SEÇİME DOĞRU..


Bu makale 2015-05-09 20:52:36 eklenmiş ve 1752 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Siyasi partilerin seçim ve propaganda anlayışlarından ve uygulamalarından ülkeye ne kadar yararlı olacaklarını (!) izlemek mümkün. Değişen hiçbir şey yok. Geçmiş dönemlerdeki şamata, söz vermeler ve şakşakçılık sürüp gidiyor. Oyun gibi..


Ülke zaman kaybediyor, halk kandırılarak uyutuluyor. Siyaset sahnesindeki roller farklı aktörlerle paylaşılıyor. Sorunlar konuşuluyor ama nedenleri tartışılmıyor. Sudan gerekçelerle geçiştirilen temel ekonomik sıkıntılar giderek derinleşiyor. 


Mangalda kül bırakmayan söylemlerle işçinin, emekçinin, yoksulun, yaşlının, dul ve yetimin, engellilerin sosyal ve ekonomik hakları ağızlardan düşmüyor. Ekonomi dibe vurmuş ama küçük esnafın sorunları hiç konuşulmuyor. Aç uyuyan milyonlarca insanın karnını televizyon ekranlarında yayınladıkları lüks tüketim ürünleriyle doyuruyorlar. Başını sokacak bir göz odası olmayanların hayallerini gökdelenlerle, sıradışı villalarla süslüyorlar.


Adil Gelir Dağılımından hiç mi hiç kimse söz etmiyor. Vatandaş, bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırını bile aşarak dünya rekoruna doğru koşuyor. Sonu olmayan bir kabulleniş bu. Umutsuz bir gidiş..


Seçim uğruna, yurttaşların değer saydığı her şey kullanılıyor. Siyasi partiler, hazırlattıkları propaganda programlarıyla vatandaşın ulusseverlik, inanç, aile bütünlüğü, memleket aidiyeti, vatanseverlik, cumhuriyet, demokrasi, şehadet, alın teri ve emek değerleri üzerinden hareketle seçmenden oy istiyorlar. 


Şehirlerin sorunları olduğu gibi duruyor. Göç, yol, tarım, ekonomi, istihdam vb. saymakla bitmez. Bu seçimlerde de sözler veriliyor, yeminler ediliyor.. Konuşulan veya uygulanan somut hiçbir şey yok. 


7 Haziran'dan sonra ne değişecek diye merak etmiyorum, çünkü biliyorum..


Biliyorum ki; düşünce özgürlüğü olmayacak, işçi ve emekçinin sendikal haklarına yönelik kısıtlamalar sürecek, alınteri sömürüsü ve işsizlik hız kesmeyecek.. Medya güçlüden yana yazmaya, çizmeye devam edecek, yapmayanlara aba altından sopa gösterilecek. İnsan haklarının giderek azaldığı bir ülkede hayvan haklarını dile getirmek komik sayılacak, biliyorum. Zengin daha zengin, yoksul daha yoksul olacak.. Adamı olmayanların işi bozulacak, belki de iflas edecek. Küçük esnaf, çoğalan AVM'ler karşısında direnemeyip daha da küçülecek. Tarım ülkesi olduğunu iddia ettiğimiz Türkiye, geniş otlak alanlarımız duradursun hayvanlarını beslemek için samanı yine yurtdışından ithal edecek..


Tüm bu gerçeklerin ışığında, Milletvekili adayları, sokaklarda söz vermeyi sürdürecekler. Bugün, yarın ve daima.. Türkiye Cumhuriyeti'nde siyasetçi modeli bu olsa gerek. 


Pek yakında bir seçim dönemini daha geride bırakacağız. Dilerim, derin uykudakiler gördükleri güzel rüyalarından uyanırlar ve yaşamın gerçekleriyle yüzleşirler.. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250