diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOKAT BULUŞMASI


Bu makale 2013-05-13 15:46:43 eklenmiş ve 1783 kez görüntülenmiştir.
Ulvi GELBAL

  Geçtiğimiz hafta sonu; Tarihi Kentler Birliği Üyesi Belediye Başkanlarını ve personelini ağırladı Tokat. 1820 Haziran tarihleri arasında yapılan bu program çok önemliydi. Yaklaşık 300320 kişi olduğu söylenen misafiri ağırlayabilecek bir yapıya sahip olması da gerçekten ayrı bir güzellikti. Seminer yapılabilmesi için de mevcut yerlerinin olması avantajdır. Sonuçta bir il merkezinden bahsediyoruz. Olmazsa olmazlardan bahsetmekteyiz.       
   Program Cuma günü Büyük Tokat Otelin de yapıldı. Ahmet Yenihan, Adnan Çiçek, Metin Sözen ve Valimiz Şerif Yılmaz konuşmalarını yaptılar. Sizlerle kısaca konuşmaların içeriğinden bahsetmek istiyorum.
  Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek; Tarihi ve turistik yerler hakkında bilgiler verdi. 34 yıl içinde Sulusokak çarşısının Tokat'a kazandıracağı turistik ve tarihi değeri dile getirmesi ve bu konu da iddialı olması dikkatimi çekti. Her 800 metre mesafe de bir tarihi değer barındıran başka bir il olmadığını iddia edebilirim demesi de akıllar da güzel izlenim bıraktı. Tokat Kalesi ile bütünleşen bu bölgenin, yapılacak olan düzenlemelerle Tokat denildiğine akla gelecek yerler olmasıydı. Bu iddialar güzel. Başkan Çiçek'i kutluyor ve başarılar diliyorum. 
  ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Metin Sözen; “doğu ve batısıyla, kuzey ve güneyiyle,  Orta Anadolu'yu eşit gördüklerini söyledi. Yoksunluğu olan bölgelere öncelik ve önemli destekler verildiğini söyledi.  "Ülkemizin her yeri bizim diyebilmek, bizim için kutsal, bizim için ve geleceğimiz için tutunma noktaları olsun demek için çalışıyoruz. Tüm valililerimizi candan kutluyorum. İzledikleri yol da, kaymakamlarımızın da yarışa girdiğini görmeye başladım.” şeklinde konuşmasını tamamladı. 
  Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan; bütün belediyelerin ve başkanların, seçildikten sonra kardeş olduğunu ifade etti. Tarihi Kentler Birliği'nin belediyeler arasında ki kaynaşmayı, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve birliği sağlamak için ekin rol oynadığını dile getirdi. Güzel bir hususa değindi. 
   Kaymakamlarımızın çalıştığını görmekteyiz. Her ilçemizin kaymakamı güzel şeyler yapmak için halkla iç içeler. Ama Niksarlı olarak biz biraz şanslıyız. Kaymakamımızı tanıyoruz, biliyoruz. Ve tüm insanlar tanıyor. İnsanlarımızı derisinin rengine, konuştuğu dile, inançlarına, mezhebine, bölgesine, cinsiyetine, etnik kimliğine göre değerlendirmiyor, eminim değerlendiremeyecektir de. “Yaradılanı severiz yaradandan ötürü” anlayışını benimsemiş bir insan. İnsan olmak bizim için yeterlidir, insanımızın mutluluğu için her türlü çileye katlanmayız diyor. Hazreti Mevlana'nın buyurduğu gibi. Biz, Türkiye'nin, bu ülkenin yerli değerleriyiz. Bizim kökümüz dışarıda falan değil. Yaradan yolunu ve bahtını açık eylesin güzel insan. 
  Tokat Valimiz Şerif Yılmaz'ın konuşmasından da kısaca bahsederek yazımın 1.cisini bitirmek istiyorum. “Tokat'ın 6 bin yıllık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak 14 devlet, birçok beyliği içerisinde barındırdığını dile getirmesi çok önemliydi. Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemine kadar gelişen süreç içerisinde tarihin her dönemine ait eserleri Tokat'ın her karış toprağında bulabilme imkânımız var. Tarih ve kültürle birlikte yeni gelişen ve çağdaş yaşam standartlarına uygun yeni anlayışlarında eş zamanlı olarak tarihi dokuyu da korumak suretiyle yapılması en büyük hedefimizdir. Bu amaç doğrultusunda tüm belediye başkanı arkadaşlarımızla hiçbir fark gözetmeksizin hep birlikte buna sahip çıkmaya çalışıyoruz ve devam edeceğiz” diye ifade etti. Tarihi Kentler Birliği'ni bir okul hüviyetinde görmesi de iyi bir tespit doğrusu.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400