Beynin Cinsiyeti


Bu makale 2015-03-03 09:02:28 eklenmiş ve 1202 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

Zekânın yerleşkesi beyin; karar almanın, karar vermenin ve daha bir çok şeyin...Bilgi - birikim deposu beyin..Ya misafir gelirse diye kenarda hazır tuttuğumuz kurabiye kavanozu misali, başımızın üstüne konmuş ombudsman...Böyle bir organın cinsiyeti olmamalı mı olmamalı mı ?


** Bazı konularda “bir kadın gibi düşünüyoruz..bazı konularda da bir erkeğin “tam bir erkek gibi” düşündüğünü, olayları yorumladığını görüyoruz. Bir örnekle somutlaştırayım: Ben hamile hamile sokağa çıkmış (en azından doktora giderken), okulun birinde hamileliğin son haftalarına kadar çalışmış biri olarak...(diyelim ki öğretmen değildim, bir pazarda el işlerimi satarak geçinen bir kadındım, fark eder mi..) Tuğrul İnançer'in bunu eleştirmesinden alındım...Birincisi “gerekli miydi”, ikincisi “kendisi hiç hamile kalmanın bunalımlarını yaşamış mıydı”, üçüncüsü “bu sözlerin ta Hz. Hatice'ye varacağını kestiremeyecek kadar basiretsiz bir derviş miydi?” gibi şeyler düşündüm.


Bu tip bir yetiştirmeden geçmiş erkeklerden bundan farklı bir düşünüş beklenir mi? Bu insanların beyinleri de erkek yani...Yarın başka bir olayda benzeri şekilde erkek bakış açısı üretecekler...keza bazı kadınlar da sadece ve sadece “kadınsı görüş”lere hapsolmuş durumdalar. Böyle böyle düşündükçe halkımızda -toplumda - millette zararlı bir kutuplaşma oluştu. Kadınlar “evlenecek adam; erkekler “evlenecek kadın” yokluğundan dem vuruyorlar...İki cephe oluşuyor gitgide, halbuki yan yana olmalılar; yaratılış gayeleri ayrışmak - birbirlerini düşman bellemek üzerine değil ...ayrıca cinsiyetlerini de kendileri belirlemediler...En güvendiğimiz AİLE sistemi çöküşe geçmiş durumda...istisnalar var tabi: Tesadüfen izlemiştim Bağcılar Belediyesi kırk yıllık evli çiftleri İstanbul'da gezdiriyordu.


Kırkbir kere maşallah projesi ...bu gibi güzellikler kaç kişiye ulaşıyor? İnançer'den beklenirdi ki Allah'ın müessesesini güçlendirecek şeyler söylesin. Zina edenlerin salına salına gezdiği yerde, hamileliği gizli saklı bir şeymiş-ayıpmış- gibi göstermek yerine....


**Beyninde cinsiyet olmaması gereken diğer zümre bence hukukçulardır. Tüm evrensel değerleri, insan haklarını, kanunları bir tarafa itip, şahsi arkaplanından getirdiği modası geçmiş ceza uygularken kendine şu soruyu sormalı “Bir kadın hakim olsaydım yine bu kararı mı verirdim?” Ben demiyorum ki hukukta hiç duygusallık olmasın...Bu mekaniklik olur.


Sonuç olarak şunu demek istiyorum...Bizi biz yapan öznel görüşlerimiz - felsefemiz-olmazsa olmazlarımız-eşiklerimiz olmalı tabi..fakat genelde beynimiz yedi milyar insana kadın ya da erkek diye değil İNSAN diye bakmalıdır..keza başkanlar, müsteşarlar, müdürler, amirler....iktidar sahipleri..


**Çevremde erkeklerin uğradığı zulümlere oh çeken kadınlar ve de kadın düşmanı erkekler görmek istemiyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250