İNSANLIĞI UNUTTURULAN İNSAN


Bu makale 2015-10-18 19:21:31 eklenmiş ve 1774 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Şimdilerin insanı, eskisinden daha çok insanla, kısa süreli, sığ ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, günümüz koşullarının oluşma süreciyle birlikte gelişen bir olgudur. Mevlana Celaleddin Rumi, günümüzde insanların gereksinim duyduğu sevgi, birlik ve barışı eserlerinde en güzel biçimde dile getiren bir düşünürdür. Bu yüce kişiliğin fikirleri sevgi, barış ve kardeşliğe hasret olan dünyamızda giderek daha da önem kazanıyor. İnsanlığın erdemini anlatan birbirinden değerli sözler bugün gereksinim içinde olduğumuz insanlığımızı bizlere bir kez daha anımsatmaya yeter sanıyorum.


Albert Camus: İnsan, kendisine bir anlam vermeye çalışan tek canlıdır. Şeyh Sâdi: Her kim kötülük tohumunu eker de, iyilik biçeceğini umarsa, yanlış fikre saplanmış, saçma bir hayâle bağlanmış olur. Nizami: İnsan ile insan arasında fark vardır. Bir demirden hem nal, hem de kılıç yaparlar. Fenelon: İyi adam olmak için, kimseye fenalık etmemek yetmez, iyilik etmesini de bilmelidir.


Antoine de Saint-Exupéry: Gerçek anlamda insan olmak, sorumlu olmaktır Brachvogel: İhtiras, doymak bilmez bir canavardır. Mevlana: Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan, fena söyleyici, fena öğreticisi, fena düşünceli olma. Yunus Emre: Benlik davasını bırak, muhabbetten olma ırak, sevgi ile dolsun yürek, hoşgörülü olmaya bak. Muhiddin-i Arabî: Maddî hayata tapanlar, deniz suyu içenlere benzerler, içtikçe susuzlukları artar. Hasan-ı Basri: Güzel ahlâk, cömertlik, bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür.


Şehabeddin Ahmed: Birçok felâketlere öncülük eden hasettir. Haset, mânevî varlığı yok eder, iman nurunu söndürür. Swift: Kötü insanlar görmek artık beni şaşırtmıyor, ancak utanmadıklarını görünce şaşıyorum. Sokrates: Fazilet, ruhun güzelliğidir. Farabi: Önce doğruyu bilmek gerekir. Doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yanlış bilinirse, doğruya ulaşılamaz. Tolstoy: Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur. Zülfü Livaneli: Toplumu bir arada tutan değerler sisteminin birbiri ardına yıkılmasına seyirci kalanlar, bugün ne yapacaklarını bilemiyorlar.


Hacı Bektaşi Veli: Çocuklarına kıyan ülkelerin geleceği, çocuklarını yüce tutan (çocuklarına değer veren) ülkelerin elinde kalır. Pestalozzi: İyiyi yapabildiği halde yapmayan bir insan, suç işlemiş olur. Konfiçyus: İnsanların fıtratları birbirine benzer, onları ayrı kılan şey alışkanlıklarıdır. Eflatun: Terbiyenin gâyesi, insanlarda bulunan kabiliyetleri geliştirmektir. Viktor Hugo: İyi olmak kolaydır, âdil olmak zordur. En mükemmel adalet, vicdandır. Oscar Wilde: Çok sevilmek için, alçak gönüllü olmak olmalıdır.


Namık Kemal: Vatan sevgisinden maksat, toprağa değil, onun üstünde yaşayan insanlara duyulan sevgidir. H. Z. Uşaklıgil: İnsanlar tuhaftır; fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar. H. George Wells: Gerçeği her zaman savun, anlayan olmasa bile vicdanına karşı hesap vermekten kurtulursun.


Hz. Ali: Şahsınıza kötülük eden bir düşmanı affediniz. Lâkin, vatanınıza ve milletinize kötülük eden bir kimseyi, asla affetmeyiniz. Sami Selçuk: Eğer bir ülkede düşünceyi açıklama özgürlüğü tam anlamıyla kurulmamışsa, o ülkede ahlâk olmaz. Herkes maske takar ve gittikçe ahlâk düşmeye başlar. Konfiçyus: İyi insan, güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen adamdır. Sokrates: En faziletli insan, rûhen yükselmeye çalışan, en mutlu insan da yükseldiğini duyandır. Şemseddin Sami: Dünyada en zengin adam namusu çok, en kuvvetli adam vicdanı sağlam, en iyi adam hayır işlemeye meyili çok olandır.


Mevlana: Nice âlimler vardır ki, hakikî bilgiden, hakikî irfandan nasipleri yoktur. Bunlar, bilgi hâfızıdır, bilgi sevgilisi değil. Goethe: Malını kaybeden bir şey kaybetmiştir. Şerefini kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Hz. Ali: İlim, servetten daha kıymetlidir. Çünkü, serveti sen korursun, halbuki ilim seni korur. Montesquieu: Dalkavukluk, devlet adamlarının çevresini sarmış bir çemberdir. Hz. Ömer: Açgözlülükten sakınınız; çünkü o, yoksulluktur. Hz. Ebu Bekir: Kendini düzelt, yoksa halk seni düzeltir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250