diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Ankara’da Memleket Sevdalısı Niksarlı Zanaatkâr Bir Aile “TÜZEMENLER” (1)


Bu makale 2015-02-17 19:02:51 eklenmiş ve 1676 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Tarih 13 Haziran 1980. Daha 12 Eylül'e üç ay var.  Bir gün öncesinden üç mahalle arkadaşı ben, rahmetli Aydın (Tüzemen) ve İlhan (Tüzemen) üniversite sınavına girmek üzere Ankara'ya gittik... Mustafa amcalarda kalacaktık. Mustafa Tüzemen, Aydın'ın amcasıydı. Mustafa amcalar her yaz arabaları ile ailece Niksar'a gelirlerdi. Yaşça bize yakın oldukları için Salih ve Said'le oynardık. Ulucan İlkokulu'nun bahçesi bizim oyun alanımızdı. Futbol, çelik çomak, kaldır elleri, sinenbit (saklambaç) ve diğer oyunları oynardık, bazen de Karşıbağ'a çıkardık. Karşıbağ, bağ ve bahçelerin olduğu bir mevkii idi. Salih'lerin geldiği dönemlerde daha çok elma, zoval (Kızılcık, kiren), töngel (Muşmula), vaz, kestane gibi meyveler olurdu. Yine Salihlerle Ayvaz'a kaleye giderdik.   

 

Sınavdan bir gün önce sabah Ankara'ya iner inmez Aydın'ın rehberliğinde Abidinpaşa Tuzluçayır otobüsüne binip Mustafa amcalara vardığımızda kahvaltı sofrasını hazır bulmuştuk. Saliç yenge tüm maharetlerini göstermişti. Kahvaltıyı yapıp biraz dinlendikten sonra Mustafa amca, Salih'i bizim yanımıza vermiş ve'' Gidin sınava gireceğiniz yerleri görün öğrenin, yarın sıkıntı çekmeyin'' demişti. Aydın'la ben Ankara Hukukta, İlhan da Beytepe'de sınava girecektik. O gün sınava gireceğimiz yerleri gördükten sonra Gençlik Parkı'na gitmiş Ulus, Kızılay gezmiştik. Hatta Salih bu işten çok memnun kalmış, sayenizde bugün izin yaptım demişti.

 

Ben o yıl Konya Selçuk Üniversitesi, Eğitim Tarih bölümünü kazandım. Konya'da okuduğum o dört yıl boyunca okula giderken Mustafa amcalara uğruyordum. O günü özellikle atölyede geçiriyor ve akşam Konya'ya geçiyordum. O atölyede Salihlerle birlikte bir şeyler üretmek çok hoşuma gidiyordu. Mustafa amca, otoriter bir kişilikti ve sürekli emirler yağdırıyordu ama bunu yaparken çok ince espriler yapıyordu. Bana Niksar'ı anlattırıyor ve mahalle büyüklerimizi soruyordu. 


Aradan yıllar geçti, bir gün Hasan (Akar) Bey'le konuşurken konu açılmış, Mustafa amca'dan, onun kişiliğinden, ustalığından bahsetmiştim. Mustafa amcayı yazmak istiyordum. Hasan Bey'de, “Salih Bey ve kardeşleriyle görüşelim, Salih Beylerin başarı sırrı,  Mustafa Bey'de gizli, bu sırrı ortaya çıkaralım” dedi. 


Salih Bey'le görüştük ve 6 Temmuz 2014 Pazar günü iftar yemeğinde buluşmak üzere randevulaştık. Hasan Akar ve Mahmut Hasgül ile beraber Kümbet ekibi olarak daha başka görüşmeler için de randevulaşmıştık. Cumartesi günü önce Kerkük Türkmenlerinin sesi olan rahmetli Sadun Köprülü ile buluştuk ve Hasan Bey bir söyleşi yaptı. Cumartesi akşamı Ankara Tokatlılar Platformu'nun iftar yemeğine katıldık. Pazar öğle için randevulaştığımız Serpil-Müfit İspanoğlu ile Mahmut Hasgül  söyleşi yaptı. Sevgili Cavit Özlü'nün de katılmasıyla günün son söyleşisi için iftar öncesi Salih Bey ve kardeşleriyle Yenimahalle Ostim'deki Lale Restoran'ta buluştuk.

 

Tüzemen Kardeşler

 

Tüzemen kardeşleri bir arada bulunca kendilerini tanıtmalarını istedik ve ilk sözü en büyük kardeş Salih bey'e verdik: 


Benim ismim Salih Tüzemen. Mustafa Tüzemen'in, babamın 5. hanımından 1. oğluyum. Babam rahmetlik bizi bir başkasına tanıtırken işte bu beş taksim bir diye tanıtırdı. Ankara, 1964 doğumluyum. Sekiz kardeşiz. Baba bir anne ayrı olanlar Ahmet, Münevver ve Yücel, bizler de Salih, Sait, Emir, Seyit ve Sami. Bu beş kardeş beraber sıcak bir ortamda büyüdük. 3 odalı bir evimiz vardı ve bir odada beş kardeş beraber yatıyorduk. Ankara Tuzluçayır semtinde oturduk. İlkokulu Tuzluçayır İlkokulu'nda, orta okul ve liseyi Kurtuluş Lisesi'nde okudum. Hacettepe Üniversitesi, fizik bölümünü bitirdim sonra iş hayatına atıldım. Şu anda Medical firması sahibiyim. Plastik cerrahi ürünleri satıyorum. Ankara'da, İstanbul'da, İzmir'de ve Adana'da Elektron Medikala ait şubelerimiz var. Toplam 95 civarında personelimiz var. Eşim Gülay Hanımla üniversitede tanıştık. Çağatay ve Kaan isimli iki oğlum var ve benimle çalışıyorlar. Çağatay Mekatronik, Kaan Biyoloji okudu.


Ben Said Tüzemen, beş taksim iki. 1965, Ankara doğumluyum. İlkokulu ve ortaokulu Tuzluçayır'da okudum. Nakliyeciyim, çok uzun yıllar babamın yanında çalıştım. Babam vefat ettikten sonra kendi işimizde ayaklarımızın üstünde durmaya çalışıyoruz. Üç tane çocuğum var. Oğlum Ferhat evli.  Büyük kızım Seray üniversitede, maliye okuyor. Serap ise ilkokul ikiye gidiyor. Çalışıyoruz, abimle, kardeşlerimle hayatımıza devam ediyoruz işte. Allah işimize zeval vermesin. Babamız sayesinde bir yere geldik.


Ben Emir Tüzemen, ben de beş taksim üçüm. 1969 doğumluyum.  İlkokulu Ankara'da okudum, abimin sayesinde ilkokulu bitirdikten sonra elektronik mesleğine başladım, çırak olarak. Uzun yıllar zaten o şekilde devam etti. Daha sonra dışarıdan ortaokul yaşantım oldu. Sonra askerliğim dolayısıyla İzmir'e yerleştim. Eşimle tanıştım, evlendik. Benimde 3 çocuğum var. İsimleri Nurhayat, Berkay ve Efe. Annemi kaybettikten sonra abimin çağırmasıyla, birlikte yaşam savaşına koşmaya başladık. Salih abimle birlikte Elektron Medikal'de çalışıyoruz. 


Ben Seyit Tüzemen, beş taksim dört. 1972, Ankara doğumluyum.  Tuzluçayır ilkokulunu ve Cebeci Ortaokulu'nu bitirdim. Daha sonra Ankara Anadolu Lisesi'nde eski adıyla Ankara Kız Lisesi'nde liseyi bitirdim. 2 yıllık açık öğretimi bitirmeme rağmen üniversite hayalimi gerçekleştiremedim. İlkokuldan itibaren sürekli babamızın yanında, marangozhanede çalıştık. Belli bir yaşa geldikten sonra  abimin yanında işe başladım ve çalışıyorum, yaklaşık 20-25 yıl oldu. Evliyim,  2 çocuğum var.  Oğlum Yiğitcan 19 yaşında, kızım Nehir ise 6 yaşında. Oğlum Yiğitcan üniversiteye gidiyor, kızım ise yeni ilkokula başlayacak.  Hayat böyle devam ediyor. 

 

Ben Sami Tüzemen, beş taksim beşim. Ankara, 1973 doğumluyum. İlkokulu ve ortaokulu Tuzluçayır'da okudum. Evliyim, Gizem ve Gökçe isimli iki kızım var.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400