Ticaret Ve Sanayi Odamızın Yeni Yönetiminden Beklentilerimiz.


Bu makale 2013-06-03 17:50:18 eklenmiş ve 2252 kez görüntülenmiştir.
Adnan ÜNSAL

Ticaret ve Sanayi odamızın Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilen Değerli dostumuz güzel insan Mehmet Şöhretoğlu’nu ve şahsında Niksar’ımızın yetiştirdiği yeni kuşak, taze fikirlerden oluşan Meclis ve Yönetim kurulu üyelerimizi yeni görevlerinden dolayı kutluyorum ve başarılar diliyorum.

Bir şehrin, kentin, ilin kalkınmasında, bölgenin gelişmesinde Sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda atılım yapmasında en önemli sorumluluk sırasıyla Belediye Başkanları, Meslek odaları yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarındadır. Bu sorumlular arasında eğer herkes ayrı baş çekiyor. bir araya gelemiyor, kolektif çalışma ruhu teşekkül ettiremiyorlarsa o şehirler, o kentler, o iller kalkınamaz gelişemez bizim gibi göç vermeye, havanda su dövmeye devam eder. 

Ticaret ve Sanayi Odamızda Belediye Başkanımızla, ekibi ve Oda Yöneticileri ile yapılan istişare toplantısını basından okudum. Ziyadesi ile hoşumuza gitti.toplantıyı düzenleyen ve katılanları kutluyorum.Ama itiraf etmeliyim içeriğini okuduğumda Niksar’da öncelikle yapılması gerekenler sıralamasında sayılan işler  “ 4.yıllık okul, 1.Toki bölgesinde ilk öğretim okulu,2 Toki bölgesinde Cami konusu, gecikmiş bir Niksar kalesi restorasyonu,Niksar evlerinin restorasyonu.. belirtilmiş. Bunlar tabiî ki önemli hizmetler ancak,bu istişarede Niksar’da ,ekonomik gelişmenin önünü açabilecek , Niksar’da yatırım ve istihdam sağlayacak konular yok maalesef..! 

Niksar’da geçmişte teşviklerle yapılmış kocaman tesisler terk edilmiş, kapatılmış halde duruyor bunların yeniden çalışır hale getirilmesi konuşulmalıydı. 

Vergisini, dükkân kirasını, elektiriğini, suyunu ödeyemez duruma gelen Esnafımızın AVM ler karşısında değişim ve dönüşüm eğitimleri, destekleri konuşulmalıydı. 

Devletimiz KOSGEB vasıtasıyla yeni Girişimcilere 100 bin liraya kadar uzun vadeli teşvik kredisi veriyor. Niksar’da açılan girişimci kurslarında neredeyse hiçbir kursiyer bu haktan yararlanmadı. Yeniden ve gerçek girişimcilerle Meslek odalarımız ve halk eğitim birlikteliği ile GİRİŞİMCİLİK kursları devam ettirilebilir mi konusu konuşulmalıydı.

Belediye Başkanımızın ve ekibinin olağan üstü gayretleri ile ilk defa düzenlenen TOGAY Görüntü avcıları yarışması ulusal anlamda geçtiğimiz günlerde Niksar’da yapıldı, ulusal anlamda KAMP KARAVAN etkinliği Rallisi Niksar’da yapıldı. Niksar bu etkinliklerle sadece Türkiye’de değil, Dünyanın 13 ülkesinden gelen Fotoğraf sanatçıları vasıtası ile tüm dünyada tanınır olmaya başladı. Bu başarıyı alkışlamamak mümkün değildir. Ancak Niksar’ın Makus kaderi olan ve gelişmemizin önündeki en büyük handikaplardan birisi olarak gözüken politik ve siyasi hizipleşmeyi aşamadığımız için bu muazzam organizelerde bulmayı, görmeyi umduğumuz insanlarımızı göremedik maalesef. Bu istişare toplantısında bu meseleyi nasıl aşabilirizi konuşmalıydık.

Ticaret ve Sanayi Odamızın veya Belediye Başkanlığımızın önderliğinde NİKSAR’DA YATIRIM ALANLARI VE KAYNAKLARI konulu. Devletimizin bu bölgede uyguladığı yatırım teşvik konularını içeren, Yatırımcıları özendirecek Hammadde kaynaklarımızı gösteren, Yerel yönetimimizin, Niksarlı iş adamlarımızın yatırımcılara katılım ve lojistik desteklerini belirten bir fizibilite raporu hazırlanıp Ülkemizdeki konuları ile alakalı tüm yatırım şirketlerine gönderilebilir mi konusu konuşulmalıydı. 

Tokilerin Şehrin dışına taşıdığı Halkın boşalttığı ve ıssızlaşan mahallelerdeki terk edilmiş harabeye dönmeye başlamış görüntüleri nasıl düzeltebiliriz. Akşam 5 den sonra Niksar Merkezinin bomboş olmasını nasıl önleyebiliriz. Tokilerden insanları akşamları da dışarı çıkarıp şehir merkezine getirebilmek için neler yapılabilir konusu konuşulabilmeliydi.

Sonuç olarak; Her şey insana dayanıyor. Bütün birimleri aynı düşünceler etrafında derleyip toparlayabilecek, aynı hedeflere KAZAN KAZAN mantığı ile yönlendirebilecek Lider mantıklı yöneticilerimiz olmalı. Bunlardan Niksar’ımızda çok var. Bunu görüyoruz. Birbirimizi eleştirmekten, beğenmemekten yada kendimizi beğenmekten vaz geçmeli yanı başımızdaki kalkınan gelişen komşu ilçede olduğu gibi Niksar’ımızın gelişmesi, kalkınması için samimi ve içten yansız, tarafsız çabalar göstermeliyiz. Bir gün bu noktalara geleceğiz inşallah her şeyin bir vakti zamanı var demek ki. 

Bu vesile ile Niksar Ticaret ve Sanayi Odamızın Meclis ve Yönetimine seçilen Niksarlı genç dinamik, fikir üreten Niksar sevdalısı, geniş ufuklu iş adamlarımızı tebrik ediyor, toplum adına gönüllü olarak üstlendikleri bu görevlerinde başarılar diliyorum. Niksar’ın gelişmesi kalkınması Niksar’da yaşayan her bireyi direk ilgilendirmektedir. Bu bakımdan yıl içerisinde genişletilmiş istişare toplantıları, Paneller, Konferanslar,

Bültenler, büroşürler yoluyla İş adamlarımıza, esnafımıza hizmetler vermenizi temenni ve tavsiye ediyoruz.. 

 

GÜLÜŞÜNÜZ GÖZLERİNİZE IŞIK OLSUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Ufak atta civcivler yesin
Halim aydın 2013-08-11 08:28:59
(Niksar’da geçmişte teşviklerle yapılmış kocaman tesisler terk edilmiş, kapatılmış halde duruyor bunların yeniden çalışır hale getirilmesi) Sayın yazar 2500 mark hisse ile Nikaysan'a üye olduk,
40 tl 3 Paket sigara parası dönüşü oldu,o dönemlerde bu tür yatırımların başında kim bulunuyordu?
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250