BİRİ TATİL Mİ DEDİ?


Bu makale 2015-06-13 22:03:02 eklenmiş ve 1664 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Çocuklarımız yıl boyunca merakla bekledikleri karnelerine kavuşurken gençlerimiz de mezuniyet törenleriyle mutlu oldular. Ailelerin meraklı bekleyişleri mutluluk ve gurur duygularıyla sonlandı. 12 Haziran 2015 Cuma günü tüm okullarda karne heyecanı yaşanırken bir yandan da tatile kavuşmanın engin sevinci çocuklarımızın minik yüreklerini doldurdu. 


14 Eylül 2015 tarihinde başlayacak 2015-2016 Eğitim ve Öğretim dönemine değin sürecek 3 aylık tatilde; başarılı, yetkin sonuçlara ulaşmış öğrenciler yılın yorgunluğunu atarken yetersizliğini duyumsayan öğrenciler de eğitimdeki açıklarını gidermeye çabalayacaklar.


Zaman çok önemli..

Eğitim ve öğretime ilişkin, insan yaşamında, çocukluk ve gençlik dönemlerini kapsayan genel bir kanı oluşsa da doğumdanölüme değin eğitimin sürdüğünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Eğitim ana kucağında başlar, mezarda sonlanır. Bu bağlamda, zamanın ne denli değerli ve ne denli önemli bir olgu olduğu düşüncesi de öne çıkmaktadır.   


Siyasal sarmalın öğretimi de kendine çekmesiyle oluşan yetersizlikler eğitim süreçlerindeki öğrencilerimiz tarafından henüz algılanmasa da, gerçek yaşamın acımasızlığı, eğitimdeki sorunlarla adaletsizliği aşılmaz bir duvar örneği gençlerimizin karşısına çıkarmaktadır.


Zaman çok değerli..

Yukarıda değindiğim ayrıntılar çocukluk ve gençlik süreçlerini yaşayan evlatlarımızın zamanı ne denli özenle yönetmek zorunda olduklarına da ışık tutmaktadır.Çünkü; tasarruf edilemeyen, biriktirilemeyen zamanın önem ve değerinin belirleyicisi ise; insanoğlunun canlı varlık,yani ömürlü olmasıdır.


Bu nedenle; gençlerimiz, 3 aylık tatil süreçlerini kendilerini geliştirme yönünde kazanca dönüştürebilirler. Doğru bir planlamayla kendi yetersizliklerini gidererek yeni eğitim dönemine hazırlanabilir ya da yaşama ilişkin vizyonlarına katkı sağlayacak uygulama ve etkinliklerde bulunabilir veya kişisel gelişimleri için gerekli olan bilgi donanımlarını ilgili kaynaklardan edinebilirler. Bu konuda onların en öncelikli dostları elbette akıl ve zamandır. 


Yeteneklerini geliştirmek, beceri ve bilgi dağarcıklarını genişletmek, toplumda başarılı ve önder birey olabilmek için zamanın her anını iyi değerlendirmek gerekir. Zaman dostluğunu herkese sunar. Değerini bilenler zamanın dostluğundan olabildiğince yararlanırlar. Zamanı bir değer olarak görmeyenler ise değerlendiremedikleri zamanın yitip gittiğini nice sonra anlarlar. İş işten geçtikten sonra..


Öğrencilerimizin başarılarını kutluyor, gençlerimize ve değerli ailelerine zamanın dostluğundan yararlanmaları dileğiyle esenlik ve sağlık dolu bir tatil diliyorum..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250