diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

YAŞATILAMAYAN AYDINLAMANIN IŞIĞI KÖY ENSTİTÜLERİNİN AÇILIPININ 75. YILINDA; - Lütfi KEPENEK Emekli Öğretmen


Bu makale 2015-04-17 09:46:14 eklenmiş ve 1072 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

Köy Enstitülerinin açılışı olan 17 Nisan beni yetiştiren Köy Enstitüsü Öğretmenlerime bir borç ödeme duygusu yaşatıyor. Binlerce öğretmen yetiştiren Köy Enstitülerinin felsefesini, amaçlarını, ilkelerini, Türkiye eğitimine katkılarını anlatmak istiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı çalışmaları arasında eğitim çalışmaları daha öncelikti. Cumhuriyetin ilanı ile büyük önder Atatürk eğitime büyük önem verdi.

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati köy okullarına öğretmen yetiştirmek amacı ile öğretmen okulları açıldı. Yeni alfabenin kabulü üzerine Millet Mektepleri açıldı. Kentlerde halk evleri, köylerde Halk ocakları açıldı. Amaç Cumhuriyetin ilkeleri doğrultusunda yurttaşları eğitmek, aydınlatmak, iyi üreten çiftçi ulusal ve bilimsel kültürle yetişen halkı eğitmekti. Öncelikle okuma yazma seviyesini yükseltmekti. Cumhuriyet kurulduğunda okuma yazma bilenler nüfusun %5'ini geçmiyordu.

1937 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir uygulama ile askerliğini çavuş ve onbaşı olarak yapmış köy gençlerini 6 ay süreli bir kurstan geçirilerek başarılı olanlar EĞİTMEN olarak köy ilkokullarına atamaları yapıldı. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda öğretmenlik görevi verildi. Eğitmenlere toprak ve tarım araçları da verilerek örnek çiftçilik yapmaları da sağlanmıştır. Aynı yıl İzmir / Kızılçullu, Eskişehir / Mahmudiye, Kastamonu / Gölköy öğretmen okulları açıldı.

Ülke gerçeklerini en iyi şekilde gören Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile eğitimci Hakkı Tanguç'un çalışmaları sonucunda çıkarılan yasa kapsamında 17 Nisan 1940 günü Köy Enstitüleri 21 eğitim bölgesinde açıldı. Ladik/Akpınar, Yıldızeli/Pamukpınar, Ankara/Hasanoğlan, Adana/Düziçi, Kayseri/Pazarören, Malatya/Açadağ, İzmir/Kızılçullu,… yirmibir köy enstitüsü.. Öğrencilerini köy ilkokullarından alınıyor kız erkek öğrenciler aynı sınıflarda ayrı yatakhanelerde yatıyorlar. Öğretmenler ile öğrenciler dersliklerini yatakhanelerini kendileri yapıyor, yemeklerini aynı yemekhanelerde yiyorlar. İş içinde eğitim programı uygulanıyor. Tarım, meyvecilik, arıcılık, tavukçuluk, demircilik alanlarında uygulama teorik bilgiler beraber öğretiliyor. Son ders çıkışlarında halk oyunları, mandolin çalışmaları, kitap okuma saatlerinde öğrenciler kitap okuyorlar. Dünya klasiklerini okuyorlar. Geniş spor sahaları var, her öğrenci yeteneğine göre istediği alanda futbol, voleybol, basketbol…. Çalışmaları yapıyorlar enstitüler arası yarışmalar yapıyorlar.

Köy enstitülerine öğretmen yetiştirmek üzere Hasanoğlan Yüksek Kök Enstitüsü açılmış. Köy Enstitüleri yazarlar, ressamlar, müzisyenler bilim adamları yetiştirmiştir.

Köy Enstitüsünden mezun öğretmenler kendi köylerinde yada ilçesinin köylerine atanıyorlar, okullarında çocukları okuturken, köy halkı ile de teknik tarım, arıcılık, meyvecilik çalışmaları yapıyorlardı. Okullarının onarımını badanasını kendileri yapıyordu. Halk evlerinde, halk odalarında geceleri halka okuma-yazma öğretiyorlardı. Benim öğretmenlerimde Köy Enstitüsü mezunu rahmetli İsa Şen, Hasan Ezgin, Ahmet Koç ve Mustafa Güler'di. Bizim öğretmen okulu sınavlarını kazanmamızda büyük emekleri var. Hepsini saygı ile anıyorum.

Kız-erkek beraber okuyorlar diye dedikodular üretildi. Kızlar ayrı erkekler ayrı Köy Enstitüsünde okumaları sağlandı. İki yıl önce üniversite kampüslerinde kız ve erkek ayrı bloklarda kalıyorlardı. Gençlik Spor Bakanlığı (Hükümet) kızları bir kampuste, erkekleri başka bir kampuste kalmalarını sağladı.

Köy Enstitülerinin kızlar ayrı, erkek öğrenciler ayrı olması da yetmedi. Toprak ağalarının meclisteki uzantıları önce Hasanoğlan Köy Enstitüsünün kapatılmasını, 27 Ocak 1954'de de Köy Enstitülerini öğretim yılı sonunu beklemeden kapatıldı. Ülkenin aydınlık ışıkları söndürüldü.

Köy Enstitüleri yerine açılan öğretmen okulları, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise olmak üzere 6 yıllık öğretmen okulları %75'i köy ilkokullarından sınavla bölgelerinden öğrenci alıyordu. 1956-1957 öğretim yılında 10 arkadaş Başçiftlik ilkokulundan sınavı kazanarak Ladik Akpınar Öğretmen Okuluna girdik. Bu başarımız öğretmenlerimizin çalışmaları ve başarılarıydı.

Köy Enstitüleri kapatılmasaydı iş içinde eğitime devam eden öğrenciler birey olma bilincini elde edecekler, yetişen öğretmenler yazarlar, ressamlar müzisyenler sporcular dünya ülkeleri arasında başarı üstüne başarı elde edeceklerdi.. köy kentler kurulacak çiftçiler bilinçli ürün yetiştirecek üretim kooperatifleri üreticinin ürününü değeri fiyatla iç ve dış pazarlarda satacaktı. Köylerden kasabalardan büyük şehirlere iş bulmak için göç bu şekilde olmayacaktı. Milyonlarca işsiz yardıma muhtaç olmayacaktı. 300.000 (Üçyüzbin) öğretmen atanma sıkıntısı yaşamayacaktı. Atatürk'ün önderliğinde kurulmuş olan Sümerbank, Etibank, Et Balık Kurumu, Türaş, Pektim, şeker fabrikaları, sigara fabrikaları..değerinin çok altında yabancılara ve yandaşlara satılmayacak ve bu işletmeler kapatılmayacaktı. İşten çıkarılan işçiler işsiz bırakılmayacaktı.

Köyler büyük şehirlere iş bulma ümidi ile göç etti. Büyük şehirde de iş bulamayan işsiz yardıma muhtaç oldu. Tarlalar ekilmez hayvan beslenmez oldu. Buğdayı, samanı, nohutu, mısırı, hayvanı ithal eden ülke olduk.

Köy Enstitülerinin aksayan yönleri düzeltilseydi de kapatılmasaydı. Okuma yazma oranı bugün %100' ulaşırdı. Lise mezunu oranı %80-90'a üniversite mezunu yüzdeleri de birkaç kat olurdu.  En son 2013-2014 eğitim öğretim yılında da Anadolu Öğretmen Liseleri de kaldırıldı.

Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerimizin biz köy çocuklarının okumalarında, köylünün çiftçinin aydınlanmasında büyük emekleri vardır. Bizleri yetiştiren Türkiye'nin aydınlanmasında büyük emeği olan, saygıdeğer öğretmenlerimizden vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Işıklar içinde yatsınlar. Yaşayan öğretmenlerime sağlıklı yıllar diliyor ellerinden öpüyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400