JAPONYA VE SAKURA ZAMANI


Bu makale 2015-04-11 19:08:53 eklenmiş ve 6678 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Geleneksel değerlerine ve kültürel miraslarına olan duyarlılıklarıyla tanınan Japonlar aynı zamanda çalışkan bir ulustur. Japonya denince akla ilk gelen şey; Japonların bilim ve teknolojide,ekonomileri güçlü ülkelerle kıyasıya yarıştıkları değil,rengarenk kiraz çiçekleri ve kiraz ağaçları gelmektedir.


Japonlar kiraz çiçeğine “Sakura” der ve çok önemserler. Sakuraların geleneksel Japon kültüründe çok önemli bir yeri var.Orada kiraz çiçekleri baharın başlangıcının simgesi olarak kabul ediliyor ve Mart ayının ikinci yarısından itibaren sadece Sakuralar değil, erik ve diğer çiçekler de doğanın canlandığını müjdeleyen bitkiler olarak değerlendiriliyor. 


Japon kültüründe İlkbaharın ismi 'Sakura Mevsimi'ne dönüşürkenkiraz ve erik ağaçlarıyla ünlü Kyoto kenti baharda binlerce turisti ağırlıyor. Her yerde, herkes kiraz çiçeklerinden söz ediyor. “Sakuralar açmak üzere”, “Şimdi Sakura zamanı”, “Sakura havası”, “Sakura festivali” vb..


Neredeyse her açacak yeni çiçeği dikkatle izleyeceklermiş gibi Sakura zamanını bekleyen Japonların çiçekleri izleme ritüellerine “Hanami” diyorlar. Kısa sürede gerçekleşen; tomurcuklanma veçiçeklenme evrelerini doyasıya yaşamak için (Hanami için) Japonya'ya,gelen turistler kiraz ve erik ağaçlarının göz kamaştıran güzelliğini içlerine sindirerek yaşıyorlar. 


Kiraz ve erik ağaçlarıyla süslü parklar, tapınaklar, göl kıyıları, dere boyları ve caddeler, Japon çiçek izleme geleneği olan Hanamiyi yaşayan heyecanlı ama mutlu insanlarla dolup taşıyor. Okullar gezi düzenliyorlar, aileler, çocuklar, turistler ve dahası.. Eline fotoğraf makinesini alan Hanami yapmaya, Sakura fotoğrafı çekmeye ağaçların altına koşuyor. Japonya'yı anlatan her tanıtım yazısında ve görselinde mutlaka Sakura ve Hanami'den söz ediliyor. Doğa tutkunları kiraz çiçeklenme mevsiminde Japonya'ya, Kyoto'ya ve en güzel çiçek izleme mekanlarının ilk sırasında yer alan Kyoto'daki Maruyama Parkına davet ediliyor. 


Uçaklar ve gemiler, dünyanın dört bir yanından, kiraz ağacının çiçeklenmesini izlemek için Japonya'yı ziyaret edecek insanları taşıyor. Oteller dolu, lokantalarda yemek yiyebilmek için boş masa bulunmuyor. 


Japon şarkılarına, edebiyatına, resim ve süsleme sanatına esin kaynağı olan Sakuralar yıllar boyu Japonya'nın ünlenmesinde de önemli rol oynuyor. Tüm dünyada “Japonya demek Sakura (kiraz Çiçeği) demektir” algısı başarıyla yaratılıyor. Kentlerin en güzel köşeleri olan parklar, kiraz ve erik ağaçlarıyla bezenmiş olarak baharda gelecek konuklarını bekliyorlar. Japonlar göz zevkini ve görsel güzelliği bir değer olarak görürken sadeliği de bu değerler zincirinin en önemli halkası olarak eklemeyi unutmuyorlar.


Yeni açan kiraz çiçeği izlemek için Japonya'ya gelen ziyaretçinin ilk edineceği şey Sakura Haritasıdır. Çiçeklenmeyi hangi tarihte, nerede ve nasıl izleyeceklerini (Hanami) gösteren, dönemsel iklim koşulları hakkında bilgi veren Sakura haritalarını internet ortamından da edinmek olası. 


Çin'de doğup Japonya'da ünlenen kiraz ve çiçeklerinin (Sakuraların) Japonya ulusal turizm girdisinde çok büyük payı olduğu turizm otoriteleri tarafından belirtiliyor. Yüzbinlerce doğa tutkunu turisti İlkbaharda Japonya'ya getirten şey; sadece pembe beyaz çiçek açan kiraz ağacı ve onların çiçeklenme zamanıdır. Sakura Zamanı..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250