diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Fazlı BAYRAM


Bu makale 2015-02-17 10:12:40 eklenmiş ve 1045 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

Vergi Cezalarının Eleştirisi ve Çözüm Önerilerimiz

 

213 Sayılı Vergi Usul Kanunun ceza hükümleri gözden geçirilmeli ve genel ceza hukukuna uygun hale getirilmelidir. Bilindiği üzere Türk Ceza Hukukunda bir olaya bir ceza verilmektedir. Örneğin bir sanık ruhsatsız bir silahla tasarlayarak bir kişiyi vurdu ve yaralanmasına sebep oldu. Bunun cezası Türk Ceza Kanununda asgari ve azami süreleri belirlenmiş olup buna göre hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum edilir.


Bir mükellef vergi zıyaına sebebiyet vermiş ise V.U.K.nunda 6 veya 7 çeşit ceza hükmü mevcuttur. Bir kısmı idari para cezası, bir kısmı hürriyeti bağlayıcı ceza. Halbuki olay tektir ve vergi zıyaına sebebiyet vermektir. V.U.K.undaki ceza hükümleri şöyledir.:


1-Vergi matrahının eksik beyan edilmesi nedeniyle vergi zıyaı meydana gelmişse önce V.U.K.nun 352.maddesi uyarınca usulsüzlük cezası kesilmektedir.


2-Eğer fatura veya perakende fişi düzenlemediğinden kaynaklanmışsa V.U.K.nun 353.maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.


3-Söz konu fatura “Bs” formuna dahil edilmemiş olacağı için V.U.K.nun mükerer 355.maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.


4-Vergi zıyaına sebebiyet verildiği için V.U.K.nun 344.maddesi uyarınca vergi zıyaı cezası kesilir.


5-Eğer eksik beyan sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme veya kullanmaktan kaynaklanmakta ise Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunularak mahkemeye verilir ve hürriyeti bağlayıcı ceza ile cezalandırılması sağlanır. Bu ise bir yıldan üç yıla kadar veya üç yıldan beş yıla kadar değişir.


6-Zıyaa uğratılan vergi süresinde tahakkuk ettirilmediği için V.U.K.nun 112.maddesi uyarınca verginin normal vade tarihinden, son yapılan tarhiyatın tahakkuk tarihine kadar gecikme zammı oranında gecikme faizi alınır. Bunun indirim veya uzlaşma yoluyla azaltılması da mümkün değildir.


7-Vadesinde ödenmeyen vergiler için gecikme zammı uygulaması da 6183 sayılı kanunun 51.maddesi gereğidir. Gecikme zammı vergi zıyaı cezalarına da uygulanmaktır.


ÖNERİLERİMİZ:


Kaçakçılık suçunu gerektirmeyen vergi zıyaı için sadece gecikme faizi alınmalı, vergi zıyaı cezası kaldırılmalıdır. Vergi zıyaına sebebiyet vermemiş olan sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme veya kullanma suçu kaçakçılık olarak değerlendirilmemelidir.


Kaçakçılık suçu dolayısıyla mahkemeye verilecekler için bir sınırlama getirilmelidir. Örneğin perakende satış fişi düzenleme haddini aşmayan fiiller için mahkemeye verilmemelidir.Usulsüzlük fiillerinde sadece V.U.K.nun 352.maddesi hükümleri uygulanmalı, özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır.

                                                                                                                                                                                                    Fazlı BAYRAM - SBMM

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400