda arayan birçok Ülkücü de, ya siyaset sahnesinden çekilmiş, yada “hatadan dönmek fazilettir” düsturuna uyarak yuvaya geri dönüş yapmıştır.


5 -1999  ERKEN   GENEL   SEÇİMLERİ


Yukardan beri saydığımız bir çok olumsuzluklara rağmen, 1999 tarihinde yapılan erken Genel  Seçimlerde M.H.P. si  % 17.98 lik oy yüzdesi ile 129 Milletvekili çıkararak 2. büyük parti konumunu yakalamış, ayrıca 25 İlde de 1.parti olma başarısını göstermiştir.


Bu seçim sonuçlarının ortaya koyduğu bir gerçek vardır; bu da, Ülkücü Camia'nın bütün dezavantajlara rağmen halen dimdik ayakta olduğudur. Zafer sarhoşluğuna kapılmadan, kapris  ve husumete pirim tanımayarak, Ülkücü Camiadan (ihanet ve kişilik onuru-nu rencide edici davranışta bulunanlar hariç) her ne sebeple olursa olsun ayrı kalmış Ülküdaşların yuvaya dönmelerini sağlamak için gerekli girişimlerde bulunup, Zeytin Dalını uzatmaktır. Bu jesti yapması gereken de tabii ki Genel Merkez ve Genel Merkez direktifli taşra teşkilâtları olacaktır. 


Zira; Bir ailede bireyler arasındaki anlaşmazlık ve hoşnutsuzlukları bertaraf etme, onları barıştırıp kucaklaştırmada en etkili olacak isim hiç şüphesiz aile reisidir.


Değerli DANİŞMEND GAZETESİ Okuyucuları veya birebir sohbet ettiğimiz arkadaşlar için tekrar edilmiş olabilir, bu nedenle onlardan kusura bakmamalarını rica ederek çok  önemsediğim bir inancımı tekrar ifade etmek ve sizlerle paylaşmakta ısrarcıyım. Aklınızdan bana “Kargadan başka kuş bilmiyor musun da temcit pilavı gibi hep aynı şeyi söylüyorsun” demeyin.


Türkiye ve Türk Milliyetçiliğine, bu değerlerin temsilcisi olan Ülkücü Harekete ilgi gösteren ve sempati duyan, kısaca Türküm-Müslüman'ım diyebilen tüm vatandaşlarımıza şunu hatırlatmak isterim;


Ülkücü Dargınlığı kardeş dargınlığıdır,


Islak tülbent kuruyuncaya kadar geçer.


Toplumun arzu ettiği bu hoşgörü ve yaklaşımda, kin ve husumetin Vatan ve  Millet aşkının önüne geçmesine imkân tanınmadığı takdirde toplumun teveccühü mutlaka sizin yanınızda olacaktır.


 

Beceri; Yöneticilik kariyeri, tecrübe ve Teşkilâtçılık deneyimi ile kazanılan bu güven ve teveccühün, canlılığını koruyarak devamlılığını sağlayabilmektir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
bozkurt
bozkurt 2015-02-16 22:33:51
Niksar'ımızın Dede Korkutu, sizlerin uyarıları daha sağlıklı hareket ve başarı getirecektir. teşekkürler.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400