CÜZ’İ İRADE KÖTÜLÜK KAPISI MIDIR


Bu makale 2015-06-06 20:49:45 eklenmiş ve 1808 kez görüntülenmiştir.
Refika GÜL

Değildir tabii. Öyle olsaydı, ateş bulunmaz, tekerlek icat edilmez, Ay'a gidilmez; akıllı telefon, kurutmalı çamaşır makinesi, doğalgaz bulunmazdı. Bununla birlikte dinamit de bulundu, tüfek de icat edildi. İnsan onuruna aykırı ne kadar sistem varsa bulundu ve uygulandı.


İşkence teknikleri literatüre geçti: Çin işkencesi-Filistin askısı....Cüz'i irade ile *yalan*ı buldu insanoğlu ki bu kötülüğün anası...Algı operasyonunu, film sektörünün gücünü buldu...Reyting'i buldu ve böylece kitlelerin arka bahçelerine güzel umutlar varken kötü örnekler ekti. İntiharı buldu ve de intihar süsü vermeyi. Halkı yönetmek isterken, Hakk'ı yönetme cüretini buldu (haşa)....Ne gariptir ki, insanoğlunun aklı, hâlâ yanlışlardan dönmenin, tecrübelerden ders almanın yolunu bulamıyor. Kötülük yapmanın maliyetinin daha yüksek olduğunu göremiyor.


**Allah'ın kitabı okunursa *kibir*e rastlanmaz, eğer yaratılmışlara cüz'i irade verdiyse-bu zannımca-ihsandır; eğer vermeseydi belki o zaman *kibir* sayılabilirdi. (enel Hak bir nevi) (yanlış bir şey dediysem ya Afüv'den başka affedici yoktur).


**Özellikle Müslüman ülkelerdeki gayri-medeni yönetimler, insan canına değer vermeyişler ve iyilik-güzellik-fen dallarında kısas dururken, kötülük'te kısas uygulamaları ve “örnek olma lüksü”nü kullanmadıkları için, kendilerine lûtfedilen cüz'i iradeye yazık değil mi? Bu hebâ ediş ...insanlığa revâ mı ?


**Düşünüyorum da .. (bu yaştan önce böyle düşünemiyordum): Bana sunulan cüz'i irade verilen (hem de: emeksiz) sayısız nimet-bağış-lütûf için,alnımın yirmi dört saat secdeden kalkmaması lazım., fakat bu;  ''ifrat-tefrit'',''Bugün ölecekmiş gibi ahiret için, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışın”, “hiç günah işlemeyenlerdense, günahından Allah rızası için geri dönen kulların efdalliği” dairesince mümkün görünmüyor... (Tarihte vardır belki böyleleri)


**Bilmeyenler, Kuran'daki sırf şiddet (ceza) içeren ayetleri baz alanlar, beş vakit namazın aslında güle oynaya yapılacak bir ibadet olduğunu ve bu sayının bir merhamet göstergesi-kolaylaştırma-olduğunu kavramakta zorlanabilirler.


**İnsanlar, biri alnından öpüldüğünde çok farklı bir gözle bakarlar ve anlam yüklerler..Belki de ''Allah ilminin sonsuzda bir'i (cüz'i irade) orada olduğu ve secdeye değen yerimiz olması nedeniyledir...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250