diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Ankara’da Memleket Sevdalısı Niksarlı Zanaatkâr Bir Aile “TÜZEMENLER” (9)


Bu makale 2015-02-28 18:45:12 eklenmiş ve 1337 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Kardeşlerime Lokomotif Oldum

 

Artık kardeşlerimi de yanıma almaya başladım. Said zaten kendi işini yapıyordu. Emir İzmir'deydi, Seyit liseyi bitirmişti. Hepsini yavaş yavaş yanıma aldım, ondan sonra beraber başladık, kardeş kardeşe sırt sırta verdik, onlara örnek oldum, olmaya çalıştım. Yani onların önüne bir lokomotif oldum, hala da oluyorum. Hayat standardımın onlardan farklı olmaması için uğraşıyorum. Yani ne demek o, kıskanmasınlar. Paylaşımcı olmaya çalışıyorum. İşin büyümesi için elimden geleni her şeyi yaptım. İstanbul'a yer açtım, koşturdum, oraları topladım, şunu yaptım bunu yaptım neyse tabi bu hem annemin hem babamın bize verdiği o güzel şeylerle yani yaşadığımız şeyler sayesinde oldu. 

 

Babam Bizi Memleket Aşığı Yaptı

 

Şimdi bizim yanımızda en az otuz kırk kişi Niksar'lı çalışıyor. Onun dışında on on beş kişi Tokat'tan çalışıyor, ihtiyaç olduğunda mümkün olduğu kadar Niksar'dan Tokat'tan insan alıyorum. Bu ne demek bu şu demek, babamın Niksar'lı olması memleket aşığı olması bizi de böyle memleket aşığı yaptı, hissettirdi. Biz de Numunenin karşısında çalıştığımız dönemlerde insanlar geldiğinde bizden borç alıyordu, hastası oluyordu yani bunların bir iletişim merkezi gibiydik biz o zamanlar. O zamanlar tabii her yerde hastane çok değildi, herkes Ankara'ya ya da İstanbul'a geliyordu. Şimdi çok şükür diyorum ya babamızın annemizin çok çok emeği var. 


Çamaşır Makinesi

 

Biz onu, annemizi refah içinde yaşatmak istiyorduk, o her şeyin en iyisine layıktı. O zamanlar biz para kazanmaya çalışıyorduk. Bir çamaşır makinesi nedir ya, biz ona çamaşır makinesinin en kralını alırdık, onları yaşatmak istiyorduk yani ama kadıncağız, annemiz erken ayrıldı aramızdan. Şimdi annemizin babamızın kıymetini çocuk sahibi olunca daha iyi anlıyoruz. Düşünüyorum beş tane çocuğun çamaşırı, bizde 2 çocuk var, çamaşıra bakıyorum dünyanın çamaşırı, beş tane çocuk ve elde yıkıyorsun abi, külde yıkıyorsun. Kül suyu kullanıyormuş annem, kül suyunu da sonradan internetten öğrendim ne olduğunu, çamaşırı en iyi beyazlatan ve yumuşatan şey de kül suyuymuş. Yani annenin kıymetini de, babanın kıymetini de insanlar daha sonradan anlıyor. İşin özü şu, insan ailesinden ne alırsa ne görürse onu yansıtıyor ilerde, biz de onu yansıttık. Şu anda bizim esnaf olarak kimseye borcumuz yok, esnaf olarak kredimiz yüksek, esnaf olarak güveniliriz, müşterilerimiz arasında sevilip sayılıyoruz. 21 sene biz aynı medikal sektöründe insanlarla çalışıyoruz, hiç birisi bizi kıskanmaz, hiç birisi ile kötü değiliz, kardeşlerimde aynı şekilde, hepimiz aynı zihniyetteyiz. Müşterilerimizi, işimizi çok seviyoruz. İnsanları çok seviyoruz, vicdanlı insanlarız. Nerden geldiğimizi çok iyi biliyoruz ve bu her zaman gözümüzün önünde, havalanmıyoruz yani.


Plastik Cerrahi Alanında Türkiye'nin Bir Numaralı Deviyiz

 

Salih: Bugünkü durumuza baktığımızda şu anda plastik cerrahi alanında, bu sektörde Türkiye'nin bir numaralı deviyiz yani bir numaralı firmasıyız. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin her hangi bir plastik cerrah doktora Elektron Medikal dediğiniz zaman tanımayan kişi çıkmaz, çıkamaz. Eğer siz bu sektördeki birine, bu Elektron  Medikal firması nasıl bir firmadır derseniz, size söyleyecekleri tek şey dürüst, güvenilir insanlar, çalışkan insanlar derler. Bu sözü söylerler. Kimse bize üç kağıtçı, beş kağıtçı, benim paramı aldı, benim malımı göndermedi, benim malımı değiştirmedi demez, diyemez. Benim dükkânımda şu kural vardır,  çocuklara şunu demişimdir; Bir müşteri geldi malı aldı. Beğenmedi ya da kullanmadı, hastası vefat etti, bir şekilde elinde kaldı. Müşteri o ürünü getirdiği zaman hemen çayını kahvesini söyleyin, parasını geri verin ve malzemeyi alın. Kimse benim dükkânımdan “Allah kahretsin sizi”, “Allah belanızı versin, bir daha gelir miyim buraya” diyerek çıkmayacak.  Diyecek ki, “Ya siz ne kadar iyi insanlarsınız, elimizde kullanılmayan malzeme vardı, yanlış almıştık onu geri aldınız, ücretimi iade ettiniz.”


Mütevazi Yaşıyoruz

 

Benim insanlarla sorunum olmadı, benim düşmanım yoktur. Mütevazı yaşıyoruz, benim günlük harcamam on beş, yirmi liradır. Öyle havada cıvada, bilmem şurada burada gözümüz yok. Normal bir insan gibi yaşarız, hepimiz babam gibiyiz. Her şeyi evimizde yeriz, evimizde içeriz. Çolumuz çocuğumuzla gezeriz, yeriz. 

 

Emir Bey, çoğu firma da abimi örnek almışlardır diyor. Örnek alan o kadar firma vardır yani.

 

Salih Bey, sıfırdan gelen bir firma olduklarını söylüyor. Biz dişimizle, tırnağımızla kazıyarak geldik, bizimde namusumuz, şerefimiz her şeyden önemli bizim için. Biz kimsenin işinde gücünde olmadık, biz büyüdük, geliştik. Yani bugün Niksar'da Niksarlılar  tarafından tanınıyorsak, babamızın bize gösterdiği, sevdirdiği  o kaynaktan beslenerek böyle yavaş yavaş bu yere çıktık. Yani dolayısıyla bugün Elektron Medikal'in sahibi babamdır yani Mustafa Tüzemen'dir ve Salih Tüzemen'dir, burayı hazırlayanlar onlardır. 

 

Söyleşinin sonunda bizler Kümbet ekibi olarak Hasan Akar, Mahmut Hasgül, M. Necati Güneş ve sevgili Cavit Özlü, bu Ramazan akşamını bizlere ayırarak evlerindeki ailelerini yalnız bırakan Salih, Said, Emir, Seyit ve Sami Tüzemen kardeşlere çok teşekkür ettiğimizde; “Biz babamızı anlatmaktan hiçbir zaman sıkılmıyoruz, çünkü babamız her yerde devam ediyor” diyor ve eş ve çocuklarının da böyle bir çalışmaya çok sevindiklerini söylüyor ve onların da selamlarını iletiyorlar. 

 

Kaynak Kişiler

1. Y. Güngör ÖZDEN; 1932, Niksar doğumlu, 

2. Güngör TÜZEMEN; 1947, Niksar doğumlu

3. Salih TÜZEMEN; 1964, Ankara doğumlu

4. Said TÜZEMEN; 1965, Ankara doğumlu

5. Emir TÜZEMEN; 1969, Ankara doğumlu

6. Seyit TÜZEMEN; 1972, Ankara doğumlu

7. Sami TÜZEMEN; 1973, Ankara doğumlu

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
GÜZEL İNSANLAR
güzel 2015-03-09 12:55:31
BİZİM MEMLEKETİN GÜZEL İNSANLARI TÜZEMEN AİLESİNİN GÜZEL HİKAYESİNİ BİZLERE AKTARAN GÜZEL İNSAN NECATİ GÜNEŞ, HASAN AKAR VE GÜZEL GAZETE NİKSAR DANİŞMENDE ÇOK TEŞEKKÜRLER. HEPİNİZLE GURUR DUYUYORUZ. NİKSARLI OLMAK YETER.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400