diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Fazlı BAYRAM


Bu makale 2015-03-09 22:48:37 eklenmiş ve 1137 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Hakkında Bir Değerlendirme

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu uyarınca işçi çalıştıran işletmeler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak veya anlaşmak zorundadır. Bunun maliyeti ise bir işçi için  çok tehlikeli olan işletmeler için 200.-TL,  tehlikeli olan işletmeler için ise 154.-TL dır. Az  tehlikeli  işletmelerin mecburiyeti ise 01.01.2016 da başlayacaktır. Bu işletmecilere ayrı  külfettir.


Bilindiği üzere işsizlik fonuna her işçi için %3 işsizlik primi yatırılmaktadır. Bunun %1'i işçi payı, %2 si ise işveren payıdır. İşsizlik maaşından işten ayrılan herkesin yararlanabilmesi imkanı yoktur. Zira bunun şartları var. Kendi isteğiyle işten ayrılan faydalanamadığı gibi, geçmişte 600 gün sigortası olmayan veya son 120 gün içinde sigortalı olmayanlar veya süresinde müracaat edemeyenler işsizlik maaşını alamamaktadırlar. Dolayısıyla işsizlik fonunda biriken tutarın kuruluş amacına uygun harcanabilmesi şu an için mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi ücretlerinin bu fondan karşılanması işveren üzerindeki yükü hafifletecektir. 


Zaten karının %53 (%35 G.V., %18 K.D.V.) ünü vergi olarak ödemek mecburiyetinde  olan işverenleri hiç olmazsa bu yükten kurtaracaktır. 


Bilgi ve ilgilerinize saygıyla arz ederim.

 

Fazlı BAYRAM

 

muhasebe_bayram@hotmail.com

S.M. MALİ MÜŞAVİR

BAĞIMSIZ DENETÇİ

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400