DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR


Bu makale 2015-08-24 20:03:53 eklenmiş ve 2338 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Dil, ulusların uygarlık düzeyini gösteren en önemli bir değerdir.


Her uygarlık kendi sosyo-kültürel ve ekonomik ilişkilerini dilleri aracılığı ile yaygınlaştırırlar. Türklerin dili dünyanın neresinde olurlarsa olsun Türkçe'dir. Savaşta, barışta, kederde ve sevinçte Türkçe konuşuruz. Türkülerimizi, ağıt ve şarkılarımızı Türkçe söyleriz.. Uygarlıkların kendilerini ifadesi olarak tanımlanan dil aynı zamanda o uygarlığın, o toplumun gelişmişlik düzeyinin ve kimliğinin de taa kendisidir. Bir uygarlığın yarattığı dil, başka bir uygarlığın düşüncelerini ifade edemeyecek kadar özgün olmalıdır. Dil, özeldir ve ait olduğu kültürün en önemli ögesidir.

 

Atatürk, Türk diline büyük önem veriyordu. Bu nedenle Türk dilinin korunması çabalarına büyük destek vermiştir. Atatürk, Türk dilinin zengin ve geniş bir dil olduğunu ifade ederek, Türk dilinin mutlaka yabancı dillerin etkisinden kurtarılması gerektiğini söylemiştir. Türkçe'nin Türk uygarlığını kucaklayacak en güzel dil olduğunu ifade eden Atatürk, Türk diline verdiği büyük önemi söylediği özlü sözler ve dil konusunda yaptığı çalışmalar ile gözler önüne sermiştir.

 

Atatürk'ün Türk dili (Türkçe) hakkındaki düşünceleri ve Türk dilinin geliştirilmesi çabalarına ilişkin söylediği sözler kulaklarımıza küpe olmalıdır. Dilimiz Türkçe'nin önem ve değerinin göz ardı edildiği günümüzde, dilimize yakışmayan birçok sözcüğün günden güne konuşma yaşamımızda yer aldığını görmek dilimiz Türkçe hakkında ne denli atalet ve başıboşluk içinde olduğumuzu bize göstermektedir. 


Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkçe'miz hakkına söylediği sözleri dilimizin önem ve değerini vurgulamak adına siz saygıdeğer okuyucularımla paylaşmayı uygun buldum.


Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Büyük Türk tarihine, Türk dilinin kaynaklarına, zengin lehçelerine, eski Türk eserlerine önem veriyoruz. Baykal ötesindeki Yakut Türklerinin dil ve kültürlerini bile ihmal etmiyoruz. (1924)


Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil bilinçle işlensin. Ulusal bilincin ayakta kalabilmesi ve uyanık bulunması için dil ve tarih uğrunda çalışmaya mecburuz. Güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. (1928)


Türk milletinin dili Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. (1929)


Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır. Ülkesini yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. (1930)


Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz. (1931)


Gaye, bugünkü ve yarınki Türk'ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve en ahenkli Türkçe'dir. Türk dilinin kendi benliğine, aslında güzellik ve zenginliğe kavuşması için, bütün devlet teşkilatımızın dikkatli, ilgili olmasını isteriz. (1932)
Başka dillerdeki her bir sözcüğe karşılık olarak dilimizde en az bir sözcük bulmak ya da türetmek gerekir. Bu sözcükler kamuoyuna sunulmalı, böylece, yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır. Türk milletinin milli dili ve milli benliği bütün hayatında egemen ve esas kalacaktır. (1933)


Zengin sözlüğümüzün toplandığı gün, milli varlığımız en kuvvetli bir dal kazanacaktır. Bizim milliyetçiliğimizin esası dil birliğinin korunmasıyla mümkün olacaktır. Türk dilinin sadeleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için her yayın vasıtasından faydalanmalıyız. Her aydın hangi konuda olursa olsun yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise ahenkli, güzel bir hale getirmeliyiz. (1938)


DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250