diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

10.CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ


Bu makale 2015-03-05 18:46:47 eklenmiş ve 751 kez görüntülenmiştir.
Selahaddin GÜMÜŞAY

57. Koalisyon Hükümetini bekleyen önemli konulardan biri de Cumhurbaşkanlığı seçimleridir.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresi Mayıs 2000 tarihinde sona erecektir.

İktidar ve Muhalefet Partileri Parlamento içinden ortak bir aday üzerinde mutabakat sağlayamamıştır. Koalisyon ortakları, Bülent Ecevit'in önerisi ile Anayasa Mahkemesi Başkanı A. Necdet Sezer'in adaylığı konusunda fikir birliğine varmışlardır. Muhalefet Partileri parti içinde kendi adaylarını belirlemiş, Koalisyonu oluşturan partilerden de ferdi adaylar çıkmıştır. Böylece;

Anavatan Partisinden: 2, D.S.P:1, D.Y.P.: 3, Fazilet:  1, M.H.P.: 1 olmak üzere 9 isim Cumhurbaşkanlığı adaylıklarını açıklamışlardır.

Diğer partilerde Cumhurbaşkanlığı Adayları çıktığı ve makul karşılandığı halde, nedendir bilinmez, Sayın Devlet Bahçeli Sadi SOMUNCUOĞLU'NUN Cumhurbaşkanlığı Adaylığına çok sert tavır takınmış, hatta M.H.P. Milletvekili Cemal ENGİNYURT tarafından tartaklanmasına müdahil olup ilgili hakkında her-hangi bir disiplin kovuşturmasına dahi lüzum görmemiştir,  

Sadi SOMUNCUOĞLU kimdir?

Sadi SOMUNCUOĞLU; ÜLKÜCÜ Hareket ve M.H.P. sinin Bilge Kişilerinden biridir.

Ülkücü Hareket'in Anayasa'sında bu davaya hizmet edenlerin ve sadakatini devam ettirenlerin ayrı bir değeri vardır. Onları değil tartaklamak, onlara kırıcı, rencide edici hitapta bulunmak dahi mazur görülemez. Ama o dönemde Ülkücü Anayasa'sı da çiğnenmiştir.

SADİ  SOMUNCUOĞLU;

Ülkücü Hareketin kalesinin temeline ilk taşı koyanlardan olup, 1967 tarihinde M.H.P. si Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, Türk Ocağı Başkanlığı yapmış, yıllarca M.H.P. li Gençlerin Eğitiminde görev almış, M.H.P. Genel İdare Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur.

1969 tarihinde Ülkücü yayında önemli bir yeri olan Devlet Dergisini çıkarmış, ÜLKÜ OCAKLARI BİRLİĞİ'NİN Kurucularındandır.

1980 yılına kadar M.H.P. si Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sadi SOMUNCUOĞLU 1980 ihtilâli sonrasında idamla yargılanmış, sonradan beraat etmiştir.

1977 seçimlerinde Niğde M.H.P. Milletvekili, 1995 seçimlerinde ANAP sinden Aksaray Milletvekili olarak Meclise girmiş, daha sonra M.H.P sine katılmıştır.

1999 seçimlerinde M.H.P. sinden Milletvekili seçilen Sadi SOMUNCUOĞLU 57. Hükümette Devlet Bakanı olarak görev yapmış, Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğu için  8 Mayıs 2000 tarihinde Bakanlıktan azledilmiştir.

Bu olaydan sonra Siyasetten kopan Sadi SOMUNCUOĞLU, şu anda Millî Düşünce Merkez Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

*Bu katı tutuma açıklık getirmek mümkün değildir. Zira; Koalisyon Ortağı ve muhalefet Partilerinin de adayları vardır, üstelik Hükümet Ortağı ANAP sinin 2, muhalefetteki D.Y.P. sinin 3 adayı vardır.

Bir başka açıdan baktığımızda; İnsan ömrü derinden alınan bir nefes gibidir, son nefesin ne zaman alınacağı belli değildir. Yani; İhtimaller üzerinden değerlendirme yapacak olursak, Ortak Aday A.Necdet  SEZER'İN başına bir hal gelmiş olsa, seçime mevcut adaylarla girileceğine göre, M.H.P. si seçim dışında kalmış olacak, şansını değerlendirememiş olacaktır. 

Ama olanlar olmuş Ülkücü Hareket'in Kalesinin temel taşlarından biri daha yerinden oynatılmıştır.

57. Hükümette Ecevit kurnazlığı ile personel alımlarına yeni düzenleme getirilmiş, K.P.S.S. ihdas edilmiştir. Bunda amaç hiç şüphe yok ki Ülkücülerin Devlet Dairelerine girmelerinin önüne engeller koymaktır.

Zira; 55. ve 56. Hükümetler döneminde Başbakan olan Bülent Ecevit; kendi yandaşlarını Devlet Dairelerine yerleştirdiğinden, herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.

Hasbelkader dışarıda kalanlar da uygulamaya konulan Sözleşmeli Personel alımı uygulaması ile işe alınarak kısa bir süre sonra kadroya geçirilmişlerdir. Örnekleme yapacak olursak.

O dönemde Ankara Ziraat Fakültesinden mezun (Sol Dernek yöneticisi) bir öğrenci hiç ilgisi olmayan bir bakanlığa sözleşmeli olarak girmiş, birkaç ay sonra da Ziraat Bakanlığında ve de Bakanlık Teşkilâtında kadrolu olarak göreve başlamıştır. Bizim Ülkücü Gençler ise ya ideallik uğruna yada başka bahanelerle, kariyer sahibi oldukları halde geri çevrilmiş, işsizlik kaderleri olmuştur.

Bu durum zamanın Tokat Milletvekili H.Hüseyin Balak'ın seçmen ziyaretleri sırasında  ziyaretime geldiğinde gündeme getirilmiş, ancak Sayın Mlilletvekili asla kabul etmemiş, Ankara'ya döndüğünde araştırıp, mutlaka döneceği vaadinde bulunduğu halde, bırakın geri dönmeyi, ısrarla aramama rağmen telefonlara dahi çıkmamıştır.

Sözleşmeli Personel alımı, M.H.P.sinin sorumluluğunda olan Bakanlıklarda ya hiç uygulanmamış, ya da nadiren çok hatırlı kişilere uygulanmış, çoğunluğun mağduriyeti görmezden gelinmiştir.

Yakın Siyasi Tarihimize damgasını vuran 2001 Ekonomik Krizi ve Cumhurbaşkanı A.Necdet Sezer tarafından Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa Kitapçığının fırlatılması ve D.S.P den bazı Bakan ve Milletvekillerinin istifası, Koalisyon Hükümeti'nin sonunu hazırlamış, Sayın Devlet Bahçeli'nin de ısrarı ile 31 Temmuz 2002 tarihinde erken seçim kararı alınmış, seçim tarihi olarak da 3 Kasım 2002 tarihi belirlenmiştir.

Yaşanan olayların M.H.P. sine kazandırdıkları veya kaybettirdikleri 3 Kasım 2002 akşamı ekranımızda karşımıza çıkacaktır.

O zamanki beklentiler  haydi hayırlısı temennisi ile noktalanmaktadır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400