YOKSULLAŞIYORUZ


Bu makale 2015-10-05 11:42:10 eklenmiş ve 1948 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

    Tüm istatistik verileri toplum olarak her gün hızla yoksullaştığımızı göstermektedir. Çizilen pembe tablolar sizi aldatmasın. Televizyonların şen şakrak programları veya boyalı basının rengârenk haberlerine kanmayın sakın. Yoksulluk derinleşiyor, hem de çok derinleşiyor..


    Toplumu yoksullaştırarak el avuç açar duruma düşürenler bile yakın gelecekte sosyal yardımlaşma adı altında dağıttıklarını veremeyecek hale gelecekler. Kredi ve borçlanma ekonomisi çöküyor artık. Bankalar “yasal tefeci” olmuş, kredilendirme yoluyla para satıyor.


    Ekonomik kriz derinleşiyor gizliden gizliye. Üretim ekonomisi can çekişiyor, inşaat sektörü altın dönemini yaşarken masum vatandaşın elinde avucunda ne varsa alıyor. İnsanlar ödeme güçlerini aşan ve yıllarca sürecek borçların altına giriyorlar.


    Yoksulluk çok boyutlu.. Ekonomik nedenlerle yaşam kalitesinden yoksunluk, demokratik hak ve özgürlüklerden yoksunluk, adaletten yoksunluk, kültür ve sanattan yoksunluk, bilim ve eğitimden yoksunluk ayrı ayrı ele alınıp incelenmesi gereken yoksulluk konularıdır.


    Günlük temel ihtiyaçların tamamını ya da büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelirden yoksun olma durumuna yoksulluk deniyor. Özellikle, yiyecek, içecek, barınma, giyecek gibi temel gereksinmelere zor erişmek veya erişememek fakirlik olarak tanımlanabilmektedir. Yoksulluk, ülkeden ülkeye veya coğrafyadan coğrafyaya farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Başlıca nedenler arasında çevresel nedenler, ekonomik nedenler, siyasal ve toplumsal nedenler sayılabilmektedir.

    Yoksullaşmanın en açık belirtilerinden olan çevresel nedenlerin başında, doğal afetler, çölleşme, kuraklık gibi doğal etkenler gelebildiği gibi; bilinçsizce ormanların yok edilmesi gibi insan hasarı sonucunda oluşan doğal yıkımlar da yoksulluğa neden olabilmektedir. Coğrafik özellikler de yoksulluğa neden olabilmektedir. Örneğin; tarıma elverişli olmayan bir bölgede yoksulluk görülebilmektedir. Ayrıca, tarıma elverişli bölgelerdeki yanlış tarım uygulamaları, aşırı su israfı bölgede kıtlığa ve yoksulluğa neden olabilmektedir. Akarsuların doğal akışına müdahale bölgedeki ekosisteme zarar vereceği için suyun azalmasına neden olurken besinin yetersiz olduğu bölgelerde yoksullaşma kaçınılmaz olur.

    Yoksulluğun nedenlerinden biri olan ekonomik nedenler arasında işsizlik ve göç ilk sıralarda yer almaktadır. Koşulların yetersizliği nedeniyle seçilen kalitesiz yakıtlar, oluşturduğu çevresel sorun gıda israfı, yoksulluğu tetiklemektedir.

    Yanlış siyasi politikalar, büyük yoksulluklara neden olabilmektedir. Özellikle izlenen yanlış politikalar, tarıma ve ağaçlandırmaya yapılan düşük destek, sanayinin çarpıklaşması, kirlilik, yoksulluğu beslemektedir. Eğitime verilen desteğin yetersiz olması, yoksul bir nesil yetişmesine neden olmaktadır. Ülke yönetimlerindeki yozlaşmalar ve belirsiz politikalar, gelişmemiş ülkelerde yaşanan yoksulluğun en önemli nedenidir. Yolsuzluklar, yoksulluğun temel nedenlerinden biri olduğu gibi sömürge devletlerinin bir ülkede varlığı, halkın sahip olduğu kaynakların da sömürülmesine ve insanların bolluk içinde aç yaşamasına neden olmaktadır.

    Aşırı nüfus artışı yaşanan ülkelerde yoksulluğun önemli bir sorun olduğu bilinmektedir. Özellikle doğum kontrol konusunda bilinçsiz ve yetersiz bir ülke, aşırı nüfus artışlarına ve çarpık kentleşmeye yol açabilmektedir. Beyin göçleri ve hatalı yönetim politikaları insanları ve toplulukları yoksul bırakabilmektedir. Ayrıca savaşlar ve iç barışın sağlanmaması toplumları uzun süre yoksullaşmasına neden olmaktadır.

    Bu bilgiler bizim daha uzun yıllar yoksulluk bataklığında yaşam savaşı vereceğimizi işaret ediyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250